صفحه اصلی خبرها تجربه بازی در «کوبار» برای من به اندازه ۱۰ فیلم سینمایی بود

تجربه بازی در «کوبار» برای من به اندازه ۱۰ فیلم سینمایی بود

ارمیا قاسمی، بازیگر سریال کوبار

 «کوبار» داستان معلم جوانی است که بدون اراده و خواست خودش قدم به روستایی می گذارد و زندگی در آنجا و آشنایی با مردم روستا و دوستی با یک پزشک جوان که زندگی اش را وقف مردم روستا کرده است، شخصیت وی را دچار دگرگونی می کند. ارمیا قاسمی ایفاگر نقش معلم جوانی به نام ستار امیدوار است که در سریال «کوبار» ایفای نقش کرده است. جوانی که شخصیت حقیقی اش نیز بی شباهت به سادگی و بی آلایشی ستار امیدوار نیست. وی پیش از این سریال در مجموعه «آسپرین» به کارگردانی فرهاد نجفی نقش جوانی به نام آریا را بازی کرد که در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.
به گزارش هنرانه ،حال او این شبها با سریال «کوبار» که نخستین تجربه کار تلویزیونی او محسوب می شود، هر شب روی آنتن شبکه دو است. گفت و گویی پیرامون این سریال و فعالیت های دیگر وی داشته که در ادامه می خوانید:

 در ابتدا از فعالیت های اخیرتان بگویید و اینکه پس از سریال «کوبار» مشغول بازی در فیلم و یا سریال دیگری نشده اید؟
– بعد از سریال «کوبار» سه چهار کار پیشنهاد شده است که یکی از آنها سریال است و دو تا سینمایی. اما به دلیل یک سری کارهایی که من قرار است انجام بدهم، ممکن است فرصت بازی در هیچ کدام آنها را نداشته باشم. البته هنوز هیچ چیزی قطعی نیست و در حد صحبت کردن است.
 گویا قرار است در فصل دوم «آسپرین» هم حضور داشته باشید؟
– من خیلی در جریان ساخت و روند تولید فصل دوم «آسپرین» نیستم. اما فکر می کنم به زودی قرار است پیش تولید فصل دوم آغاز شود.
 شما در زمینه مدلینگ هم مدتی فعالیت داشتید. بنابراین چطور شد که وارد عرصه بازیگری شدید؟
– به طور خیلی اتفاقی وارد این عرصه شدم. دقیقا ۱۹ سالم بود که یکی از دوستانم که عکاسی می کرد، به طور اتفاقی از من عکس گرفت و پس از آن پیشنهاد کار در صنعت مد خیلی به من شد. البته در کنار این کار به دلیل علاقه ای که به بازیگری داشتم، حدود ۸ ماه دوره آموزش بازیگری گذراندم. بعد از آن یک فیلم کوتاه کار کردم که اصلا اکران نشد. البته پس از آن پیشنهاد کار کوتاه می شد، اما قبول نمی کردم. چون دنبال کاری بودم که با آن دیده شوم و به گونه ای هم نباشد که به آینده ام لطمه وارد شود.
 چه جالب که شما از همان ابتدا خیلی سنجیده عمل می کردید و برای دیده شدن به هر قیمتی تلاش نکردید!
– بله. چون نگاهم به بازیگری از همان اول جدی بود و دوست داشتم انتخاب های خوبی داشته باشم و به هر قیمتی در هر کاری بازی نکنم.
 و پس از آن چه اتفاقی افتاد؟
– با عظیم موسوی آشنا شدم که یکی از اساتید پیشکسوت تئاتر است. قرار شد که در یک نمایش با هم همکاری کنیم و من نقش اصلی آن نمایش را داشتم. اما دو ماه مانده به اجرا برای مادرم اتفاقی افتاد و من نتوانستم روی صحنه آن نمایش بروم. البته حدود دو سال من تئاتر کار کردم و تجربه بازی روی صحنه داشتم. اما در آن نمایش به دلیل فوت مادرم، کسی دیگر جایگزین شد. البته یک فیلمنامه ای را حدود ۶- ۷ ماه با یکی از دوستان تمرین کردیم، اما نویسنده اجازه نداد آن را به نمایشنامه تبدیل کنیم و منتفی شد.
 تا اینکه «آسپرین» به شما پیشنهاد شد؟
– البته پیشنهاد زیاد بود، اما یا من نقش را دوست نداشتم و یا آن چیزی که برنامه ریزی برای کارم کرده بودم، نبود.
 معمولا بازیگران جوان و افرادی که به تازگی وارد عرصه بازیگری می شوند، برای اینکه دیده و شناخته شوند خیلی سختگیری نمی کنند. چرا شما تا این حد در پذیرفتن کارها نسبت به خودتان سختگیر بودید؟
– خیلی از دوستان را دیدم در صنعت مد و یا بازیگری وارد شدند، اما اتفاق خاصی برایشان نیفتاد. از طرفی حضور در هر کاری به عنوان رزومه آن فرد محسوب می شود. به همین دلیل وست داشتم رزومه خوب و قابل دفاعی داشته باشم. ضمن اینکه در صنعت مدلینگ هم شناخته شده بودم و به همین خاطر دوست نداشتم در هر کاری که پیشنهاد می شود، بازی کنم. تا اینکه «آسپرین» پیشنهاد شد و من بین ۸- ۹ بازیگر برای نقش آریا انتخاب شدم.
 از فضای نخستین تجربه حضورتان در یک مجموعه بگویید و کار کردن با فرهاد نجفی که خودش کارگردان جوانی است، چطور بود؟
– به هر حال کارگردان بسیار خلاقی است و گروه خوبی بود و من خیلی خوشحالم از اینکه توانستم در آن مجموعه خوب و قوی بازی کنم.
 بازی در آن مجموعه چقدر به دیده شدنتان کمک کرد؟
– به هر حال برای من تجربه خیلی خوبی بود. من فکر می کنم از حد خودش هم خیلی بالاتر بود. اما متاسفانه خیلی دانلودهای غیر قانونی می شد. اما به هر حال در دیده شدن من خیلی موثر بود. تا جایی که بعد از آن به من پیشنهاد کار زیاد شد. اما چون آن نقش هایی را که مدنظرم بود، پیشنهاد نمی شد، بازی نمی کردم.
 چه نقشی مد نظرتان بود که باعث می شد پیشنهادهایی که می شود را نپذیرید؟
– من همیشه دوست داشتم که نقش اول یک کار را بازی کنم، نه نقش مکمل که دیده نمی شود. گرچه اگر پیشنهاد نقش مکمل خوبی هم می شد، بازی می کردم. اما آنهایی که پیشنهاد شد را خیلی دوست نداشتم و این ویژگی را در نقش نداشتند. با دوستانی هم که دارم، در این باره مشورت می کردم و به این نتیجه می رسیدم که بازی نکنم، بهتر است. وگرنه در طول این سالها ۲۰- ۳۰ کار تا الان بازی کرده بودم.
 از مسیری که انتخاب کردید و تصمیماتی که تا به امروز گرفتید، پشیمان نشدید؟
– نه. فکر می کنم بهترین انتخاب را کردم که در آن کارها بازی نکردم.
 پس با این حساب چه ویژگی در سریال «کوبار» دیدید که باعث شد بازی در آن سریال را بپذیرید؟
– در آن مقطع سه سریال به من پیشنهاد شد که هر سه هم نقش اول کار را به من پیشنهاد داده بودند. در بین این سه پیشنهاد که داشتم، «کوبار» سریال بهتری بود و بازیگران خوبی داشت. ضمن اینکه آقای حسن پور هم کارگردان بسیار خوبی است و کارهایشان را دیده بودم و دوست داشتم در سریالشان بازی کنم. البته دو کار دیگری هم که پیشنهاد شده بود را کارگردانان خوبی ساختند. اما به هر حال کار آقای حسن پور دیده می شد و به پیشرفت من هم کمکم بسیاری می کرد. در کنار نکاتی که عرض کردم، به هر حال کار سخت اما تجربه خوبی بود و من از بازی در این کار خیلی چیزها یاد گرفتم که تجربیاتی که از این سریال بدست آوردم، به بازیگری ام خیلی کمک می کند. می توانم با اطمینان بگویم که به اندازه ۱۰ کار سینمایی از آن تجربه کسب کردم. امیدوارم بتوانم این روند را ادامه بدهم.
 چطور برای این سریال انتخاب شدید؟ آقای حسن پور بازی شما را دیده بودند و یا اینکه از طرف کسی معرفی شدید؟
– به دنبال بازیگر جوانی برای نقش معلم بودند که مهدی بوستان پرور دستیار کارگردان من را به ایشان معرفی کرد. به هر حال کارگردان هم قطعا یک سری فاکتورها برای بازیگر این نقش در نظر داشت و تا جایی هم که من متوجه شدم، اتفاقا خیلی هم در انتخاب بازیگر سختگیر است. کارهایی هم که در سینما و تلویزوین ساخته، دیده شده است و جایگاه خوبی در این حرفه دارند و من خوشحالم که در این کار بازی کردم. چون تجربیات خوبی از این کار توانستم بدست بیاورم.
 شما پیش از این سریال، در شبکه نمایش خانگی هم فعالیت کردید. بنابراین با توجه به تفاوتی که در این دو فضا وجود دارد، فضای کار در این رسانه را چگونه دیدید؟
– فکر می کنم این را همه می دانند که فضای کار در سینما و نمایش خانگی خیلی بازتر از تلویزیون است. همه هم تقریبا با خطوط قرمز تلویزیون آشنا هستند. اما به هر حال کار کردن در این فضا هم به نوع خود جالب و جذاب است. آن هم به دلیل مخاطبان گسترده تری که تلویزیون نسبت به سینما و نمایش خانگی دارد.
 یعنی تجربه کار در تلویزیون برای شما به گونه ای هست که اگر باز هم پیشنهاد تلویزیونی داشته باشید، می پذیرید؟
– اصولا من از ابتدا هدفم کار در سینما بود، اما نمی توانم بگویم که در تلویزیون هم بازی نمی کنم. بستگی به نقش و خود کار و کارگردانی دارد که به من پیشنهاد می شود. البته معتقدم برای بیشتر دیده شدن باید در یک کار تلویزیونی بازی کرد.
 فضای کار در این سریال و همکاری با فریدون حسن پور چطور بود؟ چقدر در این زمینه با هم مشورت می کردید و ایده و کنسه می دادید؟
– من سعی کردم در این کار آنچه را که مد نظرکارگردان بود، انجام بدهم و کاملا مطیع حرف و نظر ایشان بودم.
 و کار کردن در لوکیشن های روستا در آن شرایط آب و هوایی باید کار خیلی سختی باشد. این طور نیست؟
– بله لوکیشن سریال در دیلمان بود و خیلی کار سختی از این نظر بود. به خصوص زمستان که خیلی کار کردن در آن شرایط برای ما سخت بود. اما تجربه بسیار خوبی بود. اما از این به بعد دوست دارم سینمایی کار کنم.
 شما در این کار با لهجه شمالی صحبت کردید. چقدر با ایشن لحن و بیان آشنا بودید؟
– به من یک فیلم سینمایی دادند که در آن بازیگران با لهجه شمالی صحبت می کردند. من چند دقیقه از این فیلم را دیدم و توانستم با این لهجه صحبت کنم.
 بازتاب سریال را تا به امروز چطور دیده اید؟ به خصوص اینکه مردم بدون هیچ رودربایستی با بازیگران سریالی که روی آنتن است، صحبت می کنند و نظراتشان را به آنها منتقل می کنند.
– بیشتر از برخورد با مردم در اماکن عمومی، در فضای مجازی با مردم در ارتباط هستم و نظراتشان را می بینم. گاهی انتقاد می کنند و گاهی هم از کار تعریف می کنند. البته من معمولا آدمی نیستم که خیلی در رفت و آمد باشم و با مردم در ارتباط باشم. اما در فضای مجازی ۸۰ درصد مردم نسبت به کار نگاه مثبتی داشتند. درباره بازی و یا لهجه صحبت می کنند. خب در این میان متاسفانه عده ای هم هستند که بی جهت توهین می کنند.
 البته این که اتفاق تازه ای نیست. معمولا تعداد محدودی هستند که کارشان این است که در فضای مجازی بیایند و توهین کنند و از الفاظ رکیکی استفاده کنند.
– بله متاسفانه. اما باید بگویم که من در این سریال به گونه ای بازی کردم که کارگردان از من خواسته بود. اینکه باید بدون لهجه صحبت می کردم را ایشان باید نظر می دادند. اما گاهی در فضای مجازی با این مساله روبرو هستم که چرا با لهجه بازی کردی و باید تهرانی صحبت می کردی. اما همانطور که گفتم، سعی کردم آن طور که خود کارگردان خواست بازی کنم. ضمن اینکه ستار در فیلمنامه جوانی بود که از لاهیجان آمده بود و باید با لهجه صحبت می کرد.
 بسیاری از بازیگران جوان و حتی پیشکسوت بر این اصول معتقدند که به دلایلی شرایط بازیگری به گونه ای است که باید در مراسم و جشنواره ها حضور داشته باشی تا دیده شوی. شما چقدر به این موضوع معتقدید؟
– قطعا جشنواره یا مراسمی دعوت شوم، حضور پیدا می کنم. اما بدون دعوت تا به حال جایی نرفتم و نمی روم.
 از پیشنهادهایی که بعد از سریال داشتید، فکر می کنید چقدر این سریال دیده شده است؟
– قطعا کارهای شبکه دو دیده می شود. سریال هم هرشبی است و مخاطبان خودش را دارد. شرط من هم این بود که در سریالی بازی کنم که دیده شوم. از انتخابم هم راضی هستم. به خصوص از اعتمادی که کارگردان به من کرد خوشحالم. به هر حال کار خوبی بود.
 ارتباطتان با بازیگران و به خصوص پژمان بازغی که بیشتر سکانس هایتان مشترک است، چطور بود؟ چقدر با هم در کار تعامل داشتید؟
– پژمان بازغی انسان بسیار خوب و بازیگر حرفه ای است و من خیلی از تجربیات او در کار استفاده کردم.
 خودتان هم به عنوان مخاطب کار را دنبال می کنید؟
– بله و برایم جالب است. به هر حال این سبک کار با کارهای کمدی که خیلی مخاطب دارند، متفاوت است. اما خوشبختانه این سریال هم مثل کارهای دیگر آقای حسن پور مخاطبان خود را داشت که امیدوارم تا پایان سریال را دوست داشته باشند.
 به بازی خودتان چه ایرادی می گیرید؟
– به هر حال شاید یک جاهایی از بازی خودم راضی نباشم. اما این نگاه من است؛ درست یا غلط نمی دانم. به هر حال آنچه که شما به عنوان مخاطب در سریال می بینید، هر چیزی است که کارگردان هنگام تصویربرداری از من خواسته است و من هم سعی کردم رعایت کنم. نه فقط من، بلکه همه بازیگران آنطور که کارگردان هدایت کرد و مدنظرشان بود، بازی کردند.
 چقدر به بازی در تئاتر هم فکر می کنید؟
-اتفاقا پیشنهاد دارم، اما ترجیح می دهم سینمایی کار کنم و بعد در این زمینه هم تجربه کسب کنم. پیش از این هم که کار کرده بودم و در این زمینه تجربیاتی دارم. اما بعد از اینکه چند فیلم سینمایی بازی کردم، شاید باز هم تئاتر کار کنم. به هر حال خیلی از بازیگران سینما هم به سمت تئاتر آمدند و در این زمینه فعالیت می کنند. چون خیلی تجربیات خوبی می توان روی صحنه تئاتر کسب کرد. اما تصمیمم فعلا بر این است چند کار سینمایی بازی کنم.
 در زمینه مدلینگ چطور؟ هنوز فعالیت می کنید؟
– چون در این زمینه شناخته شده هستم، ترجیح می دهم با یک برند خیلی خوب و معتبر کار کنم.
 دغدغه کارگردانی هم دارید؟
– قطعا دوست دارم که خودم فیلم بسازم که البته از ساخت فیلم کوتاه آغاز می کنم و خیلی هم دوست دارم تجربه این کار را هم پیدا کنم. در کنار بازیگری هم عکاسی می کنم. اما ترجیح می دهم در این زمینه تجربیاتی کسب کنم و بعد به سمت کارگردانی بروم که قطعا باید دوره آموزشی این کار را هم بگذرانم.

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar
1 نظر دادن ها
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظرسنجی
1 نظر نویسندگان
دختر ناشناس نوشتن نظرات اخیر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین تعداد رای
اطلاع از
دختر ناشناس
Guest
دختر ناشناس

اخه چرا آنقدر خوبی تو؟
بهتر از توام هست مگه؟
ارمیا تاحالا آدم خوبی مثله تو ندیدم
امیدوارم همیشه در زندگیت موفق باشی
به امید طی کردن پله های موفقیتت
چاکریم