خبرهاصفحه اصلی

تابستان، فصل سوگلی اکران

تابستان با روزهای طولانی و شب های کوتاه زمان خوبی برای دیدن فیلم های روی پرده است. در حال حاضر، تنور گیشه فصل تابستان را فیلم های کمدی یا فیلم هایی که درون مایه طنز دارند، پر کرده است. فیلم «نهنگ عنبر۲» به کارگردانی سامان مقدم در صدر فیلم های پرفروش مرز ۱۹ میلیارد تومان را رد کرده و در حال نزدیکی به رکورد تاریخی «گشت ۲» در ایام نوروز است. مهران مدیری که اولین تجربه کارگردانی خود را از سر می گذارند، در روز اول اکران به گیشه های تهران و شهرستان شوک وارد کرد و حدود ۷۰۰ میلیون تومان فروخت. همچنین فیلم «اکسیدان» نیز یکی از فیلم های پر فروش شناخته می شود که با درون مایه طنز حدود ۴ میلیارد و نیم فروش کرده است. اما در این میان فیلم هایی نیز هستند که با وجود محتوای قابل قبول و ساختار مناسب نتوانستند فروش خوبی داشته باشند که نمونه آن فیلم «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله است که با وجود اکران از اوایل تابستان، فروش آن بیش از سه میلیارد نبوده است و به نوعی نتوانسته رگ خواب تماشاگر را به دست بیاورد!
همچنین فیلم «مالیخولیا» نیز با وجود گذشت ۲۰ روز تنها ۲۰ میلیون تومان فروش کرده است. معادله اکران و فروش تا حدودی پیچیده است، اما به عقیده اکثر کارشناسان فصل تابستان بهترین بازه زمانی برای اکران فیلم هاست و اینکه چه فیلمی و با چه محتوایی می تواند در این زمان اکران شود، جای سوال دارد. برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند شرایط اکران باید به گونه ای باشد که فیلم های پر فروش، در ۶ ماه دوم سال هم اکران شود تا ارتباط مخاطب با سینما قطع نشود. در گزارش پیش رو در خصوص چگونگی شرایط اکران تابستان صحبت کردیم که در ادامه می خوانید:

حبیب اسماعیلی:
تنوع ژانر به برقراری ارتباط بهتر با مخاطب کمک می کند

حبیب اسماعیلی تهیه کننده و پخش کننده فیلم، با توجه به استقبال از فیلم «ساعت ۵» عصر که اکران آن از دیروز آغاز شده، در پاسخ به اینکه چه ارزیابی ای از اکران تابستان -تا الآن که در نیمه فصل هستیم- دارید، به بانی فیلم گفت: در این فصل فیلم «اکسیدان» فروش خوبی داشت و هر روز وضعیت فروش بهتری پیدا می کند و سیرصعودی دارد و خدا را شکر تماشاگران از دیدن فیلم خیلی راضی هستند. همچنین از فیلم آقای مدیری هم با توجه به زمان کوتاه اکران، استقبال خوبی شده است. در فیلم های ما نیز اختلاف چشمگیری مشاهده نمی شود و استقبال از فیلم مانند هفته های پیش بوده است. فکر می کنم اگر این دو فیلم در کنار هم باشند و بخواهند اکران شوند، فصل تابستان پربار خواهد شد.
اسماعیلی در رابطه با اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها دارند و آیا گرفتن زمان بیشتر برای سایر فیلم ها درست است یا نه، عنوان کرد: قبل از این شرایط به گونه ای بود که اگر سالن های مورد نظر تماشاگر پر می شد، سر ریز آن برای فیلم های دیگر می رفت. در حال حاضر با توجه به کثرت پردیس های سینمایی که سالن های زیادی دارند، این اتفاق نمی افتد؛ چون معمولا وقتی از فیلمی استقبال می شود، به آن سانس ها و سالن های بیشتری می دهند، اما این معادله برای فیلم های کم فروش متفاوت است.
این پخش کننده با بیان اینکه فروش بهار خوب بوده است، افزود: در حقیقت تنها یک ماه از تابستان گذشته است و تا الآن شرایط بد نبوده است و باید ببینیم ادامه آن چطور می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا از چینش فیلم ها راضی هستید، بیان کرد: فیلم ها را معمولا کسی نمی چیند و تهیه کنندگان با صاحبان سینما کنار می آیند. با اینکه تلاش می شود تمام فیلم ها در یک فصل اکران نشود، گاهی این اتفاق می افتد و اجتناب ناپذیر است. پیشنهادم برای پاییز تنوع موضوع در زمینه های طنز، اجتماعی و…. است که هرکدام جایگاه خود را دارند. با ایجاد تنوع در کل سال تماشاگر ارتباط خود را با سینما قطع نمی کند.
اسماعیلی در خصوص اینکه آیا اکران «ساعت ۵ عصر» در گرم شدن گیشه تأثیرگذار بوده است، یا نه، گفت: هر فیلم خوبی تأثیر می گذارد و همچنان که «اکسیدان» در گرم شدن گیشه مؤثر بوده، «ساعت ۵ عصر» هم بی تأثیر نیست.

رضا سعیدی پور:
عدالت در اکران بر اساس نظر مردم تعریف می شود

رضا سعیدی پور، مدیر پردیس سینمایی آزادی در پاسخ به این پرسش که با توجه به استقبال از فیلم مدیری که به تازگی اکران شده، ارزیابی شما از اکران تابستان تا به امروز چیست، به بانی فیلم گفت: وقتی در خصوص تابستان صحبت می کنیم، باید یک ماه و نیم به عقب بازگردیم؛ یعنی باید فیلم هایی که در این یک ماه و نیم روی پرده آمدند، به آن اضافه کنیم. به عنوان مثال، فیلم «اکسیدان» منوچهر محمدی که در همین فصل اکران شده، رونق خوبی به سینماهایی که فیلم را اکران کرده اند، داده است. این ۴ میلیارد و خرده ای فروش، میان سینماهایی که فیلم را نمایش داده اند، تقسیم شده است. در ادامه آن، شاهد فیلم مهران مدیری هستیم که اتفاق جالبی در خصوص آن افتاد و در یک روز بیش از ۷۰۰ میلیون تومان در ۳۶ سینمای کشور فروش کرده است. این فروش بیانگر بسیاری از مسائل است؛ یعنی اگر فیلمی بتواند با مردم ارتباط خوبی برقرار کند و توجه مردم را جلب کند، می تواند در سینما تحول ایجاد کند.
سعیدی پور در پاسخ به اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها دارند و آیا صحبت هایی که در خصوص فیلم ها برای گرفتن زمان بیشتر مطرح می شود درست است یا نه، تشریح کرد: این عقیده نادرستی است، چون هر فیلم برای خودش تعدادی صندلی دارد. قاعدتا سینمایی در شهرستان که در حال اکران فیلمی مانند «مسلخ» بوده، زمانی که فیلم «ساعت ۵ عصر» می آیند و آن شهرستان می تواند این فیلم پرفروش را بگیرد، جای فیلمی قرار می گیرد که مردم بتوانند به سالن ها سرازیر شوند.
وی افزود: اگر فیلمی که مردم از آن استقبال می کنند به جای فیلمی که مخاطب کمتری دارد، بیاید و بگویند فیلم سوزی شده، به نظرم غلط است. هر فیلمی مشتری خاص خود را دارد و ظرفیت ها باید بر اساس نظر مردم تعریف شود و زمانی که از فیلم استقبال می شود، سینماها باید سانس های بیشتری به آن ها بدهند و عدالت این نیست که به فیلمی در کل کشور ۵ میلیون تومان در سه هفته فروخته همان تعداد سانسی را بدهند که یک فیلم در عرض یک روز ۷۰۰ میلیون تومان می فروشد. عدالت این است که باید به فیلم های «اکسیدان»، «ساعت ۵ عصر» و فیلم های خوب دیگری که روی پرده هستند مثل «زیرسقف دودی» به کارگردانی خانم درخشنده فرصت بدهند. شما فروش فیلم «ویلایی ها» را سینما آزادی ببینید؛ با وجود اینکه همه سینماها آن را برداشتند، همچنان تا هفته پیش در حال اکران فیلم با فروش خیلی خوب بودیم. عدالت این نیست که اگر دو فیلم به طور همزمان با هم اکران شوند، تعداد سینماها و سانس ها با هم برابر باشد و یک فیلم در کل کشور پنج میلیون بفروشد و یک فیلم بیشتر بفروشد. ما باید به مردم خدمات ارائه دهیم، نه به فیلم. عدالت؛ یعنی مردم.
مدیر پردیس سینمایی آزادی در پاسخ به این پرسش که فروش بهار نسبت به فروش تابستان در چه شرایطی بوده است، توضیح داد: نمی توانیم میزان فروش را به این صورت با یکدیگر مقایسه کنیم. مهم این است که چه فیلمی در چه فصلی اکران می شود و همیشه در تابستان بهترین زمان برای فروش فیلم است. بدترین زمانی که فیلم اکران می شد، بعد از جشنواره بود. در حال حاضر دوسال است که بعد از جشنواره دو فیلم تازه می گذارند و سینماها فروش فوق العاده خوبی دارند. ما همیشه می توانیم فصل های خوبی برای اکران داشته باشیم و نمی شود فصول مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم. فیلم خوب در هر فصلی اکران شود، خوب است.
وی با تأکید بر اینکه هرکس فیلم خوب دارد، می خواهد در بهار و تابستان فیلم خود را اکران کند، گفت: معمولا در شش ماه دوم فیلم هایی باقی می ماند که معمولی و متوسط رو به پایین است و فیلمی نداریم که بتوانیم در گیشه روی آن حساب باز کنیم. تا الآن فیلم های جشنواره را دیدیم و فیلم هایی که مانده و قرار است از این به بعد اکران کنیم، گیشه مناسبی ندارد و همه فیلم های ما متوسط هستند و باید اکران شوند.

سعید خانی: 
فیلم پرفروشی برای اکران در فصول بعدی نمانده است

سعید خانی تهیه کننده و پخش کننده فیلم در پاسخ به این پرسش که با توجه به استقبال از فیلم مدیری که به تازگی اکران شده، ارزیابی شما از اکران تابستان تا به امروز چیست، به بانی فیلم گفت: اصولا اکران تابستان به هر شکلی ایده آل است. معمولا تابستان برای فیلم هایی که به صورت خانواده محور و سرگرم کننده هستند، فصل ایده آلی است. به نظر تا اینجا بد نبوده است و فیلم های «اکسیدان» و «ساعت ۵ عصر» شرایط خوبی داشتند، اما مشکلی در این زمینه وجود دارد که کمی از آن غافل شدند. به طور قطع فیلم هایی که قرار بوده است فروش داشته باشند، روی پرده آمده اند و برای ۶ ماه دیگر سال فیلمی پیدا نمی شود که فروش خوبی داشته باشد.
خانی در پاسخ به اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها می گذارند و آیا گرفتن زمان بیشتر برای سایر فیلم ها درست است یا نه، توضیح داد: به طور طبیعی فیلم هایی پشت خط اکران هستند و معمولا ۱۰ هفته برای تهران زمان خوب و معقولی است. فیلمی که متوسط رو به بالا باشد، حداکثر ۷ هفته ظرفیت اکران دارد و باقی زمان افت می کند. فیلمی که بالای ۱۰ میلیارد می فروشد، می تواند بیشتر بفروشد.
این پخش کننده در ارتباط با اینکه فروش بهار نسبت به فروش تابستان در چه شرایطی بوده است، خاطرنشان کرد: چیزی از تابستان نگذشته؛ اما معتقدم فروش نسبت به بهار بهتر بوده است. به هر حال، مدت کمی از تابستان گذشته است و هنوز زمان داریم تا تابستان تمام شود. در فصل بهار ما «نهنگ عنبر»، «خوب، بد، جلف» و «گشت ارشاد» را داشتیم و الآن وضعیت فیلم های «اکسیدان» و «ساعت ۵» خوب است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا از چینش فیلم ها راضی هستید، بیان کرد: معتقدم فروش فیلم ها به رغم خوب بودن، ایده آل نیست و باید برای تنوع اکران فکری کنیم. به نظرم باید دوستان چاره ای بیندیشند که فیلم های پر فروش دیگری وارد گود شوند و فروش فیلم ها در ۶ ماه دوم سال هم خوب باشد؛ چون به نظر شرایط کمی نگران کننده است.

بانی فیلم

honaraneh telegram

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن