صفحه اصلی خبرها آمار فروش غیر واقعی فیلم‌های سینمایی

آمار فروش غیر واقعی فیلم‌های سینمایی

53

poster

«بالاخره فیلم‌سازان نمی‌توانند سر خیابان بایستند و بگویند بیایید فیلم‌های ما را تماشا کنید. به همین سبب آن‌ها مجبورند با دروغ مصلحتی برای فیلم‌هاشان تبلیغ کنند».

این جملات را ضیاء‌الدین دری کارگردان با سابقه سینما در مورد آمار فروش غیرواقعی فیلم‌ها گفته و این روش را نوعی تبلیغ برای یک فیلم دانسته است. 

بعد از گذشت چند سال از طرح این موضوع در میان سینماگران، هنوز آمار فروش فیلم‌ها در سینمای ایران یک بحث مبهم است. بعد از گذشت چند سال از انقلاب، آمار صحیح از فیلم‌های پرفروش سینمای ایران وجود ندارد. نبود یک سازمان مستقل در امر فروش فیلم و گرفتن آمار دقیق از پخش‌کننده‌ها و صاحبان سینما، یکی از صنعت‌های سیستم سینمایی کشور است.

اشکال بزرگ این نقص در سیستم سینمایی، ایجاد رقابت ناعادلانه در حوزه اکران است. وقتی آمار فروش یک فیلم بیشتر از حد واقعی بیان می‌شود، به طور حتم بیشتر بر روی پرده سینما می‌ماند و فضا برای اکران سایر فیلم‌ها کم می‌شود و یا از بین می‌رود.

آزیتا موگویی کارگردان  فیلم «تراژدی» در این باره می‌گوید: «آمار فروش فیلم‌ها در سینما،‌غیر واقعی است و این یک آسیب جدی بر سر رقابت در بحث اکران است. وقتی سالن سینما برای یک فیلم خالی است، اما آمار فروش بالاست، مسلماً یک جای این معادله ایراد دارد.» 

این مسئله فرسایشی در سینمای ایران، نیاز به یک ساماندهی درست دارد. یکی از نکات جالب در مورد آمار دروغ فروش این است که این کار، نوعی کلاه گذاشتن بر سر خود است. چون که در نهایت آن چیزی که نصیب فیلم‌ساز وتهیه‌کننده می‌شود، همان واقعیت است.

یوسف محمدزاده تهیه‌کننده «من و شارمین» در این باره می‌گوید: «مسئله آمار غیر واقعی فروش فیلم در سینمای ایران وجود دارد و به یک سبک برای تبلیغ تبدیل شده است. اما یک سبک کاذب که هم مخاطب را گول می‌زنیم و هم چیزی جز مقدار واقعی پول نصیب فیلم‌ساز نمی‌شود.»
بعد دیگر این تبلیغات کاذب، بی‌اعتمادی سینماگران به یکدیگر است. زیرا با این آمار فروش، حتی فیلم‌سازان هم آماری درست از میزان فروش همه فیلم‌‌ها در این سینما ندارند. در اینجا، حتماً باید به آمار فروش فیلم‌ها، به دیده تردید نگاه کرد.
مهمترین موضوعی که سینماگران در مورد آمار فروش غیر واقعی به آن اشاره می‌کنند، بحث تبلیغات برای فیلم‌هاست و این روش را نوعی جذب مخاطب برای یک فیلم می‌دانند. اما در اینجا باید گفت که آیا روش ‌های دیگری برای جذب مخاطب به سمت سینما وجود ندارد که فیلم‌سازان و دفاتر پخش به سراغ این راهکار آمده‌اند؟ یا اینکه نه، روش‌های زیادی برای تبلیغ و جذب مخاطب موجود است، اما چون این سینما ساختاری بنیادی و ریشه‌ای ندارد و بنای آن بر اساس کیفیت استوار نیست، این ساختار در سینما وجود دارد.
براي مشاهده جزئيات كامل خبر اينجا كليك كنيد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
عضویت در کانال رسمی تلگرام B3dart

 

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از