صفحه اصلی خبرها ۲ بلای اکران ماه رمضان سریالهای مناسبتی، تبلیغات محدود

۲ بلای اکران ماه رمضان سریالهای مناسبتی، تبلیغات محدود

اکران ماه رمضان

 برنامه اکران سینماها ویژه ماه مبارک رمضان موسوم به طرح اکران افطار تا سحر امسال دهمین دوره خود را سپری می کند.طرحی که طی سالهای گذشته با بازخورد مناسبی از سوی تماشاگران داشت و امسال هم در دستور کار قرار گرفته است.


به گزارش هنرانه ، امسال طرح اکران ویژه ماه مبارک رمضان از پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده است. طرحی که مانند هر سال از آغاز تا پایان ماه رمضان در دو بخش برپا می شود. بخش اول سانس هایی هستند که قبل از ساعت ۱۷ فیلم ها را با بلیت نیم بها نمایش می دهند. بخش دوم سانس هایی هستند که از ساعت ۱۷ شروع می شوند و تا ۲ ساعت قبل از اذان صبح روز بعد ادامه می یابند که فروش بلیت در این سانس ها طرح «افطار تا سحر» نامیده می شود و به صورت تمام بها خواهد بود.
این طرح موافقان و مخالفانی در سال های گذشته داشت؛ بسیاری معتقدند رمضان ماه عبادت است و ساعات بین افطار تا سحر بهترین زمان عبادت است، اما عده ای هم اعتقاد دارند در ماه مبارک رمضان اکران فیلم های خوب و مثبت می تواند به افزایش بار فرهنگی این ماه کمک کند.
با این حال قطعا سهل انگاری در انتخاب فیلم ها و نحوه اجرای آن می تواند باعث عدم استقبال از این طرح شود.طرحی که امسال بحث اجرای آن در شهرستانها نیز مطرح شد که فعلا به مرحله عمل نرسیده است.شاید امسال فیلمهای روی پرده به قدرت سالهای گذشته نباشند و حتی معرفی درستی هم برای جذب تماشاگر صورت نگرفته و این انتقادی است که به آن وارد می شود.در واقع اگر فیلم‌ها از نظر موضوعی متنوع باشند و چینش اکران مناسب باشد، در ماه رمضان اتفاق خوبی خواهد افتاد.حال آنکه سال گذشته فیلم «نهنگ عنبر؛سکلشن رویا» در این ماه سانسهای فوق العاده متعددی داشت.سال ۹۵ نیز «ابد و یک روز» که یکی از فیلم های پُر فروش نوروز بود،در اکران افطار تا سحر نیز با استقبال مواجه شد و فقط در هفته اول ماه رمضان بیش از ۳۰۰ میلیون تومان فروخت.«بارکد» یکی دیگر از فیلم های اکران ماه رمضان ۹۵
نیز طی ۷ روز اکران شروعی طوفانی داشت و فروش آن از مرز یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون تومان گذشت.این روند در سال ۹۴ هم با رکوردشکنی در فروش بلیت همراه بود و «گینس»، «عصر یخبندان»، «نهنگ عنبر» خوب فروختند.
امسال اما «جشن دلتنگی»، «چهار راه استانبول»،«خجالت نکش» و «عصبانی نیستم» که اکران آنها با ماه رمضان پیوند خورده با استقبال چندان گرمی مواجه نشده اند.ضمن اینکه به نظر می رسد پخش سه سریال به صورت متوالی از تلویزیون نیز روی کاهش استقبال از طرح افطار تا سحر در سال جاری بی تاثیر نبوده است.از سویی باید توجه داشت که برخی سینماها در تهران از جمله فلسطین اصلا به این طرح نپیوسته اند و ترتیب سانسهایشان به روال قبل است.
بانی فیلم در گفت وگو با تعدادی از اهالی سینما به چگونگی اجرای این طرح در روزهای اخیر پرداخته است.
مدیر سینما آزادی:
تبلیغات صدا و سیما تأثیر مثبت دارد

محمدرضا سعیدی پور مدیر پردیس سینما آزادی، اعتقاد دارد: فقط تبلیغات صدا و سیما باعث بهتر برگزار شدن اکران امسال ماه رمضان می شود.
او درباره وضعیت طرح اکران ماه رمضان به بانی فیلم، گفت: به نظرم باید یک چند روز مهلت بدهید تا ببینیم وضعیت این طرح اکران موفق بوده یا نبوده است. در حال حاضر طرح اکران ویژه ماه رمضان را داریم. بعد از آن به نوعی فوتبال هم به این مقوله اضافه می شود و این از نظر اکران وضع را برای فیلم های روی پرده بدتر می کند. فعلاً وضع بهتری را تا شروع فوتبال داریم. مگر اینکه شورای صنفی یا سازمان سینمایی درخواست طرحی را ارائه بدهند تا باعث رونق سینما شود.
وی درباره اینکه استقبال مخاطبان از فیلم های روی پرده در سانس های افطار تا سحر مناسب بوده یا خیر، گفت: قاعدتاً این فیلمها حدود دو ماه روی پرده سینماها هستند و با استقبال گرمی روبه رو شده اند. فلسفه ماه رمضان فرق می کند. اگر صدا و سیما تبلیغات خوبی به صورت پخش آنونس یا زیرنویس انجام دهد، کمک بزرگی به این طرح خواهد کرد.
او درباره تفاوت اکران ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته عنوان کرد: تفاوت خاصی نکرده است. سال گذشته هم قبل از افطار بلیت های سینما نیم بها بود. با توجه به فیلم هایی که روی پرده هستند، چند روزی باید بگذرد تا بازخوردها مشخص شود، ولی فکر نمی کنم تا زمانی که صدا و سیما تبلیغات در این باره را شروع و به مردم درباره جزییات آن اطلاع رسانی نکند، اتفاق خاصی بیفتد. خیلی از مردم هنوز مطلع نیستند که تا قبل از افطار بلیت های سینما نیم بها ارائه می شود.
سعیدی پور کاملا معتقد است فقط تبلیغات صدا و سیما باعث بهتر برگزار شدن اکران امسال ماه رمضان می شود.
***
رییس انجمن سینماداران:
اطلاع رسانی درست و دقیقی نشده است

محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران و مدیر سینما ماندانا اظهار امیدواری می کند امسال نسبت به سال گذشته شرایط اکران فیلمها و فروش بهتر باشد.
او درباره وضع طرح اکران ماه رمضان به بانی فیلم،گفت: فعلاً برای ارزیابی کردن زود است و زمان زیادی از طرح اکران ماه رمضان نگذشته است. بهتر است چند روزی بگذرد تا بعد با اطلاعات دقیق تر راجع به این طرح صحبت کرد.
وی درباره اینکه استقبال سینماروها از فیلم های روی پرده در سانس های افطار تا سحر مناسب بوده یا خیر، گفت: طی شب های گذشته که این طرح ارائه شده است، فروش خوب و راضی کننده بود. اما هنوز به آن ایده آل نرسیده ایم و اطلاع رسانی درست و دقیقی صورت نگرفته است. قرار بر این بود تیزرهایی تبلیغاتی تهیه شود تا صدا و سیما آنها را پخش کند و مردم از جزییات طرح افطار تا سحر و بلیت های نیم بهای پیش از افطار آگاه شوند. فعلاً در این زمینه هیچگونه همکاری نکرده اند اما با توجه به همین محدودیت در این چند شب با استقبال گرمی روبه رو بودیم که امیدوارم طی روزهای دیگر بهتر شود.
رییس انجمن سینماداران درباره تفاوت اکران ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته عنوان کرد: فکر می کنم امسال نسبت به سال گذشته بهتر باشد. البته فیلم هایی که در حال اکران هستند، با استقبال نسبی خوبی روبه رو بوده اند.
قاصد اشرفی پیشنهادش برای بهتر برگزار شدن اکران امسال ماه رمضان را چنین مطرح کرد: بهترین کار این است که صدا و سیما همکاری و اطلاع رسانی کند تا علاقه مندان و سینماروها از طرح نیم بها شدن قیمت بلیت ها مطلع شوند و بتوانند فیلم های مورد علاقه شان را در سینما ببینند.قطعا در این صورت اکران های بهتری در ماه رمضان خواهیم داشت.
***
مهران احمدی:
با این وضع اقتصادی،مخاطبان سخت به سینما می روند

مهران احمدی کارگردان «مصادره» اظهار امیدواری می کند که امسال طرح نیم بها شدن قیمت بلیت ها و اکران های افطار تا سحر نسبت به سال گذشته بهتر برگزار شود.
او که این روزها سریال «ساخت ایران» را در شبکه نمایش خانگی دارد، درباره وضعیت طرح اکران ماه رمضان به بانی فیلم، گفت: زیاد درباره این قضیه صاحب نظر نیستم. ضمن اینکه فیلم «مصادره» اکران نوروز بود و الان اکرانی که شامل این فیلم می شود در وضعیت ابتدایی نیست و یک سوم اکران داریم. طبیعی است فیلم های جدیدی اضافه شده اند و فیلم ما با تمام سینماهایش در این طرح شرکت ندارد.
کارگردان «مصادره» درباره اینکه استقبال مخاطبان از فیلم های روی پرده در سانس های افطار تا سحر مناسب بوده یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که شنیده ام به تازگی مخاطبان استقبال خوبی از طرح اکران در ماه رمضان کرده اند که باعث خوشحالی است. البته با این وضعیت اقتصادی که در جامعه به وجود آمده، مخاطبان سخت به سینما می روند. تا جایی که از دست اندرکاران سینمایی شنیده ام، گویا بخاطر بالا رفتن قیمت دلار فروش کل فیلمها افت چشمگیری داشته است. طبیعی است که مردم دغدغه ها و گرفتاری هایشان بیشتر شده است و شاید امروز سینما رفتن دیگر خیلی در اولویت و دغدغه شان نباشد. اما با این حال از فروش فیلمم راضی ام.
بازیگر «روز روشن» درباره تفاوت اکران ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته گفت: سال گذشته فیلمی در ماه رمضان نداشتم و نمی توانم در این زمینه اظهارنظر دقیقی کنم. امیدوارم که امسال نسبت به سال گذشته بهتر برگزار شود.
***
مدیر پردیس ملت:
طرح «فیلم افطار» را ارائه داده ایم که در دست بررسی است

مریم جلالی دهکردی مدیر پردیس گالری ملت، معتقد است: باید مزیت های دیگری در کنار این طرح بگذاریم تا سینماروها راغب شوند به سینما بیایند.
او درباره وضع طرح اکران ماه رمضان به بانی فیلم گفت: در حال حاضر دو- سه شب از این طرح گذشته است.برای رسیدن به میزان رضایت باید درک درستی از این مقوله داشته باشیم و منطقی با آن رو به رو شویم. درکل هر جور ایده ای منجر شود به اینکه انتخاب تماشاچی یا علاقه مند به سینما، تنوع و تعدد بیشتری داشته باشد، ما به عنوان مدیر پردیس راضی هستیم. تنوع در اکران قدرت انتخاب تماشاگر را بیشتر می کند؛حال این گوناگونی چه در زمینه افزایش تعداد سانسها باشد،چه میزان قیمت نیم بهای بلیت ها و چه تغییر نوع ساعت اکران ها باشد. اینها در واقع ایده هایی برای تحقق افزایش تنوع و تعدد در سبد خرید مخاطب است.
او ادامه داد: در این چند روز بد نبود. مضاف بر اینکه باید به سمت سبک های جدید برویم. مثلاً بر فرض ما طرح «فیلم افطار» را ارائه داده ایم که بر اساس آن صنف های مختلف بیایند فیلم ببینند و در سینما افطار کنند یا بالعکس. در صورت قبول این طرح اصناف در کنار برنامه ریزی افطارشان به جای پرداختن به سرگرمی های دیگر، سینما را گنجانده اند. در این صورت تعدادی از مدیران نهادها، ورزشکاران و… با این برنامه ریزی برای دیدن فیلم هایشان می آیند.
او افزود:البته امروز بیشتر نگاه عرضه کننده و توزیع کننده و مصرف کننده به سینما در ماه رمضان یک اتفاق ساختاری است تا یک اتفاق محتوایی که باید توامان باشد. ساختار اکران فیلم ها فقط در ماه رمضان تغییر می کند. دوره ای فوتبال جام رمضان داشتیم از افطار تا سحر فوتبال بازی می کردند که یک برنامه ورزشی بود. حالا یک برنامه ریزی فرهنگی هم در کنار آن ایجاد کرده اند.
وی درباره تفاوت اکران ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته گفت: باید چند روزی بگذرد تا بدانیم تفاوت هایی داشته یا نداشته است. سال گذشته تعداد زیادی سالن سینما برای اکران فیلمها وجود نداشت، اما امسال تعدادی سالن سینما به چرخه اکران اضافه شده اند.
او در پایان اظهار داشت: فکر می کنم برنامه ریز فرهنگی باید قابلیت این را داشته باشد برای هر اتفاق و هر مؤلفه ای یک برنامه ریزی اختصاصی و تخصصی داشته باشد. اینکه ماه رمضان به عنوان مؤلفه ای که سبک زندگی را تغییر می دهد، مورد توجه برنامه ریزان فرهنگی قرار گیرد تا متناسب با آن برنامه ریزی کند. ایده های مختلفی که در زیرساخت این اتفاق قرار می گیرد؛ واجد خلاقیت، کارآفرینی، تجارت هستند که همه این حوزه ها را در برمی گیرد.گرچه در مواردی می بینید هدف میزان مخاطب، میزان بازدید کننده و افزایش درآمد است. در هر صورت باید از هر ایده و اتفاقی برای ایجاد ارزش افزوده محتوایی و ساختاری برای سینمای ایران استفاده کنیم. در ماه رمضان باید از ایده های جدید حمایت شود. مثل اینکه سه سانس قبل از افطار قیمت بلیت ها نیم بها شده، این یک اتفاق است، اما کمتر در آن خلاقیت می بینیم. ما باید مزیت های دیگری در کنار این طرح بگذاریم تا سینماروها راغب شوند برای مبادرت کردن به سینما بیایند.

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از