خبرهاصفحه اصلی

مطبوعات می روند نوبت به نوبت

با گذشت دو سال از تعطیلی اجباری مجله «صنعت سینما» که شهرام جعفری‌نژاد، مدیر مسوول و صاحب امتیاز آن طی سرمقاله ای در آخرین شماره آن اعلام کرد، حالا باز هم خبرهای تازه نگران کننده ای از تعطیلی دیگر نشریات به گوش می رسد.


به گزارش هنرانه ، «صنعت سینما» بعد از ۱۴ سال انتشار به دلیل مشکلات مالی تن به تعطیلی و توقف داد و حالا نشریات دیگری به اجبار همین سرانجام را در پیش گرفته اند. مجله «جوانان امروز» نیز دیگر رسانه ای است که بعد از ۵۲ سال انتشار ناگزیر شد تا پرونده خود را به علت مشکلات اقتصادی ببندد.
مجید فلاح شجاعی معاون سردبیر مجله «جوانان امروز» در صفحه شخصی اش در اینستاگرام با اعلام این خبر نوشت: «جوانان امروز ابتدا با نام اطلاعات جوانان از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۳۹ منتشر و سپس انتشار آن متوقف شد. چهارم مهر ماه سال ۱۳۴۵ آغاز انتشار مجله «جوانان» بود که پس از چند شماره «امروز» هم به آن اضافه شد. جوانان امروز در ۵۲ سال فعالیت فراز و فرود زیادی داشت و به گفته همکاران قدیمی در اداره، جوانان امروز در قبل از انقلاب به تیراژ بالای ۳۰۰ هزار نسخه چاپ می‌شده است». او همچنین بروز و شدت گرفتن مشکلات اقتصادی کشور را دلیل توقف انتشار «دنیای ورزش»، از مجلات زیرمجموعه موسسه «اطلاعات» ذکر کرده است. مجله‌ای که اگر تنها یک ماه دیگر دوام می آورد، می توانست سالگرد ۵۰ سالگی انتشار خود را جشن بگیرد.
دیروز «صنعت سینما»، امروز «جوانان امروز» و «دنیای ورزش» و فردا باید دید قرعه فال به نام کدام نشریه کاغذی و رسانه مکتوب را خواهد افتاد تا عذر خبرنگاران و کارکنانش را بخواهد و با حسرت، شماره آخرش را روی پیشخوان کیوسک های مطبوعاتی بفرستد.
مسائل مالی و بحران کاغذ این روزها بی رحمانه پا روی گلوی مطبوعات بخش خصوصی گذاشته اند و یک به یک آنها را به موزه تاریخ می فرستند. طی ماه های اخیر روزنامه ها نیز از گزند تعطیلی در اماننمانده اند. روزنامه های «آسمان آبی»، «وقایع‌ اتفاقیه»،«صبح نو» و … نیز در گیر و دار مشکلات مالی گرفتار آمده و انتشارشان متوقف شده است.
تاسف آور آنکه در طول این تعطیلی های غم انگیز، مدیران و مسئولان دولتی در سکوت کامل صرفا نظاره گر خاموش مرگ تدریجی مطبوعات هستند و در عمل هیچ کاری نمی کنند. روزنامه ها و مجلات هرچند از سوی شیفتگان فضای مجازی عمرشان باید کوتاه شود، اما زمانی که در اغلب کشورهای پیشرفته شاهد بقای آنها در کنار رسانه های دیجیتال هستیم، در می یابیم این دیدگاه تنها از یک تفکر غلط نشات می گیرد. اخیرا دویچه وله با اعلام اینکه روزنامه‌های چاپی آلمان در ۱۲ ماه گذشته بیش از همه دوره‌های مشابه سابق خواننده از دست داده‌اند، افزود همچنان بیش از ۳۹ میلیون نفر از جمعیت ۸۱ میلیونی آلمان هر روز روزنامه می‌خوانند. در واقع فضای مجازی نتوانسته روزنامه ها را به کل کنار بزند و طرح این دیدگاه که دوره روزنامه خوانی گذشته،یک ادعای بیهوده است.
روزنامه ها و مجلاتی که در بحبوحه گرانی و تورم دستشان از هرگونه حمایت دولتی کوتاه است،آن هم در شرایطی که بودجه های هنگفت صرف امور بی فایده وچه بسا آفت زا می شوند، ظاهرا محکوم به مرگ هستند. مرگی که ظاهرا برای کسی اهمیتی ندارد.
گویا برای هیچ مدیر و مسئولی مهم نیست که از رهگذر تعطیلی اجباری نشریات چه تعداد از خبرنگاران و عوامل فنی از کار بیکار می شوند و چه بسا تا یافتن شغل جدید چند هفته یا چندماهی را بدون حقوق بمانند. اینها تبعات پنهان و سنگین تعطیلی نشریاتی است که خبر توقف چاپ آنها در حد یک خبر معمولی به گوش خیلی ها می رسد و به سرعت هم فراموش می شود.

بانی فیلم

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن