صفحه اصلی خبرها نوروز در کلام امام صادق (ع)؛ نوروز روزی است که قائم آل محمد (عج) ظهور خواهد کرد

نوروز در کلام امام صادق (ع)؛ نوروز روزی است که قائم آل محمد (عج) ظهور خواهد کرد

130

نوروز، همان روز است که خداوند از بندگان پیمان گرفت او را بپرستند و به او شرک نورزند.

به گزارش هنرانه ,معلی بن خنیس یکی از راویان حدیث از حضرت امام جعفر صادق (ع) است که اقوال مبسوطی از ایشان را راجع‌ به عید نوروز ذکر کرده.

مفاتیح‌ الجنان شیخ قمی، روایتی از معلی بن خنیس را درباره نوروز ذکر کرده که اعمال این روز و دعای مربوط به آن را آورده است؛ اما در بحار‌الانوار مرحوم مجلسی است روایات معلی بن خنیس به تفصیل آورده شده‌. در آن روایات به فضیلت و برتری این روز نسبت به سایر ایام بسیار پرداخته شده و یکی از این روایات، نوروز را این گونه تجلیل کرده است:

مُعلّی پسر خُنَیس گوید: در روز نوروز، بر امام صادق(ع) وارد شدم. فرمود: «آیا این روز را می شناسی؟». گفتم: قربانت گردم! این روز را فارسیانْ گرامی می دارند و به یکدیگر هدیه می دهند. فرمود: «سوگند به خانه کعبه که این، رمزی دیرینه دارد و برایت روشن می سازم تا آگاه گردی». گفتم: سرورم! آموختن این امر از شما برایم بهتر از آن است که مردگان زنده شوند و دشمنانم بمیرند.

آن گاه فرمود: «ای معلّی! روز نوروز، همان روز است که خداوند از بندگان پیمان گرفت او را بپرستند و به او شرک نورزند، به پیامبران و حجت‌هایش بگروند و به امامان ایمان آورند. این همان روز است که خورشید طلوع کرد، بادها وزیدن گرفت و گل های زمین روییدند.

این همان روزی است که کشتی نوح (ع) بر ساحل جودی آرامش یافت و همان روزی است که خداوند، گروهی چند هزار نفره را که از ترس مرگ از خانه ها بیرون رفته بودند زنده ساخت. پس از آن که آنان را میرانده بود. این، روز فرود جبرئیل بر پیامبر اسلام است و روزی است که پیامبر (ص)، امام علی (ع) را بر دوش گرفت تا بت های قریش را در مسجد الحرام شکست و در همین روز، ابراهیم، بت ها را شکست. این همان روزی است که پیامبر به یارانش دستور داد با علی(ع) بیعت کنند و در همین روز، علی را برای بیعت گرفتن از جنیان فرستاد. در همین روز، دومین بیعت با امیرالمؤمنین انجام شد. در همین روز بر نهروانیان پیروز شد و ذوالثدیه (صاحب پستان) را به قتل رساند. در این روز، قائم ما و صاحبان حکومتْ قیام کنند و در همین روز، قائم ما بر دجّال پیروز گردد و او را در زباله دان کوفه به دار آویزد. در هر روز نوروزی، ما آرزوی فرج داریم؛ چرا که آن از روزهای ما و شیعیان ماست. فارسیان، آن را گرامی داشتند و شما آن را ضایع کردید.»

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

honaraneh telegram

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar
1 نظر دادن ها
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظرسنجی
1 نظر نویسندگان
sima نوشتن نظرات اخیر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین تعداد رای
اطلاع از
sima
Member
sima

متن مناسبی بود ..