خبرها

جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان (ویژه‌ی بهار و تابستان ۱۳۹۴)

جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان (ویژه‌ی بهار و تابستان ۱۳۹۴)

هنر در خدمت احساس و تکنیک

رضا حسینی

داستان‌های وحشیانه

به علت تأخیر در انتشار جدول قبلی (که در شماره‌ی ۴۹۲ مجله، ویژه‌ی خرداد منتشر شد)، مهم‌ترین فیلم‌های دو فصل بهار و تابستان را یک‌کاسه کردیم و کمی زودتر از پایان فصل گرما تقدیم‌تان می‌کنیم تا در جریان چگونگی ارزش‌گذاری فیلم‌های نیمه‌ی اول سال جدید توسط جمعی از منتقدان و نویسندگان سینمایی‌مان قرار بگیرید.

داستان‌های وحشیانه(دامیان زیفرون)،مد مکس: جاده‌ی خشم(جرج میلر) که در شماره‌ی آینده پرونده‌ی مفصل و خواندنی برایش در نظر گرفته‌ایم، واز پی می‌آید(دیوید رابرت میچل) که در شماره‌ی همین ماه (۴۹۵) پرونده‌ای دارد و احتمالاً تا حالا آن را مطالعه کرده‌اید، به‌ترتیب در جایگاه اول تا سوم جدول قرار گرفته‌اند.داستان‌های وحشیانهکه یکی از بازماندگان سال گذشته است (و در شماره‌ی ۴۹۳ ویژه‌ی تیر نقدی بر آن منتشر شد) با یک رأی کم‌تر ازمد مکسرتبه‌ی اول را تصاحب کرده و از هیچ منتقدی زیر سه ستاره نگرفته است. این فیلم که در جوایز آکادمی، نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان هم بود، در حال حاضر امتیاز ۸/۲ از ۱۰ (بر اساس آرای بیش از پنجاه هزار کاربر) را در سایت «IMDb» دارد و در رتبه‌ی ۲۰۲ از فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما، به امتیاز کاربران این سایت در سراسر جهان، قرار گرفته است. اغلب منتقدان در گوشه‌وکنار دنیا هم فیلم را تحسین کرده‌اند و امتیاز میانگین منتقدان در سایت «متاکریتیک» ۷۷ از ۱۰۰ (بر اساس ۳۳ نقد) است.
اگر همین آمار و ارقام را دربارهمد مکسمرور کنیم، می‌بینیم که با اختلاف تقریباً چشم‌گیری جلوتر ازداستان‌های وحشیانهاست. امتیاز کاربران ۸/۳ از ۱۰ در IMDb است اما تفاوت زمانی خودش را نشان می‌دهد که به تعداد رأی‌دهنده‌ها توجه کنیم: نزدیک به سیصد هزار نفر. به همین دلیل است که فیلم در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر کاربران این سایت، در رتبه‌ی ۱۰۴ قرار گرفته است. متوسط امتیاز منتقدان هم در «متاکریتیک» ۸۹ از ۱۰۰ (بر اساس ۴۷ نقد) است. از این رو می‌توان گفت که امتیاز بالاترداستان‌های وحشیانهیک بار دیگر و به‌نوعی این موضوع را نشان می‌دهد که روحیه‌ی احساسی ما شرقی‌ها چه‌قدر به مردمان آمریکای لاتین نزدیک‌تر است!
از پی می‌آید(دیوید رابرت میچل) به عنوان بهترین فیلم ترسناک سال ۲۰۱۵ در رتبه‌ی سوم قرار گرفته است تا یکی از معدود فیلم‌های این ژانر (با توجه به شمار بالای تولیدات سالانه در این ژانر محبوب) باشد که موفقیت درخورتوجهی را تجربه می‌کند و می‌تواند نظر منتقدان و تماشاگران خاص سینما را هم به خود جلب کند. امتیاز فیلم در «متاکریتیک» ۸۳ از ۱۰۰ بر اساس ۳۷ نقد است.
طبق معمول ادامه‌ی كاوش در جدول را به عهده خود شما می‌گذاریم اما پیش از آن به شکل کلی از فیلم‌هایی نام می‌بریم که بد نیست به چگونگی وضعیت‌شان در جدول توجه کنید؛ فیلم‌هایی که صرفاً به خاطر آرای کم‌شان در لابه‌لای آثار معمولی یا کنجکاوی‌برانگیز – که بیش‌تر دیده شده‌اند – قرار گرفته‌اند و در مجموع به جایگاه شایسته‌شان دست نیافته‌اند: انیمیشن سنتیآوای دریا(تام مور، ۲۰۱۴) محصول کشور ایرلند که نامزد اسکار بهترین فیلم انیمیشن هم بود و اگر بهتر دیده می‌شد حتی می‌توانست یکی از رتبه‌های اصلی جدول را به خود اختصاص دهد.فینیکسعاشقانه‌ای از کریستین پتزولد که داستانش در جنگ جهانی دوم می‌گذرد و اگر پایین‌تر از فیلم‌هایی مثلخشم(دیوید ایر) وکینگزمن: سرویس مخفی(متیو وان) قرار گرفته فقط به خاطر کمیت امتیازهایش است نه کیفیت‌شان.سال ۱۹۷۱(یان دمانژ)، مستند دیدنییافتن ویوین مایر(جان مالوف و چارلی سیسکل) که فقط چهار رأی دارد اما همه به‌خوبی گویای ارزشمندی آن هستند و…
پیش از مرور جدول به این نكته‌ها هم توجه کنید:
۱ – امتیاز هر فیلم بر اساس كمیت ستاره‌هایی كه دریافت كرده، محاسبه شده است؛ شیوه‌ای كه در میان ما مرسوم‌تر است و البته ویژگی‌های خاص خودش را دارد، از جمله نشان دادن محبوبیت گونه‌ی خاصی از فیلم‌ها یا در مواردی عدم استقبال از فیلم‌های خاص‌تر. با وجود این، در مواردی كه امتیاز دو یا چند فیلم با هم برابر بوده، فیلمی در جایگاه بالاتر قرار گرفته كه آرا بالاتری داشته است.
۲ – ستاره‌های كوچك‌تر كه به شكل بالانویس ستاره‌های معمولی دیده می‌شوند، حكم نیم‌ستاره را دارند و سایر امتیاز‌ها از این قرارند: ★★★★عالی  ★★★خوب (ارزش دیدن دارد)  ★★متوسط  ★ضعیف○اتلاف وقت

* برای دیدن کیفیت بهتر جدول ارزش‌گذاری، روی آن «کلیک» کنید.

منبع:film-magazine

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا