صفحه اصلی خبرها رامتین خداپناهی : ملاک انتخاب بازیگر تعداد فالوورهاست نه توانمندی!

رامتین خداپناهی : ملاک انتخاب بازیگر تعداد فالوورهاست نه توانمندی!

رامتین خداپناهی

 عدم به موقع پرداخت ها و عمل به تعهدات باعث شده تا حضور برخی بازیگران توانمند که در زمینه بازیگری تحصیل کرده و سالها ممارست کرده اند، در عرصه هنر کمرنگ شده و به جای آنها برخی چهره های نا آشنا و گاها نا بازیگر وارد عرصه بازیگری شده و به طور مدام فعالیت کنند.


به گزارش هنرانه ،رامتین خداپناهی یکی از بازیگرانی است که در دهه ۸۰ در سریال های مناسبتی بسیاری حضور داشت و جزو دانش آموختگان این هنر است. اما او نیز مانند برخی از همکارانش کم کار شده است. به خصوص در تلویزیون که با وجود سریال های بسیاری که ساخته می شوند، اما کمتر خداپناهی در آنها ایفای نقش می کند. سریال «گسل» آخرین حضور این بازیگر در تلویزیون بود که سال گذشته پخش شد. بانی فیلم با او گفت و گویی پیرامون فصل دوم این سریال و فعالیت های اخیرش داشته که می خوانید:

 گویا این روزها سخت مشغول بازی در یک سریال هستید. درباره نقشی که در این کار بازی می کنید، توضیح می دهید؟
– بله مشغول بازی در سریال «بانوی عمارت» به کارگردانی آقای حمیدنژاد برای شبکه سه هستم.
 گویا بیشتر بخش های این سریال هم در کاشان تصویربرداری شده است.
– بله سکانس هایی از بازی من هم در کاشان گرفته شد. البته اواخر اسفند کار در کاشان به پایان رسید و ما در تهران مشغول به کار هستیم.
 درباره نقشی که در این سریال بازی می کنید، توضیح می دهید؟
– در واقع می توانم بگویم که کار در دوران ناصر الدین شاه قاجار است و قصه عاشقانه ای را در دوران قاجار روایت می کند که من نقش شخصیتی را بازی می کنم که از بازاری های بنام عهد ناصری است. بیشتر از این متاسفانه نمی توانم توضیح بدهم.
 در کنار این مجموعه چطور؟ چون برخی بازیگران همزمان در دو سریال ایفای نقش می کنند!
– تمام تمرکز من روی همین کار است. از طرفی راکورد گریمم به گونه ای است که نمی توانم در کار دیگری حضور داشته باشم. اتفاقا پیشنهاد داشتم، اما به همین دلایلی که عنوان کردم نتوانستم بپذیرم.
 با این حساب قرار است که فصل دوم سریال «گسل» هم ساخته شود. از شما دعوت به همکاری شود، نمی پذیرید؟
– فکر می کنم کار من در سریال «بانوی عمارت» تا مرداد ماه به پایان می رسد و «گسل» هم فعلا در مرحله نگارش فیلمنامه است و وارد تولید نشده است.
 با توجه به نقشی که در «گسل» بازی کرده اید، قطعا در فصل دوم هم حضور دارید؟
– امیدوارم. صحبت هایی هم در این زمینه شده، اما در کار ما تا قرارداد بسته نشود، هیچ چیز قطعی نیست.
 شما سالهای گذشته در کارهای مناسبتی بسیاری حضور داشتید. چه اتفاقی افتاد که در این زمینه کم کار شدید؟
– بله در دهه ۸۰ فعالیت می کردم. نمی توانم بگویم که در این زمینه اصلا پیشنهاد نداشتم، در سال های گذشته پیشنهاد کار در این زمینه داشتم. اما به دلایلی حضور در این کارها میسر نشده است. در وهله اول اغلب فیلمنامه ها هیچ گونه جذابیتی برای من نداشته که بازی در آن کارها را بپذیرم. دوم اینکه از نظر دستمزد نتوانستیم به توافق برسیم و این عوامل دست به دست هم می دهد تا بازی در این کارها میسر نشود. ضمن اینکه وقتی چند سال پشت سر هم حضور مداوم نداشته باشی، آرام آرام به نوعی فراموش می شوی و پیشنهادها کمرنگ می شود. البته این اتفاق مختص اینجاست و در هیچ جای دنیا این اتفاق برای بازیگران نمی افتد. اینجا همیشه باید شما در چشم باشی وگرنه فراموش می شوی.
 این دلایلی که عنوان کردید، صرفا مربوط به کارهای مناسبتی است و یا به کم کار شدن شما در تلویزیون هم مربوط می شود؟
– دلایل گوناگونی دارد. مهمتر از همه اینکه هر کسی باند و گروه و تیم خودش را دارد. البته سطح تولیدات که به نسبت گذشته در تلویزیون خیلی پایین تر آمده است و طبیعتا محدود شدن تولیدات یکی از دلایل این اتفاق است. از طرفی بازیگران بیشتری به کار اضافه شده اند و به همین دلیل یک رقابت غیر عادلانه ای در این زمینه به وجود می آید. نکته دیگر اینکه خیلی برای من عجیب است، این است که برخی کارگردان ها به سراغ بازیگرانی می روند که در اینستاگرام تعداد فالوورهایش بیشتر است. من نمی دانم فضای مجازی چه ربطی به بازیگری دارد! انتخاب ها متاسفانه بر اساس این معیارها و مقیاس ها اتفاق می افتد، نه بر اساس توانمندی ها. انتخاب ها بر اساس ارتباطات است! به همین دلیل کار سخت شده است.
 در سینما چطور؟
– من زمستان سال گذشته یک پیشنهاد سینمایی داشتم که به دلیل بازی در سریال «بانوی عمارت» نتواستم در آن کار حضور پیدا کنم. البته سینما که لابی بسیار پیچیده ای دارد. به عنوان مثال عرض می کنم که اگر قرار باشد سال آینده ۲۰ فیلم سینمایی ساخته شود، از همین الان مشخص است که چه کسانی در آن فیلم ها بازی خواهند کرد! به دلیل همین مسائل هم من در سینما حضور کمرنگی دام و فرصت چندانی مهیا نشده تا در فیلم های بسیاری حضور داشته باشم. البته من بیشتر از هر چیزی به کارم فکر می کنم و هیچ وقت آدم حاشیه پردازی نبودم. گرچه متاسفانه این روزها حاشیه از متن مهم تر شده است. در صورتی که سال آینده وارد ۲۰ سال فعالیت بازیگری می شوم و در این مدت هم حدود ۹۰ کار اعم از سینمایی، تله فیلم و سریال بازی کردم و روزمه ام مشخص است. فکر می کنم بعد از این همه سال حوصله این بازی ها را ندارم. چون توانمندی من شناخته شده است. دیگر حوصله این را ندارم که خودم را به خاطر بازی در کار درگیر یک سری ارتباطات کنم.
 در کنار بازیگری در دانشگاه هم گویا در زمینه تدریس فعالیت می کنید؟
– من عضو هیات علمی دانشگاه آزاد هنر معماری تهران مرکز هستم و در کنار بازیگری هم در این زمینه فعالیت می کنم. کار ما مانند پزشکان است. هم می توانم درس بدهم و هم در اتاق عمل جراحی کنم. خیلی جدا از هم نیست.

بانی فیلم

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از