خبرها

تفاوت شهرک جیم با سریال‌های آپارتمانی

 

«شهرک جیم» که این شب‌ها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود حاصل همکاری دو برادر هنرمند است. علی شب‌خیز کارگردانی این اثر را برعهده دارد و فرید شب‌خیز سکان تهیه‌کنندگی این سریال را در دست گرفته است.

به گزارش هنرانه ,با علی شب‌خیز که پیش از این سابقه درخشانی در عرصه تدوین و کارگردانی تلویزیونی داشته به‌ بهانه «شهرک جیم» و حضور او به‌عنوان کارگردان هنری برای اولین‌بار به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

طرح سريال «شهرك جيم» از كجا آمد و چه مسيري طي شد تا به آنتن تلويزيون رسيد؟

خيلي‌وقت بود كه طرح سريالي را داشتيم كه با روايت زندگي چند خانواده مسائل اجتماعي روز را بازگو مي‌كند اما اين‌كه به زندگي يك تهيه‌كننده بپردازيم و با اين قشر شوخي كنيم پيشنهاد خود شبكه بود و به‌همين دليل تغييراتي را در طرح خودمان ايجاد كرديم و به اين صورت «شهرك جيم» شكل گرفت.

ما در اين سال‌ها سريال‌هاي زيادي ديديم كه در فضاي آپارتمان، شهرك يا با روابط همسايه‌اي ساخته شده، به‌نظرتان اين فضايي كه انتخاب كرده‌ايد كليشه نشده است؟

با حرف شما موافقم؛ اين بستر كليشه و تكراري بود اما به‌هرحال اين نوع كليشه در سريال‌سازي تمام دنيا رايج است و مسلما بعد از ما هم كساني هستند كه چنين فضايي را در سريالشان ترسيم كنند اما مهم اين است كه فضاي مشابه را هر كارگرداني به چه‌شكلي درمي‌آورد و كاراكترهاي قصه‌اش چقدر دوست‌داشتني مي‌شوند. در اين‌كه اين جنس كار كليشه است شكي نيست و مدام هم از اين فضا در سريال‌ها استفاده مي‌شود اما به‌هرحال موضوعات و پرداخت به آن متفاوت است. به‌علاوه اين‌كه ما بضاعتي داشتيم كه باعث مي‌شد همين‌قدر مانور دهيم.

منظورتان از بضاعت چيست؟ محدوديتي داشتيد؟

«شهرك جيم» زيرنظر گروه اجتماعي شبكه سه ساخته شده و از لحاظ بودجه طبيعتا متفاوت با گروه فيلم و سريال است و همين مسئله باعث مي‌شود ما در دكور كار را بسازيم و از فضا هاي خارجي كمتر استفاده كنيم يا نتوانيم از بازيگران خوبي به‌عنوان مهمان استفاده كنيم. ما از نظر بودجه در اين سريال با محدوديت‌هايي روبه‌رو بوديم كه باعث مي‌شد ساعات زيادي در روز را فيلمبرداري كنيم و همين مسائل باعث شد بضاعتمان آنقدر نباشد.

دوست نداشتيد كه «شهرك جيم» در گروه فيلم و سريال ساخته شود؟ چه چيزي باعث شد اين اتفاق نيفتد؟

حقيقتا دوست داشتم اين كار در گروه فيلم و سريال ساخته شود و به‌نتيجه برسد چراكه باعث مي‌شد با وسواس بيشتري كار را بسازيم و دستمان هم باز‌تر بود اما به‌هرحال ما از ابتدا با گروه اجتماعي شروع كرده بوديم و به نتيجه رسانديم، البته اين امكان هم بود كه در گروه فيلم و سريال زمان بيشتري صرف شود و ما ترجيح داديم که «شهرك جيم» در گروه اجتماعي ساخته شود. اين را هم بگويم كه مدير گروه آقاي كريمان از ما حمايت بسياري كردند و از ايشان تشكر مي‌كنم و خدا را شكر تا به اين‌جا هم بازخورد‌هاي خوبي از مردم ديديم.

سعي كرديد چه پارامتر‌هايي را لحاظ كنيد تا از اين فضاي كليشه فاصله بگيريد؟

اگر سريال‌هاي آپارتماني ديگري را كه ساخته شده است ببينيد، معمولا يك روايت خطي دارند؛ ما سعي كرديم روايت خطي نداشته باشيم و به فراخور فيلمنامه و سكانس‌هاي آن فلاش‌بك‌هايي به كودكي جواني يا فلاش‌فوروارد‌هايي به پيري شخصيت‌ها بزنيم يا حتي با دهه شصتي‌ها شوخي كنيم.

کار با نام «شهرکی‌ها» رسانه‌ای شد و بعد به یکباره نام سريال به «شهرك جيم» تغيير پيدا كرد، چرا اين اتفاق افتاد؟

ما در ابتدا اطلاع نداشتيم اما ظاهرا قومي در ايران زندگي مي‌كنند به نام شهركي‌ها يعني فاميلي‌شان شهركي‌هاست و ترجيح تلويزيون این بود که اسم تغییر کند.

پخش سریال شما يك ساعت قبل‌تر از ساعت باكس فيلم سريال شبكه سه است، با اين زمان پخش مشكلي نداريد؟

من دوست داشتم كه كار در باكس فيلم و سريال و ساعت ٩ شب پخش شود چرا كه قطعا مخاطب بيشتري را با خود همراه مي‌كرد اما قضيه اين است كه ما در اين مورد تصميم‌گيرنده نيستيم و خود شبكه صلاح مي‌داند كه چه كاري در چه ساعتي پخش شود. البته امكان اين اتفاق هم اصلا وجود نداشت چراکه در باكس فيلم و سريال پيش از ما سريال «ماه‌و‌پلنگ» و همزمان با ما سريال «ليسانسه‌ها» تدارك ديده شده بود.

فكر نمي‌كنيد زمان پخش در جذب مخاطب تاثير گذاشته باشد؟

زمان پخش مسئله مهمي است، طبيعتا تاثير دارد اما فكر مي‌كنم اگر كار خوب باشد، مخاطب زمان پخش آن را پيدا مي‌كند و مي‌بيند. خوشبختانه با اين‌كه ما در دو هفته اول پخش تكرار ظهر نداشتيم و به‌تازگي به ما تعلق گرفته است آن‌طور كه از بازخورد مردم و شبكه‌هاي اجتماعي مي‌بينيم مي‌توانم بگويم بالاي٨٠ درصد رضايت مخاطب جلب شده است.

شما علي موسويان را از تئاتر به تلويزيون آورديد يا نگين معتضدي را در شخصيت متفاوتي به‌نمايش گذاشتيد، چطور به اين گروه از بازیگران رسيديد؟

دوست دارم هميشه در كارهايم چند چهره جديد معرفي كنم يا از بازيگران تئاتر بهره بگيرم که در اين كار، اين اتفاق افتاد و در ادامه رويه‌ام هم حتما از بازيگران تئاتر بهره مي‌گيرم. درخصوص نگين معتضدي هم بايد بگويم كه او بازيگر توانمندي است و به‌نظرم به اين شخصيت مي‌خورد و از پس آن بر‌آمد.

كمي در بازي بازيگران غلو ديده مي‌شود، اين اتفاق چقدر آگاهانه بود و آیا آن چيزي كه مي‌خواستيد از آب درآمده؟

آگاهانه بود؛ فكر مي‌كنم يک مقدار غلو در اين جنس كار لازم است. من سريال‌هاي خارجي زيادي مي‌بينم و از آن‌ها الگوبرداري مي‌كنم. سريال «شهرك جيم» در گونه سيدكام قرار مي‌گيرد. آثاري كه در قصه و در بازي كمي از رئاليسم، به‌اندازه ۱۰ يا ۲۰درصد فاصله دارند، به‌نظرم اين رويكرد برایشان مناسب است و من از آن بهره گرفتم. اين هم تجربه‌اي بود؛ البته جدا از آن‌كه غلو در بازي برخي بازيگر‌ها ديده مي‌شود برخي كاراكتر‌ها هم مثل بيژن بنفشه‌خواه رئاليسم هستند.

خودتان از نتيجه كار رضايت داريد؟

اين كار با بودجه پاييني ساخته شده و ما هيچ اسپانسري نداشتيم اما به‌نظرم نتيجه و خروجي كار قابل‌قبول است.

سریال شما همزمان با سريال طنز «لیسانسه‌ها» از شبکه سه سیما پخش می‌شود و رقابت نیز طبیعت رسانه است؛ فکر نمی‌کنید قیاسی بین این دو سریال اتفاق افتاده باشد؟

بله؛ رقابت به‌وجود آمده اما به‌نظر من اين قياس مع‌الفارق است و نبايد اتفاق بيفتد چرا كه جنس طنز در هر دو سريال متفاوت است. كارنامه آقاي صحت بسيار درخشان است و مجموعه ايشان با بودجه متفاوت‌تري از ما ساخته شده اما ما يك گروه جوان هستيم كه نياز به فرصت داريم تا شناخته شويم. اگر مقايسه شويم باعث افتخار ما است چون نشان مي‌دهد كه سريال ما ويژگي‌هايي داشته كه موجب قیاس شود.

ملیکا مومنی‌راد 

صبا

honaraneh telegram

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن