خبرهاصفحه اصلی

تبلیغات پولکی در یک مناقشه سینمایی!

انتشار خبر رکوردشکنی امیدوارانه فیلم «هزارپا» و کسب عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران طی هفته گذشته، دوباره بحث قدیمی ملاک پرفروش بودن را در سینمای ایران پیش کشید. اینکه با توجه به افزایش نرخ تورم و به تبع آن بالا رفتن قیمت بلیت، آیا ملاک فروش گیشه ای هر فیلم به جای تعداد تماشاگران می تواند دقیق و کارشناسی شده باشد یا صرفاً باید آنرا ایده ای تبلیغاتی در نظر گرفت.


به گزارش هنرانه ،البته طبق آمار چند ماه پیش گروه سازمان سینمایی، سینمای ایران فروردین امسال با مجموع چهار میلیون و ۶۸۹ هزار و ۱۵۲ نفر تماشاگر در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته سه میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۳ نفر، رشدی معادل ۸/۴۱ درصد را تجربه کرده است. در این صورت مقایسه افزایش فروش حدود ۱۵ میلیاردی در این دو مقطع هم قابل قبول می نماید. هر چند پیش از این طی مطلبی با عنوان «بلیت های گران و شادی کاذب از فروش بالای فیلم های نوروزی» (۲۰ فروردین ۹۷) به مسئله شبهه در افزایش فروش فیلم های نوروز امسال در بانی فیلم پرداختیم که به نوعی قابل تعمیم به سایر آمارهای سازمان سینمایی در این باره هم هست. بویژه وقتی بدانیم بلیت ۳۵۰۰ تومانی سال ۱۳۹۰ با افزایش به ۱۵۰۰۰ تومان در سال ۹۷ رشد قیمتی پنج برابری را رقم زده که موجب می شود تا در تعیین پرفروش ترین فیلم ها دست کم در این بازه زمانی محدود هم سو تعبیرهایی ایجاد شود.
البته ایران از حیث قیمت بلیت در مقایسه با برخی کشورهای همجوار کمترین میزان را دارد؛ مثلاً متوسط قیمت بلیت در ایران تا اواخر پارسال یک و هشت دهم دلار، در کویت ۱۱ و نیم دلار، در لبنان ۹ دلار و در امارات متحده عربی ۱۲ دلار است. همین تفاوت فاحش قیمت بلیت موجب می شود پرفروش تشخیص دادن یک فیلم در این کشورها در مقایسه با ایران با رقم های هنگفت تری همراه باشد.
با این حال گفته می شود تعداد بلیت های فروش رفته در یک سال در ایران ۵/۲۵ میلیون قطعه باشد که نشان می دهد شاخص سالانه سینما رفتن در کشور ما به طور متوسط سه دهم است. این یعنی هر ایرانی هر ۱۰ سال سه بار به سینما می رود (بی بی سی).
از سویی وقتی قیمت بلیت در سه دهه گذشته و سال های رفته از دهه جاری کاملاً متفاوت از امروز بوده و گاه تا ۳۰-۴۰ درصد افزایش داشته، معیار فروش گیشه نمی تواند در تعیین پرفروش ترین فیلم امتیازی ایجا کند. چرا که امروز در اصل پرفروش ترین فیلم، لزوماً پرتماشاگرترین فیلم تاریخ سینمای ایران نیست. اصلی مبرهن و مشخص که تکته برخی از فعالان این عرصه را برای مالکیت انحصاری صدر جدول فروش بی معنا و جعلی جلوه می دهد.
برای توضیح بیشتر درباره اینکه پرفروش ترین بودن در زمانه حاضر با بلیت ۱۵ هزار تومان چندان افتخار بزرگی نیست، یک مقایسه ساده انجام می دهیم.
«هزارپا» با رسیدن به رقم فروش ۲۱ میلیارد تومان فروش و گذر از «نهنگ عنبر۲» پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفته است. حال آنکه اگر میانگین قیمت بلیت را ۱۱ هزار تومان در نظر بگیریم، ساخته ابوالحسن داودی در خوش بینانه ترین حالت حدود یک میلیون و ۹۱۰ هزار تماشاگر داشته است. این در حالی است که فیلم «عقاب ها» به کارگردانی مرحوم ساموئل خاچیکیان در سال ۶۴ اکران شد و در حالی که ایران حدود ۴۵ میلیون نفر جمعیت داشت، ۱۸ درصد از مردم به دیدن این فیلم رفتند. این یعنی بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر به دیدن فیلم «عقاب ها» رفته اند. پس تا اینجا «هزارپا» با فروش ۲۱ میلیارد تومانی اش هنوز به اندازه فیلم خاچیکیان تماشاگر نداشته است.
«عقاب ها» طبق آمار در اکران اولش در تهران با جمعیتی حدود شش میلیون نفر، ۱٫۷۴۰٫۷۱۳ نفر بیننده داشت و در شهرستان ها هم با میانگین قیمت بلیت ۶۴۰۰ تومان، ۲٫۰۶۳٫۵۸۸ نفر مخاطب داشت.
بر اساس گزارش اعلام شده از سوی معاونت توسعه فناوری وزارت ارشاد، بررسی‌های انجام شده مربوط به سال ۱۳۶۴ نشانمی دهد میزان مخاطبان سینماها در آن سال ، ۷۷ میلیون نفر بوده که اگر فروش سالانه را با میانگین بلیت ۱۱ هزار تومانی امسال محاسبه کنیم، در این صورت گردش مالی سینما در ایران می‌توانست با این تعداد مخاطب امسال به حدود۸۵۰ میلیارد تومان برسد!
با این وصف در واقع تعیین فروش واقعی یک فیلم بدون توجه به نرخ تورم، میزان جمعیت، پایه جمعیت و ارزش بلیت در هر سال، آماری دقیق را به دست نمی دهد و بیشتر به کار تبلیغ می آید.
ویکی پدیا دو سال پیش فروش فیلمها را با توجه به تورم و جمعیت و پایه جمعیت و ارزش سال از سال ۱۳۳۰ در نظر گرفت که بر این اساس، «اخراجی‌ها۲» صاحب بالاترین رقم فروش شد. این فیلم با بلیت ۱۸۰۰ تومان فروش ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دست یافت که براساس شاخصه های تعریف شده ویکی پدیا به فروش ۱ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان دست یافت و در رتبه اول جای گرفت. «اخراجی ها ۳»،«شهر موش ها»،«فروشنده»، «من سالوادور نیستم»، «محمد رسول الله»،«پنجاه کیلو آلبالو»، «اخراجی ها ۳»، «کلاه قرمزی و بچه ننه» و در نهایت «قیصر» ساخته مسعود کیمیایی فیلم هایی بودند که بر اساس این محاسبه در رتبه های دوم تا دهم جای گرفتند.

هزارپا

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن