خبرهاصفحه اصلی

دستاوردی تازه برای جوان ابدی سینما

در هفته ای که فیلم هولناک «راهبه» آغاز اکرانی انفجاری داشت و روند فروش «آسیایی های دیوانه ثروتمند» همچنان ادامه یافت و این توصیف برای فیلم «The Meg» نیز با آن کوسه عظیم اژدها وارش مناسب نشان می داد، قسمت ششم «مأموریت غیرممکن» در هفتمین هفته اکرانش به دستاوردی رسید که لااقل برای ستاره و مرد همه کاره این سری فیلم ها نکته ای تازه و یک پیروزی جالب به شمار می آید و آن مرد کسی نیست به جز تام کروز معروف.
بدیهی و آشکار
«مأموریت غیرممکن۶» که نام جنبی و کامل کننده آن «سقوط» است، با ۸/۳ میلیون دلاری که این هفته در سینماهای آمریکای شمالی کسب کرد، مجموع پولسازی اش در محدوده آمریکای شمالی را به ۱/۲۱۲ میلیون دلار رساند و این فقط ۳/۳ میلیون دلار کمتر از رقم فروشی است که در این منطقه از جهان برای «مأموریت غیرممکن۶» به ثبت رسید و آن فیلم را به پرفروش ترین فیلم در میان آثار شش گانه این فرانچیز در آمریکا و کانادا تبدیل کرد و بسیار بدیهی و آشکار است که این فیلم تازه همین امروز و فردا از مرز پولسازی «مأموریت غیرممکن۲» عبور خواهد کرد تا تبدیل به سودسازترین اثر از این مجموعه ۲۲ ساله در آمریکای شمالی شود.
موفقیت مضاعف
در کنار آن قسمت ششم «مأموریت غیرممکن» با پولسازی ۶/۳۸ میلیون دلاری اش در خارج از مرزهای آمریکای شمالی طی هفته سپری شده، به رقم کلی ۶/۷۲۶ میلیون دلار رسید تا هم پرسودترین فیلم در میان کارهای شش گانه این فرانچیز باشد و هم تام کروز را به بالاترین موفقیت بین المللی اش در یک عمر هنری فزون تر از ۳۵ سال نایل کند و درآمدسازترین فیلم او در سطح جهان در شرایطی باشد که وی ۵۵ سال سن را هم رد کرده است. او البته در تضاد با آن یک جوان ابدی نشان می دهد که با واژه پیری بیگانه است و چهره اش هنوز یک مرد ۳۰ ساله را به یاد می آورد و نه فردی با سن واقعی کروز و هنرپیشه ای را که از ۱۹۸۲ وارد این حرفه شد و اولین کار مشهور و پولسازش به نام «تجارت ریسکی» در سال ۱۹۸۳ عرضه شد و به جز سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ که با برخی نزول ها برای او همراه بود، همیشه در اوج- لااقل از منظر اقتصادی- بسر برده است.
آمار فروش بخش ششم «مأموریت غیرممکن» طی حدود دو ماه اخیر در سطح قاره های اروپا، آسیای شرقی، آمریکای جنوبی، شمال آفریقا و اقیانوسیه ریتمی کم نوسان داشته و دائماً در جمع ۵ فیلم سودساز در این مناطق و در اکثر قریب به اتفاق کشورهای این قاره ها جای گرفته و همین مسئله است که کمک کرده تا کروز به دستاورد مورد بحث برسد.
توصیه ناشنیده
توفیق فیلم «سقوط» زمانی جالب تر می شود که در نظر بگیریم به رغم موفقیت فراوان قسمت پنجم این سری آثار با نام جنبی «ملت سرکش» سران پارامونت که حامی و عرضه کننده این فیلم ها هستند، به کروز توصیه کرده بودند. از خیر ادامه موضوع بگذرد و فیلم ششم را نسازد و چند سال پیش از آن هم در فاصله زمانی ای که بین فیلم های سوم و چهارم حادث شد، باز به نظر می رسید که کروز قصد ادامه دادن به این فرانچیز را ندارد اما او که از سقوط اقتصادی کارهایش در اواخر دهه ۲۰۰۰ ناراحت بود و راه فرار و وسیله ای برای احیای خود را جستجو می کرد، با ساختن قسمت پنجم از ورطه ناکامی خارج شد و با فیلم ششم اینک در جایگاهی است که هر کسی به آن رشک می برد. البته با کمک این فیلم ها کروز به جایگاهی رسید که یک بار دیگر چراغ سبز استودیوها برای تولید سایر کارهایش مانند «فراموشی»، «لبه فردا» و دو گانه «جک ریچر» را گرفت.
محبوبیت دیرپا
با چنین دیدگاهی مجموعه «مأموریت غیرممکن» که با اقتباس نسبی از سریال تلویزیونی ای با همین نام و محصول اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ ساخته شده، راه نجات وی در صنعت سینما بوده است. صنعتی که حتی در روزهای بد کروز هم چندان به وی پشت نکرد و بیشتر از دو- سه فیلم وی را دچار نزول و شکست نسبی نکرد. همین محبوبیت دیرپا و توفیق مستمر است که سبب شده یک قسمت دوم نیز برای فیلم «اسلحه برتر» کار بسیار موفق سال ۱۹۸۶ کروز (با کارگردانی تونی اسکات) ساخته شود و نام جنبی «ماوریک» به آن اطلاق گردد و در نوبت پخش قرار گیرد. ماوریک البته اسم کاراکتر کروز در «Top Gun» است و خلبانی جوان و ماجراجو را به موازات نام کاراکتر وی به نمایش می گذارد.

بانی فیلم

مأموریت غیرممکن

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن