خبرها

سر به راه

«سر به راه»؛ توجه به مفاهیم مهم انسانی و نوع‌دوستانه/ داستانی که در آن قضاوت عجولانه تقبیح می‌شود

سر به راه *

مهدی شایگان/ سریال «سر به راه» به کارگردانی سعید سلطانی که از شبکه پنجم سیما در حال پخش است پرمحتواترین مجموعه ایام نوروز است که در دل داستانی خانوادگی و جذاب سعی در جلب توجه مخاطب خود به مناسبات انسان‌دوستانه دارد.

«سر به راه» درباره یک آسایشگاه کودکان بی سرپرست است که توسط یک خانواده خیر اداره می شود. با آمدن وارث محل آسایشگاه قرار می شود تا به جای دیگری انتقال پیدا کند در حالی که پشت ظاهر ساده این قضیه نقشه ای پیچیده وجود دارد.

این مجموعه داستان مناسبی برای بیان پیام های آن دارد که اصلی ترین آنها دوری از قضاوت عجولانه است که متاسفانه این روزها خیلی از انسان ها به آن مبتلا هستند. نوع دوستی، توکل به خدا، همدردی، گذشت و دادن فرصت دوباره به انسان های خطاکار پیام های دیگر سریال هستند که به صورتی غیرمستقیم در داستان آن گنجانده شده اند و سریالی خوب و دیدنی را در کارنامه سعید سلطانی؛ کارگردان این مجموعه فراهم کرده اند.

«سر به راه» از داستان هایی موازی بهره مند است که با حوادثی فرعی به هم پیوند می خورند و سرآخر به وحدتی موضوعی می رسند و این داستان ها به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته و طوری روایت می شوند که پرداختن یه یکی باعث نمی شود تا داستان دیگر کمرنگ شده یا فراموش شود. داستان ها شخصیت های مشترک دارند که فرعیات را به یکدیگر پیوند داده و در یک گردآوری تدریجی به داستانی واحد تبدیل می کنند.

خلاف عمده سریال هایی که در در چند سال اخیر در نوروز ساخته شده و به جای پرداختن درست به موضوعات خانوادگی و اجتماعی فقط رنگ و بوی آن را داشته و به لودگی می افتادند این سریال در کنار ارائه مفاهیم ارزشمند انسانی و نوعدوستانه داستانی قابل قبول و جذاب را نیز در خود دارد که از طنزی مناسب نیز برخوردار است.

بازی های ارائه شده در حد قابل قبولی هستند و مسعود کرامتی بازی واقعگرایانه و خوبی را از خود نشان می دهد. سریال از ریتم خوبی برخوردار است و به دلیل تدوین مناسبی که دارد در عین یکدستی خسته کننده نیست هرچند برخی از نماها اضافی به نظر می رسند و نبود آنها از شرح اصلی داستان چیزی را کم نمی کند و با حذفشان سریال بهتر و جذابتری را با زمانی کمتر می شد به نمایش گذاشت.

موضوع اصلی سریال همانطور که اشاره شد قضاوت عجولانه ای است که زندگی های بسیاری را از بین برده و در دین ما نیز آیات و احادیث زیادی درباره قضاوت صحیح که باید بر پایه مستندات و شواهد کافی باشد وجود دارد که متاسفانه مشاهده می شود در زندگی امروزی کمتر بدان توجه می شود. این سریال با به تفکر انداختن بیننده خود وی را کمک می کند تا در قضاوت عجول نبوده و به نتیجه ای بهتر برسد.

 منبع  :سینماپرس

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن