خبرهاصفحه اصلی

جاده شبکه ویدئویی لغزنده است!

مدیران شبکه نمایش خانگی از سازندگان سریال های ویدئویی خواسته اند از این پس فیلمنامه کامل ارائه دهند

به گزارش هنرانه، سریال ویدئویی «ممنوعه» دوشنبه هفته گذشته توزیع نشد و امروز هم بعدی به نظر می رسد به دست مخاطبانش برسد. دست کم تا آخرین ساعات دیروز که خبری مبنی بر ادامه توزیعش شنیده نشد. ظاهرا آنچه در تاریخ ۲۶ شهریور ماه از قول مدیرکل دفتر نمایش خانگی منتشر شد و در آن آمده بود «تا اعمال اصلاحات لازم برای پیشگیری از سوتعبیر در مخاطبان و اقشار مختلف جامعه به این سریال اجازه نشر داده نخواهد شد»، هنوز محقق نشده.
تبعات انتقاد محتوایی برخی دلواپسان از سریال «ممنوعه» چنان فراگیر بوده و مدیران مسئول در این باره را به هول و ولا انداخته که بعد از یک ماه هنوز وقفه در توزیع ادامه آن رفع نشده و دست اندرکاران راهکار عاجلی برایش نیافته اند. علاقه مندان به پیگیری سریال های شبکه ویدئویی که از هر چند مورد، یکی شان مثل همین «ممنوعه» ارزش دنبال کردن را دارد، در این شرایط حق دارند که دیگر به محصولات این شبکه و روند توزع آن اعتماد نکنند و پول پایش نریزند.
مورد عجیب اینکه با وجود شرط دریافت مجوز ساخت و نمایش در سینما و شبکه ویدئویی، هنوز هستند آثاری که با یک اعتراض حتی نیم بند، پرونده شان در هم پیچیده می شود.
«ممنوعه» که توزیع قسمت چهارمش بعد از چهار هفته همچنان به خنسی خورده و ناکام مانده، ناخواسته شرایطی را برای سایر سریال های این رسانه هم ایجاد کرده است. در واقع مدیران ارشاد که خود را ناگهان با هجمه گروهی از مخالفان سریال «ممنوعه» روبه رو دیدند، تلاش دارند تا با گذاشتن شروطی تازه پیش پای سریال سازان، خود را از عواقب پیش بینی نشده آتی مصون نگه دارند.
طبق اطلاع خبرنگار بانی فیلم، مدیران شبکه نمایش خانگی از سازندگان سریال های ویدئویی خواسته اند از این پس برای دریافت مجوز ساخت، فیلمنامه کامل را ارائه دهند تا احیانا اگر در قسمتی موردی مشکل ساز و خلاف موازین وجود داشت، مشمول ممیزی و شاید تعامل طرفین برای حل آن پیش از بروز اعتراضات شود. در واقع تا امروز جریان به این شکل بود که سناریوی چند قسمت ابتدایی از سریال به وزارت ارشاد ارائه میشد و در طول تولید قسمتهای بعدی که اصولا فیلمنامه همزمان در حال نگارش بود،پروانه ساختآنها هم صادر میشد. روالی که به فیلمسازان و سریال سازان اجازه می داد تا در جریان تصویربرداری، نگارش فیلمنامه را نیز انجام دهند و احیانا از جنبه های روزآمدی و اخبار فعلی جامعه هم برای طراوت کارشان بهره ببرند. همان طور که در اخبار ارسالی از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی نیز مثلا اعلام میشد «در جلسه اخیر شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثر اعضا برگزار شد، با ساخت فیلمنامه قسمت های نهم تا هفدهم فلان سریال موافقت به عمل آمد.
سیاستی که موجی میشد تولید سریال ها لَنگ تایید فیلمنامه کامل نماند و فرصت های مورد نظر اعم از ثبت قرارداد بازیگران و عوامل، انتخاب لوکیشن و … هم از دست نرود.
حالا اما شرایط تغییر کرده است. آنچه سریال «ممنوعه» پیش آورد، موجب شده تا مدیران محتاط در شبکه نمایش خانگی طی صلاحدید و مشورت با مدیران مافوق خود، از این شرط تازه پرده برداری کنند.
هر چند اگر این مسئله را نادیده نگیریم که برخی از فیلم و سریال سازان اصولا منتظر تاییدیه فیلمنامه نمی مانند و بعضا ریسک آنرا به جان می خرند و پیش از صدور پروانه ساخت، کار را کلید می زنند، ولی بی شک این شرط گذاری می تواند به ضرر خیلی از پروژه ها در شبکه ویدئویی تمام شود. آن هم رسانه ای که برنامه سازانش نشان داده اند گاه نمی توان روی به سرانجام رسیدن پروژه شان چندان حساب باز کرد و ممکن است به دلایل مختلفی، بعد از چند قسمت ساختشان به کل منتفی شود و یا با وجود طرح وعده ساخت سری های بعدی، عمرشان در همان یک سیزن به پایان برسد.
در هر حال این شرط اخیرا چند پروژه را با شرایط تازه ای رو به رو کرده و برنامه ریزی هایشان را به هم ریخته است. ضمن اینکه چنین پروژه هایی معمولا با فیلمنامه نصفه و نیمه ای کلید می خورند و در ادامه تولید، قصهو جزییات شان هم تکامل می رسد.
به نظر می رسد اتخاذ این دست سیاست های محافظه کارانه که توپ را به داخل زمین هنرمندان می اندازد و ظاهرا بار مسئولیت را برای مسئولان سبک می کند، صرفا نوعی نمایش همگامی مدیران شبکه نمایش خانگی با مخالفان سریال «ممنوعه» و نظایر آن باشد. نمایشی ایده آل برای جلوگیری از بروز فاجعه های مدیریتی و جا به جایی صندلی ها که گاه میتواند به قیمت از دست رفتن سرمایه بخش خصوصی در تولید سریال های ویدئویی تمام شود. موردی که گویا فعلا برای مسئولان مربوطه اهمیت ندارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن