خبرها

Uncharted 3

 

 

 

Uncharted 3

حالا جست و جو برای “آتلانتیس افسانه ای شنی”. در این سری Drake این شکارچی توانمند را به قلب صحرای عربستان می کشاند تا Drake و Sulivan را در مقابل خیانت نهفته یک سازمان مخفی و رئیس آن سازمان قرار دهد. هنگامی که اسرار وحشتناک این شهر گم شده کشف می شود، Drake را در مقابل بقایش و عمیق ترین ترس هایش قرار می دهد.
 

نویسنده: مریم مرادی

 

ناشر: شرکت Sony 
تولید کننده: کمپانی Naughty Dog
ژانر: اکشن
تاریخ انتشار: نوامبر سال 2011
رده سنی: بالای 13 سال
تعداد بازیکن: 1 و 2 نفره
تعداد بازیکن در حالت Online: 12 بازیکن
 
مقدمه
کمپانی Naughty Dog از اواسط دهه هشتاد توسط دو نفر به نام های Jason Robin و Andy Gaven کار خود را آغاز کرد و در سال 2001 توسط کمپانی Sony خریداری شد. اولین بازی که توسط این کمپانی ساخته شد بازی Crash Bandicoot برای کنسول PS1 بود. بعد از آن بازی Jack & Daxter را برای کنسول PS2 تولید کردند، که بازی بسیار موفقی هم در زمان خودش شد. جالب هست که بدانید تا به الان 35 میلیون نسخه از این دو بازی به فروش رفته و میلیاردها سود برای کمپانی Naughty Dog به همراه داشته است.
 
درباره کمپانی Naughty Dog از زبان Richard Lemarchand) Game Designer کمپانی Naughty Dog):
یکی از برتری های کمپانی Naughty Dog نسبت به کمپانی های دیگر این است که محیط کار در این کمپانی واقعاً صمیمی است و همه افرادی که در این کمپانی مشغول به کار هستند در یک رده قرار دارند و به هم دیگر در پیش برد کارها کمک می کنند. به عنوان مثال در Naughty Dog شخص خاصی به عنوان تهیه کننده در پروژه ها تعریف نمی شود و معمولاً خود Game Designerها تهیه کنندگی بازی را به عهده می گیرند. در واقع فرهنگ کاری که در تیم های بازی سازی در Naughty Dog وجود دارد این است که هر شخص با پروژه ای که مسئولیتی در آن دارد درگیر است و پروژه را برای خودش می داند و تمام اعضا اطلاعات خودشان را بین یکدیگر Share می کنند. به طور کلی چارت سازمانی خاصی در این کمپانی وجود ندارد اما این نکته را فراموش نکنید که به این معنا نیست که قوانین و قواعدی وجود ندارد. هر شخصی در حیطه کاری خودش آزاد است و آزادانه می تواند نظرات خود را بیان کند و با دیگران مشورت کند. ما فکر می کنیم این روش کار به ما کمک خواهد کرد تا خیلی عمیق به کیفیت بازی فکر کنیم و از اثری که می سازیم لذت ببریم.
 
 
یکی از بخش های کمپانی Naughty Dog بخشی به نام ایده های خلاق برای پیشبرد بازی است. در Naughty Dog به ایده های تمام کارکنان اهمیت داده می شود تا اینکه خلاقیت ها و ابتکار های بازی به مراتب بالا برود. ارتباط بین اعضا به صورت چهره به چهره صورت می گیرد تا کارهای هم دیگر را از نزدیک ببینند و از ایده و نظر هم دیگر برای پیشبرد پروژه استفاده کنند. با این حال در Naughty Dog جلسات کوچکی شکل می گیرد تا اعضا بتوانند با یکدیگر تبادل نظر کنند.
 
درباره سری های  بازی Uncharted
شخصیت های داستان سری Uncharted
Drake: شایع است که Drake از نوادگان یکی از بزرگترین کاشفان قرن 16، Sir Francis Drake است. Drake یک کاشف امروزی است که در دنیای بی قانونی دزدان و قاچاقچیان عتیقه به کار خود ادامه می دهد.
Victor Sulivan: او شخصیت همراه اصلی Drake است. مردی که خصوصیات زیادی شبیه به پدر Drake دارد. او نقش یک هدایت کننده و پدرانه را برای Drake بازی می کند. او یک ماجراجو و کاشف گنج است و هر کسی که به تجارت عتیقه ربط دارد را می شناسد.
Elena Fisher: او فارغ التحصیل خبرنگاری است. خبرنگاری که به دنبال کشف و ماجراجویی است که داستان های بسیار خطرناکی را دنبال می کند. در سال های اخیر در تمامی ماجراجویی ها او همراه Drake است.
 
 
داستان بازی
در ادامه به طور خلاصه به داستان بازی در هر سه سری به طور جداگانه می پردازیم.
داستان Uncharted 1: Drake’s Fortune: سر نخ 400 ساله در تابوت Sir Francis Drake در پی اکتشاف گنج افسانه ای الدرادو منجر به کشف جزیره ای فراموش شده در وسط اقیانوس آرام می گردد. جست و جوی Drake و دوستانش زمانی که می فهمند که این جزیره تحت تسلط مزدوران است تبدیل به یک جست و جوی مرگبار می شود. حالا Drake و همراهانش برای زنده ماندن باید دست به باز کردن رازهایی هولناک در این جزیره بزنند.
داستان Uncharted 2: Among Thieves: Drake هنگام کشف درۀ افسانه ای و مرموز Shambhala که در هیمالیا قرار دارد دوباره گرفتار دزدان و مزدوران گنجی می شود که در پی آن است و خود را گرفتار بازی موش و گربه ای می کند. Drake همه چیز خود را فدای رقابتی تنگاتنگ و مرگبار می کند و حالا سوال نهایی این است که آیا او می تواند این رقابت را به خوبی به پایان برساند؟
داستان Uncharted 3: Drake’s Deception: حالا جست و جو برای “آتلانتیس افسانه ای شنی”. در این سری Drake این شکارچی توانمند را به قلب صحرای عربستان می کشاند تا Drake و Sulivan را در مقابل خیانت نهفته یک سازمان مخفی و رئیس آن سازمان قرار دهد. هنگامی که اسرار وحشتناک این شهر گم شده کشف می شود، Drake را در مقابل بقایش و عمیق ترین ترس هایش قرار می دهد.
 
 
GamePlay
ژانر در سری بازی های Uncharted ماجراجویی- اکشن با یک پلت فرم سوم شخص است. شما با امکاناتی که در این پلت فرم در اختیار شما قرار می گیرد این امکان را به شخصیت اول بازی یعنی Nathan Drake می دهد تا به راحتی حرکت های پریدن ، شنا کردن ، ربودن ، حرکت در کناره ها ، بالا و پایین رفتن از طناب و حرکت های آکروباتیک انجام دهد. که به بازی کن اجازه می دهد تا هر طور که او می خواهد روند بازی را طی کند و حرکت های منحصر به فردی انجام دهد. همچنین مجموعه ای از سلاح های مختلف در اختیار شما قرار دارد.  بازی کننده می تواند یک سلاح کمری با خود حمل کند و یک اسلحه دیگر به عنوان سلاح اصلی خود که اسلحه Rifle و یا Shotgun می تواند باشد و تعدادی نارنجک به همراه داشته باشد.
GamePlay چند نفره از سری دوم امکان پذیر شد که به دو حالت رقابتی و تیمی امکان بازی را برای شما فراهم می کند. در حالت تیمی می توانید حداکثر با سه بازیکن که یکی در نقش Drake و دو نفر دیگر به عنوان قهرمانان دیگر داستان بازی کنید و با هم تعامل داشته باشید و بازیکنان می توانند در صورت مجروح شدن و یا دستگیر شدن به کمک هم بازی های خودشون بپردازند و در حالت رقابتی می توانید با 10 نفر در قالب 2 تیم جداگانه بپردازید.
 
 

نحوه ساخت بازی از زبان سازندگان:
یکی از مهم ترین بحث هایی که در Uncharted ما در گیرش بودیم مقوله هنری بازی بود و نمی خواستیم که هیچ کم و کاستی در کار وجود داشته باشد و خیلی به محیط ها و مدل کاراکترها و Texture آنها فکر کردیم و کار کردیم. یکی از جالب ترین کارهایی که در Uncharted انجام دادیم این بود که Textureها به صورت Paint شده تهیه شده بودند و عکس نبودند. یکی از مقوله هایی که به ما خیلی کمک کرد که Texture ها را خیلی خوب کار کنیم PS3 بود که به ما امکان این را می داد تا برای هر کاراکتر حدود20 عدد Texture داشته باشیم.
حتی در بخش مدل ها نیز PS3 خیلی به ما کمک کرد که مدل های با جزئیات بیشتر و Polygonهای بیشتری داشته باشیم و باعث شد تا جزئیات را با دقت بیشتری کار کنیم و چون مدل ها جزئیات زیادی داشتند مجبور بودیم تا Animate و Rigها را با دقت بیشتری انجام دهیم تا به واقعیت نزدیک تر شوند.
ما برای مدل سازی از نرم افزار Zbrush استفاده کردیم و در Zbrush مدل ها را با نهایت جزئیات کار کردیم و تمام جزئیات مثل خال و چین و چروک و کوچکترین جزئیات را مدل کردیم و با استفاده از NormalMap توانستیم تمام جزئیات را خروجی بگیریم و در نرم افزار Maya جسم هایی که بسیار سنگین بودند را Retopology کنیم و با استفاده از NormalMap توانستیم تمام آن ها را روی جسم سبک تری داشته باشیم. در نهایت PS3 خیلی به ما کمک کرد تا یک جلوه کاملاً Cinematic را در بازی داشته باشیم. چون PS3 این امکان را می داد تا از Shaderهای مختلفی استفاده کنیم و ماده ها را به بهترین شکل ممکن بسازیم. همچنین PS3 این قابلیت را داشت تا برای هر کاراکتر نزدیک به 200 تا 300 Pose مختلف داشته باشیم.
 
 
یکی از مهمترین قسمت ها که در چهره برای ما مهم بود چشم کاراکترها بود به خاطر اینکه اکثر کاراکترها در بازی ها خیلی مصنوعی هستند و ما از Shaderهای مختلفی استفاده کردیم تا بتوانیم چهره های کاراکتر خودمان را به واقعیت نزدیک تر کنیم. ما برای اولین بار از یک سیستم فوق پیشرفته Muscle (ماهیچه) استفاده کردیم و ماهیچه های بدن را برای کاراکتر ها طراحی کردیم که نرم افزار Maya این امکان را به ما می داد تا شخصیت ها را به صورت واقعی Animate کنیم تا خیلی خشک و مصنوعی نباشند و با این روش توانستیم حرکات ثانویه را به بهترین شکل بسازیم که به ما در GamePlay خیلی کمک کرد.
یکی از مهم ترین بخش هایی که ما به شدت روی آن تمرکز داشتیم و برامون خیلی مهم بود، Animate کاراکتر ها و داینامیک (Animation) ها بود. در Uncharted 3 زمانی که برای Animate کاراکترها گذاشتیم 10 برابر زمانی بود که بر روی بازی های دیگری تا به الان گذاشتیم چون برامون خیلی مهم بود که حرکت کاراکترها به واقعیت نزدیک باشه تا این واقعی بودن را بازیکن هم احساس کنه مخصوصاً زمانی که بازیکن باید حرکات را از Poseی به Pose دیگر تغییر دهد که بی وقفه باید این کار را انجام بشود تا حس حرکات یک انسان واقعی را القا کند.
یکی از دلایلی که ما مجبور بودیم روی Animate خیلی زمان صرف کنیم به خاطر پیشرفت در نسل جدید بازی ها در متد نور پردازی و متدهای رندرینگ بود. چون اینقدر این بخش ها پیشرفت کرده تا صحنه ی بازی ها به واقعیت نزدیک شوند و ما نمی توانستیم Animate ضعیفی در مقابل پیشرفت این بخش ها داشته باشیم. در آخر باید بگیم که این قدرت CPU ، PS3 بود تا یک دنیای واقعی را برای ما باز کند تا ما بتوانیم سطح دانش خودمون را ارتقا دهیم.
 
 
جوایز و آمار فروش سری Uncharted:
Uncharted 1: Drake’s Fortune: این سری که از سال 2007 وارد بازار بازی های ویدئویی شد از طرف وب سایت های زیادی مانند IGN و Kotaku مورد تعریف و تمجید های زیادی قرار گرفت. شرکت Sony بعد از انتشار این سری از Uncharted موفق به فروش 2.6 میلیون نسخه از این بازی شده است.
جوایزی که Uncharted 1 موفق به دریافت آن شده است عبارتند از:
-Best Action Game (IGN-2007)
-PS3 Game of The year (GameSpy-2007)
-Best Graphics Technology (IGN-2007)
-Best Story (IGN-2007)
Uncharted 2: Among Thieves: این سری پر افتخار ترین بازی سری Uncharted است. این سری در سال 2009 حدود 537000  نسخه در آمریکا توانست به فروش برساند. همچنین در اولین روز انتشارش در ژاپن 47000 نسخه توانست به فروش برساند. به طور کل این سری توانسته 4.9 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش برساند.
 
 
این سری بیش از 200 Game of The Year Awards تا به الان دریافت کرده است. جالب است که بدانید در جلسه ای که قبل از انتشار بازی ها در نمایشگاه E3 برگزار شد Demo ای که از این سری پخش شد منتقدان را تحت تاثیر قرار داد که این اتفاق زمینه ای شد برای دریافت جوایز متعدد برای Uncharted 2 که سرانجام هشت بار نامزد دریافت جایزه در جوایز بازی های ویدئویی Spike شد و در نهایت موفق به دریافت 3 جایزه از این رخداد گردید. همچنین موفق به دریافت 10 جایزه از آکادمی هنر و علوم سالم (AIAS) گردید و جوایز متعدد دیگری از وب سایت های بازی های ویدئویی.
Uncharted 3: Drake’s Deception: سری سوم Uncharted در نوامبر سال 2011 با فروش 700000 نسخه توانست عنوان پنجمین بازی پر فروش در آمریکا را از آن خود کند. جالب که بدانید سری سوم در هفته اول فروش خود در ژاپن موفق به فروش 124989 نسخه شد.
تا به الان افتخارات قابل توجه ای را از آن خود کرده از جمله نامزد 8 عنوان از بازی های ویدئویی Spike که در نهایت موفق به دریافت 2 جایزه توسط منتقدان گردید. همچنین نامزد 12 عنوان از پانزدهمین آکادمی هنر و علوم سالم  (AIAS)  و 3 نامزدی از دوازدهمین Game Developers Choice Awards شده است
منبع:http://www.circletc.com/

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن