صفحه اصلی خبرها «زنانی با گوشواره های باروتی» درباره زنان داعش با زبانی جهانی است

«زنانی با گوشواره های باروتی» درباره زنان داعش با زبانی جهانی است

رضا فرهمند جزو کارگردان مستندی است که امسال فیلم «زنانی با گوشواره های باروتی» را در جشنواره فجر داشت.


به گزارش هنرانه , این فیلم پیش از این در بخش های مختلف جشنواره حقیقت از جمله هیأت داوران بخش اصلی، بین الملل و آوینی جایزه دریافت کرده است. او در پاسخ به این پرسش که فکر می کنید چه معیارهایی برای انتخاب فیلم شما از میان مستندهای متعدد وجود داشت،عنوان کرد: این فیلم در حوزه مقاومت نیست، بلکه یک فیلم انسانی درباره زنان داعش است. از نظر هیأت انتخاب و داوری های مختلف، زبان فیلم بومی و بین المللی است و مختص ایران نیست و با هر قشری از هر طیفی می تواند ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، بخش هایی در این فیلم برای مخاطبی نمایش داده می شود که هیچگاه تا به حال در دنیا با آن مواجه نشدیم و آن زنان داعشی هستند.

این کارگردان ادامه داد: ما هیچ وقت نمی دانستیم که زنان داعش چطور فکر یا زندگی می کنند. به علاوه، هیچ سانسوری در فیلم وجود ندارد و بر خلاف انتظار ما که دوست داریم زن داعشی اظهار پشیمانی و ندامت کند، در این فیلم این اتفاق نمی افتد. پرسوناژهای فیلم از قبیل زنان داعش و زنان قربانی داعش آزادند و برای اولین بار می بینیم که زن داعشی می گوید، اتفاق خوبی است که داعش وجود دارد!
وی یادآوری کرد: بدون سوگیری بودن فیلم و ارتباط با طیف گسترده ای از مخاطبان و هیأت داوران شاید باعث شود که با این فیلم ارتباط بهتری برقرار کنند. ما هیچگاه در موضوع داعش با زن مواجه نبودیم و همیشه مردها بودند و شاید این مسائل باعث شده باشد که نظر هیأت انتخاب نسبت به فیلم مثبت باشد.

فرهمند با اشاره به اینکه قطعا به اکران جهانی «زنانی با گوشواره های باروتی» فکر می کنیم، یادآوری کرد: از همین الآن به این موضوع فکر می کنیم، چون پخش کنندگان حرفه ای مستند در ایران محدودند و کار کردن با آن ها سخت است، چون بیشتر به فیلم های سینمایی تمایل دارند تا مستند.
وی در خصوص مراحل مختلف تولید این مستند گفت: یک ماه جریان پیش تولید و بررسی اینکه در این حوزه چه اتفاقاتی افتاده است، طول کشید و با حدو ۴۸ جلسه، دو ما نیز کار فیلمبرداری؛ پس از آن هم درگیر ساخت موسیقی بودیم.

بانی فیلم

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از