خبرهاصفحه اصلی

یک فنجان چای نوروزی با رضا یزدانی

در سال های اخیر خوانندگان بسیاری در سبک و سیاق متفاوت آمدند و توانستند در این عرصه برای خود صاحب اسم و رسم شوند. محبوب شدند، معروف شدند و به کمک تکنولوژی جدید در ارتباطات و فضای مجازی با مخاطبین خود ارتباط بیشتر برقرار کردند و حتی در این راستا با شنیدن خواسته ها و سلایق مختلف حتی به آن سمت و سو رفتند و… .

به گزارش هنرانه , نکته ای که شاید اوج ماجرا در خصوص این خوانندگان باشد بر می گردد به شباهت هایی که در سبک و سیاق کاری و  حتی نوع و جنس صدای شان وجود دارد. بسیاری از خوانندگان پاپ یا علاقه‏ مند یا حتی پیرو سبک خواننده خاصی بودند (یا این سوی آبی و یا همین اطراف) در واقع بر اساس توانایی شان در صدا سازی و حتی جنس لحن و آهنگ صدای خوانندگان چهره تر توانستند صاحب نام شوند. و البته در این حوزه هم بودند خوانندگانی که صدا و سبک و سیاق خودشان را داشتند در این میان برخی موفق بودند و برخی زود کنار رفتند. برخی مخاطب خاص داشتند و برخی مخاطب عام، در میان افرادی که مخاطب خاص داشتند هم بودند افرادی که مخاطب خاص تر داشتند. این افراد در انتخاب سبک و سیاق اجرایی به دنبال خلق بودند، به دنبال فاصله گرفتن از تکرار، در واقع لازمه هنر را در خلق و خلاقیت شناختند تا از تکرار و مسیری که همه رفتند (حالا یا رسیدند یا نرسیدن) فاصله بگیرند. رضا یزدانی از آن دست خوانندگانی است که در این حوزه قصه خودش را دارد. نه تنها جنس صدا، لحن و حتی انتخاب ترانه نیز در مورد او متفاوت است. یزدانی که این روزها طرفداران خودش را دارد و در واقع نگاه خودش را به حرفه اش، هرگز از مسیری که می رود جا به جا نشده چرا که می داند راهش چیست و مقصدش کجاست.

خواننده و بازیگر فیلم مسعود کیمیایی (حکم) که برای ترانه این فیلم در جشن دنیای تصویر صاحب تندیس حافظ شد، با سریال «مرگ تدریجی یک رویا» خودش را برای اهالی تلویزیون نیز تثبیت کرد. اگرچه او سال قبل از این سریال، برای فیلم «رئیس» (مسعود کیمیایی) هم خوانده بود اما مخاطب انبوه تلویزیون صدای او را با سریال فریدون جیرانی شنید و پسندید تا باز هم صاحب تندیس حافظ، این بار برای این سریال شود. خواننده تیتراژ فیلم های «محاکمه»، «گام های معلق» و… که در یکی از نقش های اصلی فیلم «طهران طهران» ساخته مشترک مهدی کرم پور و داریوش مهرجویی بازی کرد این روزها به دنیای بازیگری توجه جدی تری دارد. صاحب آلبوم «ساعت ۲۵ شب» که ترانه فیلم کیفر (حسن فتحی) را خوانده است در سریال های نمایش خانگی نیز کم فعال نبوده است. «قلب یخی»، «ساخت ایران» و… در کارنامه او برای نمایش خانگی دیده می شود.

خواننده تیتراژ سریال «پرستاران» که این شب ها روی آنتن شبکه یک سیماست طرفدار استقلال است و بدیهی است که صدای او را روی فیلم مستند «من ناصر حجازی هستم» هم بشنویم. رضا یزدانی برای «تعبیر وارونه یک رویا» هم ترانه تیتراژ خوانده اما برای اولین بار برای سریال «جاده چالوس»، خودش نیز در تیتراژ این مجموعه تلویزیونی به کارگردانی احمد معظمی حضور داشت که البته به دلایلی پس از چند قسمت پخش تیتراژ آن متوقف شد. خواننده تیتراژ سریال «یادآوری» که برای فیلم «متروپل» هم در چندمین تجربه همکاری با مسعود کیمیایی ترانه تیتراژ خواند اهل تئاتر هم هست و با نمایش «در روزهای آخر اسفند» در کنار محمد رحمانیان خوانندگی برای تئاتر را نیز به کارنامه پر و پیمانش اضافه کرد تا یکی از رکوردداران خوانندگی برای تیتراژ در عرصه سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی و حتی تئاتر باشد. با او گپ و گفتی نوروزی داشتیم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

|با این سوال آغاز کنیم که رضا یزدانی امسال را به لحاظ حرفه ای چطور سپری کرد؟ به لحاظ زندگی شخصی چطور؟

-امسال سال خوبی بود همانند سال های گذشته. اردیبهشت ماه امسال آلبوم «دوئل در آیینه» را منتشر کردم که مورد توجه طرفدارانم قرار گرفت. احساس می کنم که شاید ترک های این آلبوم به نسبت استاندارد های جهانی که ۱۴ یا ۱۵ ترک است، زیاد بود و به همین دلیل خیلی از این ترک ها آنطور که باید شنیده نشد. اما برای کار های آینده سعی می کنم به استاندارد ایران که معمولا ۱۰ ترک است اکتفا کنم و بقیه ترک ها را به صورت تک ترک منتشر کنم. در عرصه بازیگری، فیلم سینمایی «تیک آف» را برای اکران داشتم که نقش اصلی را بازی کرده بودم. نقش متفاوتی بود.  شاید خیلی از فضای موسیقیایی دور نبود.اتفاقا یک کلیپ هم برای یکی از آهنگ هایی که در فیلم پخش شده بود، ساختیم.اما به طور کلی نقش ربطی به موسیقی و خوانندگی نداشت. کار یک درام اجتماعی است که لایه هایی از موسیقی در آن به چشم می خورد. نقش من  لحظات سختی در اجرا داشت که با کمک دوستانی مثل مصطفی زمانی و احسان عبدی پور که کارگردان این فیلم است سعی کردم به خوبی آن ها را پشت سر بگذارم. در کل تیم بسیار خوبی داشتیم و فکر می کنم نتیجه آن، فیلم بسیار خوبی از آب در آمده است. اکران «تیک آف» به احتمال زیاد برای اردیبهشت ماه سال جدید است. البته قرار بر این بود که فیلم امسال اکران شود که به دلایلی این اتفاق نیفتاد. فیلم دیگری داشتم به کارگردانی مهدی کرم پور به نام «سوفی و دیوانه». یک ترانه در این فیلم اجرا کردم که بسیار آن را دوست دارم. امیدوار هستم اتفاق خوبی که در فیلم « تهران تهران» برای ترانه افتاد در «سوفی و دیوانه» هم بیفتد. درحوزه های دیگر هم همکاری داشتم. یک کار تئاتر هم با آقای رحمانیان داشتم. در حوزه ورزش هم جام رمضان را داشتیم که تیم موسیقی مقام سوم را به دست آورد. من به عنوان بهترین دروازه بان جام شناخته شدم. در زمینه مد هم با نوین چرم و کامران بختیاری همچنان در حال همکاری هستم.

|قبل از اینکه وارد جزئیات شویم به عنوان یک خواننده خاص اما پر مخاطب، اوضاع موسیقی را در سالی که گذشت چطور دیدید؟ به نظر شما در شرایط فعلی می توان به ایده آل آنچه مد نظر شماست به عنوان یک خواننده با سبک و سیاق ویژه دست یافت؟

-اوضاع موسیقی خوب است و تقریبا چرخش می چرخد اما به هرحال مشکلات خودش را هم دارد. مخصوصا شهرستان ها که برای برگذاری کنسرت ها مشکلات زیادی را داریم. محدودیت در اجرای کنسرت ها وجود دارد، برای مثال اجازه نمی دهند تعداد کنسرت های پاپ از یک حدی فراتر رود با اینکه مخاطب پاپ بسیار است اما همیشه یک وقفه بسیار طولانی در برگذاری این کنسرت ها داریم. در زمینه گرفتن مجوز چه برای آهنگ ها، چه کلیپ ها و چه کنسرت ها هم همیشه دچار درگیری هستیم.

|خب برویم سراغ فعالیت های این روز های شما، چه می کنید و چه اتفاق جدیدی از رضا یزدانی در راه است؟

– آلبوم جدیدی را در دست ساخت داریم که حدود ۶۰ درصد از آن پیش رفته است. انتخاب ترانه ها و ساخت ملودی ها تمام شده و در مرحله تنظیم هستیم. جدا از این بحث، تور کنسرت ها را داشتیم که فکر می کنم حدود ۴ یا ۵ بار در تهران به روی صحنه رفتیم. به غیر از تور شهرستان ها، تور خارج از کشور هم داریم. چند روز دیگر به سوئد پرواز خواهیم کرد و در شهر های مختلف از جمله سوئد، گوتنبرگ و استهکلم اجرا خواهیم داشت.

|راستی حس یک استقلالی به نتایج این روز های پرسپولیس چیست؟

– خب تیم جوانی داریم و می بینیم که در این هفته های اخیر نتایج خوبی بدست آورده است. پرسپولیس هم خیلی خوب عمل کرده. اما در کل من به شکل تعصبی عمل نمی کنم و این تعصب را بسیار بد می دانم. معتقد هستم هر وقت حال این دو تیم خوب باشد،حال فوتبال ما هم خوب است.

| شما امسال تیتراژ «پرستاران» را خواندید. چه فاکتور هایی باعث شد این پیشنهاد را بپذیرید؟

-شهرام شاه حسینی از دوستان قدیمی من است و من اولین بار برای فیلم «گام های معلق» او خواندم. زمانی که او بامن تماس گرفت من سر تمرین تئاتر در مشهد بودم. از من  خواست تا تیتراژ سریالی را بخوانم که بیست قسمت آن را علیرضا افخمی ساخته. از او خواستم تا یک سری سیناپس از این سریال برای من بفرستد، همچنین (روزبه بمانی) را به عنوان ترانه سرا درگیر این کار کرده بود. من برای خوندن تیتراژ وسواس بسیاری دارم مخصوصا تیتراژ کار های سینمایی. تیتراژ سینما باید چکیده ای از تمام یک ساعت ، دوساعت فیلم باشد. یعنی شنونده وقتی تیتراژ را می شوند باید تمام لحظه لحظه های فیلم برایش تداعی شود. وضعیت سریال یک مقدار فرق می کند به دلیل اینکه مدت زمان تصویر و قصه بسیار بیشتر است و می توان کلی تر به تیتراژ پرداخت. اما باز هم باید با توجه به محتوای سریال، تیتراژ ساخته شود. همیشه سعی کردم تا وسواس زیادی به خرج دهم و به همین دلیل فکرمی کنم تیتراژ پرستاران، تیتراژ خوبی شده است. البته من خیلی فرصت نکردم سریال را ببینم اما با توجه به نظراتی که بر روی این کار است فکر می کنم توجه مردم را به خود جلب کرده است. اتفاقا امسال در قسمت تیتراژ های منتخب تلویزیون برنامه « سه ستاره» احسان علی خانی هم انتخاب شده است.

|شما در کارنامه تان همکاری مفصلی با کیمیایی داشته اید، اصولاً سینمایی مسعود کیمیایی را چقدر می پسندید؟

– فیلم های سینمایی ایشان را بسیار دوست دارم، به خصوص فیلم های قدیمی و فیلم های قبل از انقلابشان را من افتخار همکاری در ۴ کار را با ایشان داشتم. فیلم های «حکم»، «رئیس»، «محاکمه در خیابان» و «متروپل». امیدوار هستم همیشه سلامت باشند و سایه شان همیشه بالای سر سینمایی ایران باشد.

|کار با کدام یک از ترانه سرا هارا می پسندید؟ به نظرت در این زمینه (ترانه) چقدر افراد با سواد و مطلع و خوش ذوق ظهور کردند؟

-من با ترانه سرا های متفاوتی همکاری داشتم. از سال های پیش با یغما گلرویی در دو تا از آلبوم هایم کار کردم. در این سال ها با اندیشه فولادوند، مهدی ایوبی، حسن علی شیری، علیرضا باران، پدیده نیشابوری و… کار کرده ام و بسیار خوشحال هستم که با چنین ترانه سراهایی همکاری می کنم. ترانه سرا های جدیدی را هم مثل میثم باران پیدا کردم که حتما در آلبوم جدید از آن ها استفاده می کنم. ترانه سرا های جدید و نو ظهوری با دایره لغات جدید و تفکرات نو در عرصه شعر و شاعری داریم و در این زمینه اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

|آیا فقط طرفدار این نوع خاص از موسیقی هستی (که در سبک و سیاق خودت است) یا ترانه های دیگر را هم گوش می دهید؟

-بله فقط طرفدار این سبک هستم و نمی توانم موسیقی  با جنس دیگری گوش بدهم. این اصلا به معنای بد بودن سبک های دیگر نیست بلکه فقط به سلیقه شخصی من بر می گردد. هیچ هنری در دنیا مانند موسیقی سلیقه های مختلف را دربر بگیرد.

|چقدر به سال آینده موسیقی و هنر کشورمان امیدوار هستید؟

– امیدوار هستم که سال آینده سال خوبی باشد. برنامه ریزی های زیادی در زمینه های تئاتر، سینما و موسیقی کردم. انشالله بتوانیم تمام این برنامه ها را به بهترین شکل به سر انجام برسانیم.

|آرزوی حرفه ای شما برای سال آینده چیست؟

-آرزوی حرفه ای من همیشه این بوده که بتوانم موسیقی ام را فراتر از این مرز ها ببرم. مانند کاری که آقای اصغر فرهادی با سینمای ایران کرد.

|اگر روزی نتوانید بخوانید، چه می کنید؟

– من به کشاورزی علاقه زیادی دارم. احتمالا یک مکانی برای خودم می سازم و در بین گل و گیاه و.. سرگرم می شوم.

|طرفدارات چقدر در ذهن و کار تو مهم است؟

– قطعا هر هنرمندی اگر طرفداران پر شور و هیجان خود را نداشته باشد، به پایان کار خود می رسد. باید سبکش را تغییر دهد تا بتواند طرفداران جدید پیدا کند یا اینکه با این حرفه خداخافظی کند. من همیشه سعی کردم متفاوت باشم و در حال تغییر تا بتوانم کار های متفاوتی را هم ارائه کنم.

|فضای مجازی چقدر از وقت تو را به خود اختصاص می دهد؟

-فضای مجازی وقت بسیار زیادی را از من می گیرد. به دلیل اینکه فضای مجازی مانند اینستاگرام از لحاظ تبلیغاتی برای ما بسیار مهم و مفید است. در گذشته مطبوعات و روزنامه ها بودند که این کار را برای ما می کردند اما امروزه همین فضای مجازی جایگزین تمام این روزنامه ها و مجلات شده است. به همین دلیل نه تنها من بلکه بسیاری از همکاران من وقت زیادی را روی کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام خود می گذاریم. اما خیلی تلاش می کنم تا مثل بعضی از دوستان معتاد این فضا نشوم.

|با توجه به حضورت در چند فیلم سینمایی که اتفاقاً با استقبال هم مواجه شد، بازیگری کجای ذهن رضا یزدانی است؟

– بعد از فیلم « تیک آف»، بازیگری برای من جدی تر شده است. نظرات مثبت زیادی را دریافت کردم که خیلی خوب بازی کرده ای یا پیشرفت زیادی داشته ای و… حس می کنم یک اتفاق جدید برای من در دنیای بازیگری افتاده است که البته باز هم باید صبر کرد تا فیلم اکران شود و نظرات مردم را ببینیم. احتمال این است که در حوزه سینما پررنگ تر شوم.

|حرف پایانی؟

– امیدوارم سال ۹۶ برای تمام مردم سرزمینم سال بسیار خوبی باشد. همه سالم و سلامت و در آرامش زندگی کنند.منبع:بانی فیلم

honaraneh telegram

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن