خبرهاصفحه اصلی

دولت بخش خصوصی را برای ساخت سالن سینما یاری می دهد

به سینمای ایران علاقه دارم و اخبار آنرا دنبال می‌کنم

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور عصر دیروز در نشستی با خبرنگاران رسانه های داخلی و بین المللی، ضمن طرح مهمترین مسایل کشور، مواضع جمهوری اسلامی ایران را ‏درباره مسایل منطقه ای و بین المللی تشریح و تبیین کرد و در بخشی از صحبتهایش از علاقه خود به سینمای ایران هم سخن گفت.

خبرنگار بانی فیلم در بخشی از این نشست از رییس جمهور پرسید: دولت شما رقمی بیش از ۱۳۰۰ میلیارد را برای وزارت ارشاد در بودجه سال آینده در نظر گرفته و حالا جامعه هنری این دغدغه را دارد که این مبلغ چقدر کارشناسی شده و چگونه قرار است صرف زیرساخت‌های اساسی مثل تاسیس سینما و سالن‌های تئاتری شود که برخی از آنها حتی بعد از حدود یک دهه ناتمام مانده است و اینکه فیلم‌هایی تولید شود که مخاطب داشته باشد. ضمن اینکه مطبوعات هم درگیر تأمین کاغذ هستند و برخی روزنامه‌ها از جمله بانی فیلم ناگزیر مدتی است فقط سه روز در هفته منتشر می‌شوند. رقمی که شما اختصاص داده‌اید قرار است چگونه صرف رفع این خلأها شود؟
دکتر روحانی در پاسخ به این پرسش گفت: یکی از مسئولیت‌های وزارت ارشاد همین است که شما اشاره کردید. انتشار روزنامه‌ها برای ما مهم است به دلیل اینکه یکی از آثار مهم فرهنگی و اجتماعی ما از همین رهگذر حاصل می شود. در واقع رابطه دولت با مردم از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مکتوب برقرار می‌شود. مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را وزارت ارشاد باید دنبال کند. اینکه آیا بودجه کافی است یا نه اگر از آقای صالحی وزیر ارشاد بپرسید حتماً می‌گوید کافی نیست. اما اگر از آقای نوبخت بپرسید حتماً می‌گوید کافی است (با خنده).
او افزوود: بنابراین اهدافی که شما گفتید را من کاملاً تأیید می‌کنم بعضی از استان‌ها هنوز سینما ندارند و ما باید برای ساخت سینما کمک و بخش خصوصی را تشویق کنیم و ما و بانک‌ها آنها را کمک کنیم. در مسأله مشکل کمبود کاغذ و مشکلاتی که مطبوعات دارند هم حتما پیگیری و اقدام خواهیم کرد. بنابراین باید وزارت ارشاد مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را دنبال کند.
دکتر حسن روحانی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار بانی فیلم مبنی بر اینکه آیا فیلم‌های جشنواره فجر را دیده‌ و کدام را پسندیده‌، اظهار داشت: جواب این سؤال متأسفانه منفی است (با خنده). من فیلم‌های جشنواره را ندیدم ولی علاقه دارم که دنبال کنم. در کل به سینمای ایران هم علاقه دارم و اخبار آنرا دنبال می‌کنم.
روحانی همچنین در ابتدای این نشست خبری که از ساعت ۱۶ آغاز شد، با تبریک ایام فجر انقلاب اسلامی به مردم ایران اظهارداشت: امروز بعد از ۳۹ سال همچنان شاهد حضور، مشارکت ، نشاط و استقامت مردم در برابر انواع تهدیدها و موفقیت های فراوان در عرصه های داخلی و خارجی هستیم.این مردم از اصل آزادی ، استقلال ، حاکمیت ملی ، مبارزه با استبداد و استعمار ، ایستادگی در برابر متجاوزان و مبارزه با فساد دست بر نمی دارند.
روحانی در ادامه با اشاره جمعیت ۷۰ درصدی جوانان کشور تاکید کرد: باید افکار و راهی را که نسل جوان ما می خواهند، بشنویم و بپذیریم . تنها شنیدن نیزکافی نیست و جوانان نمی خواهند ما فقط صدای آنها را بشنویم، آنها دارای افکار ، ایده ها و خواسته هایی هستند و دنیای جدید را می بینند و پیشنهاد و سخن دارند و ما باید راه پیشنهادی آنان را بشنویم ، ببینیم و مطالعه کنیم و با آنها به گفت و گو بنشینیم و در مجموع باید راه و مسیر مورد پسند آنان در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیر گذار باشد.رییس جمهور با بیان اینکه جوانان هم شنیده شدن صدایشان و هم اثرگذاری فکر و اراده‌شان در حاکمیت را خواستارند، گفت:آن روزی که انقلاب ما به پیروزی رسید، تعداد جوان‌های ما کمتر از ۷ میلیون بود اما امروز ۲۵ میلیون جوان داریم. ارتباط جامعه آن روز با دنیا و سطح سواد و معلومات عمومی آن دوران با امروز بسیار متفاوت است و ما باید زمان‌شناس باشیم چرا اگر زمان و شرایط خود را نشناسیم، انجام وظیفه هم برای ما سخت و دشوار خواهد بود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره فضای مجازی گفت: در کل، بحث شبکه یا فضای مجازی و فضای اینترنت برای ما بسیار مهم است. فضای مجازی برای ما که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم، بسیار اهمیت دارد. در این فکر هستیم که جامعه ما بتواند ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد. اطلاعات و دانش روز دنیا را کسب کند و همچنان که اشاره کردید در مسأله مشاغل و اشتغال بسیار مهم است.
رییس جمهور افزود: در گفتگوی تلویزیونی اشاره کردم، وزیر ارتباطات به من اعلام کرد در ۲ سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی بوجود آمده یا به تعبیر او موبایل محور است. الان در حال گسترش نسل سه و چهار شبکه تلفن همراه تقریباً ‌در سراسر کشور هستیم. هر استانی می‌رویم شهرهای جدیدی زیر پوشش قرار می‌گیرد.
دکتر روحانی اظهار داشت: اهدافی که داریم، هم اهداف فرهنگی و هم اهداف اجتماعی و هم اهداف اقتصادی و هم اهداف سیاسی است. شما الان می‌بینید رییس جمهور آمریکا یک توئیتی انجام می‌دهد درباره سیاست خارجی، بعد شما می‌بینید میلیون‌ها پاسخ داده می‌شود و گاهی عقب‌نشینی و از مردم یا از مسلمان‌ها عذرخواهی می‌کند. این نشان این است که این فضا در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است.در سیاست داخلی، فضای مجازی یک بازیگر عمده در مسایل اقتصادی است. روز به روز آثار این شبکه‌های اجتماعی که شما اشاره کردید بیشتر خواهد شد. دولت مصمم است که هم در زیرساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلت‌فرم‌هایی که نیاز داریم به سمت توسعه حرکت کنیم. به همین دلیل شما می بینید هم پهن‌باندها و هم پهنای باند نسبت به اول دولت یازدهم گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.
روحانی خاطرنشان کرد: حاصل این اقدامات سهولتی است که امروز مردم برای دسترسی نسبت به گذشته دارند. شما گاهی وقت‌ها چند دقیقه معطل می‌شدید برای دانلود کردن یک فیلم کوتاه، اما الان می‌بینید چند ثانیه به جای چند دقیقه وقت می‌گذارید. الان دیگر کسی حوصله و فرصت ندارد که نیم ساعت معطل شود برای اینکه بخواهد یک اثری را، یک اثر فرهنگی را مشاهده کند و ببیند. اینها همه کاری است که انجام گرفته است.
رییس جمهور گفت: در زمینه زیر ساخت کار بسیار خوبی در کشور انجام گرفته است. در شبکه ملی که ما آن را دنبال می‌کنیم، قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است. این نکته را می‌خواهم بگویم، دولت مصمم است هم شبکه‌های اجتماعی داخلی و پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت بکند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد. اگر بنا باشد که یک اپلیکیشن و یا پیام‌رسانی بیاید و همه فضا منحصراً در اختیار آن باشد، این به نفع کشور ما نیست، انحصار نادرست است.
روحانی اضافه کرد: باید شبکه‌های مختلف خارجی، داخلی، اپلیکیشن‌های مختلف، پیام‌رسان‌های مختلف حضور داشته باشند و مردم از آنها استفاده کنند و آثار اصلی‌اش آثار فرهنگی و اجتماعی و ایجاد شغل است. این نکته را اضافه کنم؛ در فضای مجازی عمدتاً محتوا را خود ما درست می‌کنیم. پلت‌فرم است که آمده است. این ما و نسل جوان و جوان‌های ما، همه آنهایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خودشان ارج می‌نهند، بیایند با همه توانشان در این فضا فعالیت کنند.
رییس جمهور اظهار داشت: اگر به داخل این فضا بیاییم و از همه توان‌مان استفاده کنیم، این فضا برای ما چالش و تهدید نمی‌شود، تبدیل به فرصت می‌شود. باید فضای مجازی را به فرصت بزرگ برای نسل جوان‌مان تبدیل کنیم. دیگر آن دوره‌ای که بگوییم این را ببندیم، آن را فیلتر کنیم، آن یکی را از پشت بام بیندازیم پایین، – مقصودم دیش است نه آدم – دیگر این کلاً دوره‌اش گذشته است و ما باید برویم سوادآموزی کنیم در زمینه فضای مجازی که جوان‌های ما چگونه از این فضا به نحو احسن برای خودشان، خانواده و کشور استفاده کنند.

بانی فیلم

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن