خبرها

آقا میرکریمی خودتان را گول می‌زنید یا مردم را؟


به گزارش هنرانه ،  به نقل از عصر ایران ، سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر (جشنواره جهانی فجر) روز جمعه گذشته (۶ اردیبهشت) به پایان رسید و علی رغم نظرات مثبت و منفی که به این جشنواره وجود دارد اما بهرحال برپایی چنین اتفاقی با حضور بیش از ۲۰۰ مهمان خارجی و بیش از ۱۶۰ فیلم یک دستاورد مثبت برای تیم برگزار کننده آن است.

راه اندازی باشگاه هواداران و جذب تماشاگران حرفه‌ای برای تماشای فیلم‌ها در جشنواره از دیگر اتفاقات مهم جشنواره جهانی است که نباید از کنار آن به سادگی گذشت.

اخیرا رضا میرکریمی دبیر جشنواره فجر مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر (روز ۸ اردیبهشت) انجام داده است که در آن اظهار داشته: «من پیش‌بینی این میزان موفقیت را برای جشنواره نداشتم و خودم را برای کمتر از این آماده کرده بودم ولی خوشحالم که این جشنواره جای خود را پیدا کرده است و بسیاری از حرفه‌ای‌های سینما نگاهی مثبت به آن دارند.»

در بخشی دیگر از مصاحبه هم به باج خواهی برخی رسانه‌ها از جشنواره جهانی فیلم فجر اشاره کرده است: «نشریات و سایت‌هایی که سرجمع پست‌های آنها در فضای مجازی تنها ۵۰۰ لایک می‌خورد یا روزنامه‌ای که کلاً ۳۰۰ تیراژ هم ندارد؛ اینها تبدیل به محل‌های باج گیری شده‌اند و وقتی به زمان برگزاری گردهمایی بزرگ نزدیک می‌شویم به اینجا می‌آیند، خواهش و اصرار می‌کنند که آگهی بگیرند و ما پول رپورتاژ آگهی بدهیم»

دبیر اعلام کرده که در مقابل چنین خواستی ایستاده و از انجام چنین اتفاقاتی جلوگیری کرده است، که انصافا این اقدام شجاعانه‌ را باید ستود. اما در این مصاحبه میرکریمی به چند نکته اساسی هم اشاره می‌کند که قابل تامل است و از دبیر جشنواره‌ای بین المللی انتظاری بیش از این می‌رفت چون در جهان امروز و عصر ارتباطات، ذکر چنین مواردی که به سادگی قابل رد گیری است واقعا باید با دقت بسیار بیشتری صورت گیرد.

در جواب پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چرا جشنواره جهانی فجر هنوز نتوانسته گرید A را دریافت کند، جواب می‌دهد: «گرید A اصطلاحی بود که تا ۱۰ سال پیش به برخی از جشنواره‌ها اطلاق می‌شد و حالا چیزی به این اسم وجود ندارد. تنها تعدادی از جشنواره‌ها هستند که فیاپ (فیاپف نه فیاپ / احتمالا مشکل از تایپ باشد والا بسیار بعید است میرکریمی فیاپف را اشتباه تلفظ کرده باشد، اگرچه در متن مصاحبه در چند جا آمده است) آنها را به عنوان جشنواره‌های برتر می‌شناسد که در حال حاضر تعداد آنها به ۱۵ جشنواره می‌رسد و ما در تلاشیم شانزدهمین جشنواره باشیم.»

پرسش بزرگ و سوال میلیون دلاری این است که دبیر جشنواره جهانی واقعا این عدد ۱۶ را بر چه اساسی اعلام کرده است؟ و یا از کجا آورده و تا چه اندازه این سخن اعتبار دارد؟ باید این موضوع را شکافت تا پی ببریم داستان از چه قرار است:

فیاپف (FIAPF) مخفف عبارت فرانسوی «Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films» به معنای «فدراسیون بین المللی اتحایه‌های تولیدکنندگان فیلم» است یک نهادی که مرکز آن در پاریس است و از سال ۱۹۳۳ تاسیس شده است.

فیاپف یک سازمان متشکل از ۳۶ انجمن عضو از ۳۰ کشور پیشرو در زمینه تولید صوتی و تصویری است که مسئول تنظیم جشنواره‌های بین‌المللی فیلم، از جمله برخی از مهم‌ترین آن‌ها در جهان است. فیاپف با اعلام لیستی از جشنواره‌ها همواره فستیوال‌های مورد تائید خود را معرفی می‌کند که از کیفیت مطلوب مورد نظر آنها برخوردار باشند.(منطبق با معیارهای فیاپف)بر طبق آخرین لیستی که در سایت فیاپف اعلام شده است در بخش فستیوال‌های رقابتی ۱۵ جشنواره اعلام شده است. که علاوه بر ۳ جشنواره مهم کن، ونیز و برلین جشنواره های معتبر دیگری هم چون لوکارنو، کارلووی واری، توکیو، مونترال، ماردل پلاتا، سن سباستین، ورشو، قاهره، تالین، مسکو، شانگهای و گوا در این لیست است.

اساس ترتیب این اعلام فیاپف هم بر اساس تاریخ برگزاری جشنواره‌ها در تقویم سال میلادی است؛ مثلا برلین که در صدر لیست است به این دلیل است که زمان جشنواره در فوریه (ماه دوم) سال میلادی است و جشنواره ونیز در لیست در جایگاه هشتم است چون در سپتامیر (ماه نهم میلادی) برگزار می‌شود (البته امسال شروع ونیز از ۲۸ آگوست است) یا جشنواه مسکو در لیست دوم است چون در آوریل است(ماه چهارم) و …

در مرحله بعدی فیاپف ۲۴ جشنواره‌‌ رقابتی با تمرکز خاص معرفی کرده است که این تمرکز خاص می‌تواندبر منطقه «اروپا، آسیا، آفریقا، حوزه بالکان و …» یا موضوعی مانند «فیلم‌های اول و دوم کارگردان»، «نگاه نو به سینما» ، «کارگردانان جوان» ، «فیلم‌های وحشت» ، «فیلم‌های فرانسوی یا لاتین زبان» و … باشد. جشنواره های نام آشتایی چون بوسان یا تورین، سوفیا، استانبول و … در این گروه قرار دارند. البته هر اهل فنی می‌داند که این گروه دوم در رتبه پایین‌تری نسبت به گروه ۱۵ تایی اول قرار می‌گیرند.

لیست بعدی مورد فیاپف جشنواره‌های غیر رقابتی است که اتفاقا در آن فقط ۲ جشنواره تورنتو و وین قرار دارد. جشنواره تورنتو که یکی از معتبرترین جشنواره‌های دنیاست در این گروه است.

آقا میرکریمی خودتان را گول می‌زنید یا مردم را؟
لیست آخر مورد تائید فیاپف هم جشنواره‌های مختص فیلم کوتاه و مستند است که آن هم ۵ فستیوال است: تامپره، اوبرهاوزن، کراکف، سن پطرزبورگ و بیلبائو.

و البته جشنواره‌های مورد تائید فیاپف بوده‌اند که در حال حاضر این تائیدیه را ندارند که از معروفترین آنها به تسالونیکی(یونان) و سائو پاولو (برزیل) و فرانکفورت (آلمان) و … اشاره کرد.

با نگاه به لیست‌هایی که ذکر شد ودر بالای سایت فیاپف اشاره شده است ۴۶ فستیوال مورد تائید فیاپف است:

۱- رقابتی – ۱۵ فستیوال
۲- رقابتی با تمرکز خاص – ۲۴ فستیوال
۳- غیر رقابتی – ۲ فستیوال
۴- مختص کوتاه یا مستند – ۵ فستیوال

در هیچ لیستی اسمی از جشنواره جهانی فیلم فجر به چشم نمی‌خورد و برای راستی آزمایی می‌توان به آدرس سایت رسمی فیاپف به آدرس زیر (www.fiapf.org/intfilmfestivals.asp) مراجعه نمود.

حال برمی‌گردیم به عدد «۱۶» دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر که مطرح کردند، پرسش این است این عدد شانزدهم از کجا امده است وقتی که ما در لیست کامل ۴۶ فستیوال مورد تائید فیاپف اصلا قرار نداریم؟

حداقل می‌گفتند ما سعی داریم با تمرکز بر منطقه غرب آسیا و کشورهای اسلامی یا … جز لیست فیاپف قرار بگیرم حرف منطقی‌تری بود، تا بگویند ما سعی داریم کشور شانزدهم لیست اول باشیم .

در چنین حالتی چند پرسش به میان می‌آید آیا دبیر جشنواره جهانی از لیست‌های فیاپف اطلاعی ندارد؟ یا با تجاهل چنین سخنانی را زده است؟ میرکریمی خود جشنواره رو است و با فیلم‌هایش در جشنواره‌های کن، توکیو، تالین، مسکو و … حضور داشته است به همین دلیل از او شنیدن چنین اظهار نظرهایی بعید است.

در لیست تیم میرکریمی و برگزار کنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر چنین اسامی به چشم می‌خورد: امیر اسفندیاری (معاون بین‌الملل)، کامیار محسنین (مدیر ارتباطات بین الملل)، بابک کریمی، محمد اطبایی (مشاوران جشنواره)، شادمهر راستین (مدیر باشگاه جشنواره ، مشاور در انتخاب فیلم‌های بلند داستانی) که همگی تمام جشنواره‌های معتبر دنیا را دیده‌اند و علاوه براین اسامی که مستقیم سمت‌های مربوط به بخش یین الملل و ارتباطات جشنواره‌ای دارند، چند نفر دیگر هم جز مدیران جشنواره جهانی هستند که جشنواره روهای حرفه‌ای هستند و حتی بعضی از آنها سالها تجربه در زمینه بین الملل فارابی و .‌.. دارند مانند علیرضا شجاع نوری (مدیر تبادل تجارب سینمایی) ، سیف‌الله صمدیان (مدیر رویدادهای ویژه) فاطمه جواهرساز (مدیر بازار فیلم).آیا این خیل عظیم مدیران و مشاوران دبیر جشنواره جهانی به او آدرس غلط داده‌اند یا خود دبیر بدون نظرخواهی از آنها چنین عددی را بیان کرده است؟ این پرسش بسیار کلیدی است تا تکلیف ما با بسیاری دیگر از سیاست‌گذاری‌ها و اظهار موفقیت و رضایت‌های تیم برگزار کننده روشن شود.

در بخش دیگری از مصاحبه هم در خصوص اعلام نکردن اسامی اسپانسرهای جشنواره به مشکلات مختلف اشاره نموده و از شهردار تهران و وزیر ارتباطات تشکر کرده که به جشنواره جهانی کمک کرده‌اند و اضافه می‌کند: «ولی (کمک آنها ) بازهم کافی نبود به همین دلیل رو به انبوهی از اسپانسرهای کوچک‌تر آوردیم که برخی از آنها در حد ۲، ۳ بلیت هواپیما، برخی در حد یک ضیافت شام یا بخشی از هزینه‌های پذیرایی اینجا را تقبل کردند.[…] در مجموع خیلی از اسپانسرهای جزئی ما نخواستند جایی نامشان برده شود و تنها به ما کمک کردند تا جشنواره برگزار شود.»

این سخنان از دبیر جشنواره جهانی و اتلاق واژه اسپانسر به کسانی که « ۲ یا ۳ بلیط هواپیما داده‌اند یا در حد یک ضیافت شام» باز عجیب است. یکی از دوستان به شوخی گفت: «اگر اینجوریه می‌گفتن ما هم ۴ بلیط و ۲ ضیافت شام می‌دادیم و می‌شدیم اسپانسر سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، چرا خبر نمیدن؟»

خارج از شوخی با وجود تمام مشکلات اقتصادی کشور ذکر چنین مسائلی حتی در جشنواره‌های بین المللی شهرهای کوچک اروپایی یا آسیایی هم بعید است چه برسد به مهمترین جشنواره بین المللی ایران!

در ضمن آیا اگر ترجمه چنین گفتگویی به دست مسئولان فیاپف برسد چه فکری درباره این جشنواره خواهند کرد؟ اساسا دیگر به این جشنواره فکر خواهند کرد؟ واقعا ۲ یا ۳ بلیط هواپیما، یک ضیافت شام؟

آیا این سخنان فرار به جلو نیست که از اعلام اسامی واقعی اسپانسرهای جشنواره فرار کند، کسانی که وجهه خیّرمابی هم به آنها داده‌اید و مانند خیّرین به دور از ریا می‌خواهند نامشان فاش نشود؟ داستان چیست آقای میرکریمی؟ چرا در این اظهار نظرات شما این همه چاله فیلمنامه‌ای وجود دارد؟

در آخر یک نکته ساده، جشنواره‌ای که لیست اسامی فیلم‌های پذیرفته شده در جشنواره‌اش ۳ روز مانده به افتتاح آن اعلام می‌شود بسیار بعید است فعلا در لیست فیاپف قرار گیرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن