خبرهاصفحه اصلی

فرزندانتان را با خیال راحت به تماشای خشونت و شوخیهای بزرگسالانه ببرید!

چند پسر و دختر خردسال در سالن انتظار سینما سرخوشانه و بی هدف به این سو آن سو می دوند و صدای خنده های کودکانه شان فضا را پر کرده.والدینشان هم با خرسندی آشکاری به شیطنتهای کودکانه آنان چشم دوخته اند.کمی آنسو تر هم سینماروهای سالمندی بلیت به دست نظاره گر درهای ورودی هستند تا وارد سالن نمایش فیلم شوند.تا اینجا مشکلی وجود ندارد.قضیه از آنجا رنگی از ناخوشایندی و ابهام به خود می گیرد که فیلم انتخاب شده مناسب شماری از این قشر نیست.فیلم صحنه های بشدت خشونت باری دارد که نه کودکان باید نیم نگاهی به آن بیندازند و نه بی تردید سالمندان توان تحمل آنها را خواهند داشت.در سالنی دیگر هم نوجوانانی انتظار تماشای فیلمی کمدی را می کشند که مناسبات و شوخیهایش بعضا برای آنان نامناسب و افسارگسیخته هستند.
به گزارش هنرانه ،در شرایطی که متولیان سینمایی،پخش کنندگان و سالن داران تلاش زیادی برای آگاهسازی مردم درباره مضمون فیلمها-احتمالا با نیت خودداری از کاهش تماشاگران_ نمی کنند،انتظار اینکه تمام اقشار مردم با مطالعه کامل و شناخت دقیق بلیت یک فیلم را بخرند،توقع بیهوده ای است. از تبلیغات فیلمها هم دیگر نمی توان به ُکنه ماجرا پی برد و تماشاگر بالقوه سینما امروز با آنونسها و تیزرهایی مواجه هستند که تعمدا یا سهوا در اطلاع رسانی صریح لکنت دارند و اغلب سرابی از فیلمها را نمایش می دهند.
البته تمام اینها در شرایطی است که درجه بندی سنی فیلمها در ایران هم سالهاست مورد توجه است،اما نه ضمانت اجرایی دقیقی دارد و نه با جدیت دنبال می شود.نتیجه اینکه در نهایت با قید یک جمله روی پوستر یا در ورودی سینما محدودیت سنی فیلم تذکر داده می شود،اما اراده ای برای اجرای جدی آن وجود ندارد. حال بماند اینکه برخی از فیلمها هم این محدودیت سنی را اهرمی برای فروش بیشتر قرار می دهند و حتی اغلب علاقه ای به تمکین از آن ندارند! از سوی دیگر،دسته بندی فیلمها در روال قدیم به سه دسته الف،ب و جیم نیز بیشتر کیفیت محتوا و ساختار را از دیدگاهی سینمایی مدنظر داشت که با درجه بندی سنی متفاوت است.
در هر حال به تازگی رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان اعلام کرده در تلاش هستند تا با همراهی سازمان سینمایی، موضوع درجه بندی سنی فیلم ها را اجرایی کند تا اعتماد مخاطبان تداوم یابد و در همین راستا تا چند ماه آینده تمام فیلمها درجه بندی سنی خواهند شد.
هر چند او توضیحات بیشتری درباره چگونگی اجرایی شدن این تصمیم نداده است و اینکه چنین برنامه ای با کمک کدامیک از کارشناسان حوزه های مختلف هنری و اجتماعی شکل خواهد گرفت.
این خبر،سوژه گزارش امروز بانی فیلم شد.
***
مرتضی شایسته:
درجه بندی فیلمها تا حدودی تأثیر منفی روی گیشه می گذارد

مدیرعامل شرکت پخش «هدایت فیلم» معتقد است؛ درجه بندی سنی فیلم ها، حرکت خوبی است، البته به شرطی که هر فیلمی بدون منطق شامل این قانون نباشد.
مرتضی شایسته، تهیه کننده سینما و مدیر شرکت پخش «هدایت فیلم» درباره درجه بندی سنی فیلم ها و اینکه چقدر در سینمای ما قابل اجراست، به بانی فیلم می گوید: نفس عمل درجه بندی سنی فیلم ها درست است. معتقدم همه سینماداران این کار را رعایت می کنند و اگر برخلاف آن صورت گیرد انجمن سینماداران با آن برخورد می کند. همچنین اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای باید روی سینماداران نظارت داشته باشد که اگر تخلفی در این مورد صورت بگیرد با آن برخورد کنند. در مجموع فکر می کنم این درجه بندی سنی فیلم ها، درجه بندی خوبی است البته به شرطی که هر فیلمی شامل این قانون نباشد.
تهیه کننده فیلم روی پرده «فراری» درباره اینکه برای اجرایی شدن این قانون چه مواردی باید رعایت شود، می گوید: باید یک شورای کارشناسی تشکیل شود که وقتی فیلم ها پروانه ساخت می گیرند، تشخیص داده شود تا درجه بندی روی آن فیلم انجام شود یا نشود. به طور مثال فیلمی برای سن ۱۸ سال یا سن ۱۶ یا فیلم دیگری برای رده سنی ۱۳ و… مناسب است و به این شکل درجه بندی اعمال شود.
شایسته به این سوال که اجرای این قانون روی فروش فیلم ها تأثیر منفی خواهد گذاشت یا خیر و اینکه آیا ممکن است کارگردانان با اجرایی شدن جدی چنین قانونی روی مضمون فیلمنامه خود تجدیدنظرهایی داشته باشند، می افزاید: در سالهای اولیه تا حدودی تأثیر منفی می گذارد، ولی بعد از آن به روال عادی برمی گردد. مسلماً تهیه کنندگان به کارگردانان می گویند که اگر این فیلم با چنین مضمونی ساخته شود درجه بندی می شود و قطعا ملاحظاتی تازه ایجاد خواهد شد.
***
طهماسب صلح جو:
اول آمار بگیرند که بیشتر کدام رده سنی تماشاگر فیلم ها هستند

طهماسب صلح جو منتقد و کارشناس، معتقد است؛ در فیلم هایمان آنقدر محدودیت وجود دارد که احتیاجی به ممنوعیت نیست.
او درباره درجه بندی سنی فیلم ها و اینکه چقدر در سینمای ما قابل اجراست، به بانی فیلم می گوید: نه فقط در سینمای ایران بلکه در سینماهای جهان این درجه بندی سنی وجود دارد. به نظرم بیشتر جنبه تبلیغات برای فیلم ها دارد و تماشاگر را کنجکاو می کند که این فیلم به چه دلیل برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب تشخیص داده نشده است. علاوه بر اینکه تماشاگران در سنین پایین تر می خواهند به تماشای این فیلم بروند، حتی بزرگترها هم ترغیب می شوند این فیلم را تماشا کنند. البته این قضیه از سالیان دور در سینمای ما بود. مثلاً وقتی برای یک فیلم تبلیغات زیادی می کردند یکی از جنبه های تبلیغات شان این بود که تماشای این فیلم برای سنین خاصی ممنوع است. سینمای امروز جایی نیست که خانواده ها بروند، چون رغبتی به تماشای فیلم ندارند و بیشتر جوانان و نوجوانان تماشاگرند. به نظرم باید اول یک آمار بگیرند که بیشتر کدام رده سنی تماشاگر فیلم ها هستند، بعد این تصمیمات گرفته و اجرایی شود. در سینمای ما مگر فیلمی هم ساخته می شود که باید محدودیت سنی بر روی آن قرار بگیرد؟! سینمای ما کاملاً از نظر موضوع و ساختار کنترل شده است. در فیلم هایمان آنقدر محدودیت وجود دارد که احتیاجی به ممنوعیت نیست. فیلم هایی ساخته می شوند که نباید اخلاقیات را خدشه دار کند و به موضوعات خشونت و تلخ نپردازند.
صلح جو در پاسخ به این سوال که اجرای این قانون تأثیر منفی روی فروش فیلم ها خواهد گذاشت یا خیر و آیا ممکن است کارگردانان روی مضمون فیلمنامه تجدیدنظرهایی کنند، اظهار داشت: نمی توانم پاسخ کاملا دقیقی به این سوال بدهد.. باید امتحان کنند که روی فروش فیلم ها تأثیر منفی می گذارد یا نمی گذارد. به نظرم این درجه بندی زمینه اجرایش در سینمای ما فراهم نیست. مثلاً اینکه فیلمی برای سنین کودک ساخته می شود و این در رده بندی مد نظر قرار می گیرد،نباید این طور تلقی شود که خانواده ها تماشاگر آن نباشند.اگر فیلم هایی که ویژه مخاطبان کودک و نوجوان است، از امتیازات و امکانات بیشتری برخوردار باشد، باعث می شود نوجوانان این فیلم را ببینند. ممنوع کردن با ترغیب کردن دو چیز متفاوت است که هر دوی اینها می تواند در درجه بندی سنی مطرح شود.
***
کامران قدکچیان:
خیلی کار دارد تا این قانون برای خانواده ها جا بیفتد

کامران قدکچیان کارگردان و فیلمنامه نویس، درباره درجه بندی سنی فیلم ها معتقد است؛هنوز خیلی کار دارد تا این قانون اجباری برای خانواده ها جا بیفتد.
کارگردان فیلمهای «آواز تهران» و «پس کوچه های شمرون» درباره درجه بندی سنی فیلم ها به بانی فیلم می گوید: این قانون در سینمای ایران قابل اجرا هست، اما هنوز تصویب و ابلاغ نشده است. از طرف وزارت ارشاد قرار بر این است این ابلاغیه به شورای صنفی صادر شود و سینماداران این قانون را اجرایی کنند.
کارگردان «انتهای خیابان مهر» درباره اینکه برای اجرایی شدن این قانون چه مواردی باید رعایت شود، می افزاید: موارد خاصی ندارد. فیلم هایی که نیاز به درجه بندی سنی دارند، به وضوح مشخص هستند. فیلم هایی که درجه بندی سنی شامل حالشان می شود، به خانواده ها این هشدار را می دهد که این فیلم مناسب فرزندانتان نیست و این سرپرست خانواده است که تصمیم می گیرد تماشای این فیلم مناسب فرزندشان است یا ضرر دارد. هر چند خیلی کار دارد تا این قانون اجباری برای خانواده ها جا بیفتد.
قدکچیان در پاسخ به این که اجرای چنین قانونی روی فروش فیلم ها چه تأثیری خواهد گذاشت،بیان می کند: روی فروش تأثیر منفی نمی گذارد. در حال حاضر مدل فیلمسازی در سینمای ایران طوری شده که فقط کمدی معمولی رایج را می سازند. این دست فیلم ها برای همه سنین قابل دیدن هستند. در سینمای ما خیلی کم اتفاق می افتد روی بعضی از فیلم ها درجه بندی سنی بگذارند که تماشای این فیلم برای فرزندان مناسب نیست.
***
محمد نیک بین:
درجه بندی سنی دغدغه کاهش فروش بلیت ها را در پی دارد

محمد نیک بین معتقد است: در دراز مدت کار درستی است که موضوع فیلم ها درجه بندی شود اما اجرای هر قانونی یک هزینه ای در بردارد.
او درباره درجه بندی سنی فیلم ها که چقدر در سینمای ما قابل اجراست، به بانی فیلم می گوید: اگر اول به مسئله از این دید نگاه کنیم که چه چیزی ملزم به اجرا هست؟! بعد آن موقع باید نحوه اجرایی شدن و راه حلش را پیدا کرد. فکر می کنم درجه بندی سنی فیلم ها امری است لازم برای یک سری فیلم ها که نباید افراد با سنین کمتر به تماشای آن فیلم بروند و اگر می خواهند بیننده آن باشند، باید همراه با پدر و مادرشان باشند. در نتیجه وجود چنین قانون بندی ای لازم است. طبیعتاً سینماداران این دغدغه کاهش فروش بلیت ها را دارند. در خارج از ایران اوایل این دغدغه وجود داشت و به مرور در گذر زمان این مسئله برطرف و این قانون امری طبیعی شد. مهم این است راه را درست برویم و این دغدغه سینماداران برطرف شود و تهیه کنندگان فیلمها هم متقاعد شوند که محصولشان صدمه نخواهد دید، چون هر دو این اقشار منافع مشترکی دارند.در این صورت علیرغم اینکه تضادهایی ایجاد می شود،اگر با منافع مطابقت داشته باشد، در دراز مدت کار درستی است که موضوع فیلم ها درجه بندی شوند، اما نباید فراموش کرد اجرای هر قانونی هزینه ای هم در بردارد.
تهیه کننده «ملی و راه‌های نرفته‌اش» درباره اینکه آیا کارگردانان روی مضمون فیلمنامه تجدیدنظر کنند، می گوید: اگر لازم باشد این کار را انجام می دهند. در هر صورت باید مخاطبان شان را انتخاب کنند و ببینند فیلم را برای چه مقطع سنی می سازند. یک سری بازار کلی را در نظر دارند که فقط فروش محض برایشان مهم است. باید تصمیم بگیرند که چه هدفی را در پیش دارند. اگر می خواهید در زندگیتان کاری را انجام دهید، هزینه ای در بردارد. ممکن است فیلم شما یک فیلم پرفروش نشود و فقط یک سری مخاطبان خاص را در بر بگیرد. اینکه هر کسی بنابر دغدغه ای که دارد تصمیم می گیرد، می خواهد چه کار کند، اولویت اش این است که پرفروش باشد یا دغدغه فکری دیگری دارد که باید همه عواقبش را تحمل کند.
تهیه کننده «تسویه حساب» درباره اینکه اجرای این قانون تأثیر منفی روی فروش فیلم ها خواهد گذاشت یا خیر، می گوید: روی این مسئله فکر نکرده ام. ببینید! در کشور آمریکا این قانون بندی وجود دارد و اعمال می شود و در عین حال هم فیلم ها فروش خودشان را می کنند و صنعت سینما صنعت بزرگ و پررونقی است. یعنی این امر باعث نشده صنعت سینما در آنجا بخوابد و سینماها فروش نداشته باشند. فکر کنم در هر قالبی که بخواهیم فیلم بسازیم، بستگی به سازندگان آن فیلم دارد تا چه اندازه فیلم هایشان برای تماشاگر جذاب باشد. در نتیجه شما می توانید فیلمی را بسازید که از نظر سنی طیف بالاتر یا یک طیف پایین تر را حذف کند و فیلم پرفروش شود. طبیعتاً چنین مسئله ای چالش فیلمسازان را بیشتر می کند.
نیک بین درباره اینکه به عقیده او مردم چه برخوردی با این قانون می کنند،می افزاید:وقتی این تبدیل به یک قانون می شود، طبیعتاً بی دلیل نبوده و بنا به نیاز جامعه در نظر گرفته شده است. مثل هر قانون دیگری مردم ملزم هستند این قانون را اجرا کنند. به هر حال این فیلم ها به صورت DVD منتشر می شوند و آن موقع نیز وظیفه پدر و مادر است که تصمیم بگیرد این فیلم را فرزندشان ببیند یا نبیند.
***
سید جمال ساداتیان:
سینماگران باید در دادن اطلاعات با تماشاگران صادق باشند

سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینما و مدیر سینما قلهک هم در این زمینه نظراتی دارد.
او درباره اینکه درجه بندی سنی فیلم ها چقدر در سینمای ما قابل اجراست، به بانی فیلم می گوید: بالاخره حاکمیت برای رفاه حال عموم مردم می آیند، این قانون را تصویب می کنند. باید منافع تولید کننده و مصرف کننده را در نظر بگیرند. همین طور که وقتی کالایی را می خریم، مشخصاتش روی آن نوشته شده است تا مصرف کننده دقیقاً ببینید با چه چیزی مواجه است.،قطعاً آثار فرهنگی و هنری نیز به عنوان خوراک روح از این قانون مستثنی نیستند. در کشورهای خارجی بخصوص آمریکا، رِنج سنی را مشخص می کنند و هشدارهایی را می دهند که این فیلم طنز، ترسناک و یا … است. اطلاعات اولیه را به مردم می دهند تا مخاطب با چشم باز انتخاب کند. ممکن است این رِنج سنی برای بعضی از خانواده ها جذاب باشد و برای بعضی از خانواده نباشد و به تماشای آن فیلم نیایند و از قبل تکلیف شان مشخص است.
تهیه کننده فیلم سینمایی «برف روی کاج ها» تأثیر منفی روی فروش فیلم ها در سایه اجرای این قانون را چنین ارزیابی می کند: به هر حال تأثیر منفی نمی گذارد. هر امری هم آثار مثبت و هم منفی دارد. بالاخره ممکن است جایی با ذائقه مردم جور نباشد و باید ما هم در دادن اطلاعات با تماشاگران صادق باشیم. مثلاً پوستری را ببیند که طنز است اما با فیلم ترسناک مواجه شود یا بالعکس. وقتی تکلیف مخاطب را مشخص کنیم، مخاطب راحت تر انتخاب می کند. از کجا معلوم که مخاطبان اثری که اطلاع رسانی شان خوب باشد، بیشتر نشود.
او درباره اینکه آیا کارگردانان در جریان اجرای جدی رده بندی سنی فیلمها روی مضمون فیلمنامه تجدیدنظر خواهند کرد یا خیر، می گوید: بله باید روی فیلمنامه ها تجدیدنظر کنند. بالاخره هر اثری مخاطب های خاص خودش را دارد. ما ۸۰ میلیون مخاطب داریم و اینها اگر سالی یکی- دو بار به سینما بروند، ۲۳۰-۲۴۰ میانگین فروش بلیت ها می شود. مثلاً در ایران اگر یک فیلم ۲ میلیون تماشاگر داشته باشد، آن اثر از لحاظ گیشه موفق خواهد بود.

بانی فیلم

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن