صفحه اصلی خبرها بدعت قرعه کشی فوتبالی برای فجر سینمایی؛پای یک «نود»ی هم به میان آمد!

بدعت قرعه کشی فوتبالی برای فجر سینمایی؛پای یک «نود»ی هم به میان آمد!

در شرایطی که به نظر می رسد مسوولان سینمایی با گریز از هر نوع جهت گیری مشکوک و در افتادن به ورطه حاشیه های منفی و اتخاذ مواضع غیرملتهب و سیاست عادی سازی، تلاش دارند بستری آرام را برای برگزاری سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر فراهم آورند، اما گویا بخت با آنان کاملاً یار نیست. چه از اوایل مهرماه امسال که هزینه و بودجه جشنواره ملی فجر ۳۵ با رقمی بیش از ۱۱ میلیارد تومان و در بخش جهانی با رقمی بیش از هشت میلیارد تومان آشکار شد و چه طرح مسئله نمایش فیلم ها برای مسوولان قضایی و امکان نظردهی آنان که در هاله ای از تناقضات تکذیب شد. در هر حال طی همین سه- چهار ماه اخیر در بر همین پاشنه چرخیده و هر از گاهی یک حاشیه جدید برای فجر دست و پا می شود. روندی که ظاهراً با نزدیک شدن به زمان برگزاری این رویداد سیر تندتری نیز به خود می گیرد. هر چند در بروز برخی از آنها مدیران سینمایی دخالتی ندارند، اما در قبال شماری دیگر، از جمله بدعت قرعه کشی برای نمایش فیلم های سینمای رسانه بی شک اثرگذارند. آنچه می خوانید بررسی ریز و درشت این حاشیه هاست.

شفاف سازی بودجه ای
افشای رقم واقعی بودجه و هزینه های جشنواره ملی و جهانی فجر در دوره گذشته که از سوی سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، شاید بدترین اتفاقی بود که می توانست برای مدیران جدید سینمایی روی دهد. خبری که حساسیت ها نسبت به این مسئله را برانگیخت. همین موجب شد تا مدیران فعلی سینمایی روی کلید واژه دفاعی «کاهش هزینه ها» بایستند؛ تا جایی که علیرضا رضاداد رابط فرهنگی سازمان سینمایی در دیدار با نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس از کاهش ۵۰ درصدی هزینه های برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر امسال خبر داد و یکی از مصادیق عینی آن را هم حذف مراسم فرش قرمز اعلام کرد. از دیگر سو، ستاد برگزاری جشنواره هم در تماس های مکرر با رسانه ها خواستار کاهش تعداد خبرنگاران معرفی شده بودند تا در این بخش هم صرفه جویی صورت گیرد. حال اینکه دو مورد مذکور چقدر در کاهش هزینه های عجیب میلیاردی این رویداد نقش دارند، مشخص نیست!
با توجه به رقم ۵ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان درخواستی سال گذشته سازمان سینمایی برای برگزاری جشنواره ملی فجر ۳۶، هنوز روشن نشده که این عدد مورد پذیرش قرار گرفته یا خیر. پرسشی که همچنان از سوی مدیران سینمایی بی پاسخ گذاشته شده است.

 واگذاری اسپانسرینگ به یک شرکت
اینکه مابقی بودجه لازم برای برگزاری فجر از کانال حامیان مالی تأمین شود، نکته جدیدی نیست. حاشیه اصلی از آنجا آغاز می شود که طبق اطلاع خبرنگار بانی فیلم، امسال اسپانسرینگ چهار جشنواره فجر موسیقی، تئاتر و فیلم جهانی و ملی به یک شرکت تبلیغاتی واگذار شده است! حتی درباره مبلغ این توافق هم اعداد غیرقابل توجیهی شنیده می شود که نشان از تمایل مدیران سینمایی برای دریافت زودتر پول و نقدینگی دارد. با این وجود بعید به نظر می رسد هزینه های جشنواره ملی و جهانی فجر ۳۶ کاهش یافته باشد؛ چون در هر حال رقمی که از طریق اسپانسرینگ هم تزریق می شود، ظاهراً در همین جشنواره هزینه خواهد شد و این را قطعاً نمی خوان به پای کاهش دادن هزینه ها نوشت. در همین حال روزنامه کیهان هم یک ماه پیش در خبری مدعی اسپانسرینگ جشنواره فیلم فجر با بودجه ۱۵ میلیاردی از سوی سازمان اوج شده بود که بدون واکنش خاصی از سمت مدیران سینمایی، توسط مسوولان این سازمان تکذیب شد. ضمناً مدیران سینمایی هنوز درباره خبر اخیر بانی فیلم درباره اسپانسرینگ جشنواره فجر هم موضعی نگرفته اند.

 تغییر ترکیب فیلم های سودای سیمرغ؟!
تغییر در فهرست فیلم های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر مورد نوظهوری نیست. همین سال گذشته در فجر ۳۵، چند روز پس از اعلام لیست نهایی ۲۸ فیلم بخش مسابقه، پنج فیلم دیگر هم پایشان به آن باز شد. این در حالی بود که دبیر وقت جشنواره اعلام کرده بود تنها در صورتی اسامی تغییر خواهند کرد که فیلمی به موقع نرسد؛ حال آنکه همه فیلم ها به موقع رسیدند و پنج فیلم مذکور («خوب بد جلف»، «ائو»، «آباجان»، «فصل نرگس» و «کوپال») به هر ترتیبی بود در کنار بقیه قرار گرفتند.
امسال از میان ۶۷ فیلمی که به هیأت انتخاب تحویل داده شده بود، ۲۲ فیلم راهی بخش مسابقه شدند. البته ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره اعلام کرده پنج فیلم ایرانی به عنوان رزرو در نظر گرفته شده تا اگر فیلمی نرسد، جایگزین شوند. همین خبر خیلی از سازندگان فیلم های رد شده توسط هیأت انتخاب را بر آن داشته تا برای وارد شدن به گروه پنج تایی مذکور، به اصطلاح دست به لابی بزنند. شاید اگر دبیر جشنواره اسامی پنج فیلم رزروی را اعلام می کرد، ابهامات شائبه برانگیز امروز مطرح نبود و امکان لابی و رایزنی های پشت پرده هم فراهم نمی شد.

قرعه کشی به سبک فوتبالی!
تصمیم غیرمنتظره و نامتعارف برای قرعه کشی زمان نمایش فیلم ها در سینمای رسانه ها (ملت) هم از آن حرف ها بود. اقدامی که قرار است امروز به سبک رویدادهای فوتبالی برگزار شود و احتمالاً تا به حال در هیچیک از مراسم های مشابه هنری دیده نشده است.طرفه آنکه مسوولان محمدحسین میثاقی گزارشگر برنامه «نود» را هم برای اجرای مراسم انتخاب کرده اند تا وجوه فوتبالی ماجرا را کتمان نکرده باشند. جدا از این اما به نظر می رسد چنین ترفند نامتناسبی، صرفاً برای فرار از پاسخگویی به اعتراض و انتقاد احتمالی فیلمسازانی باشد که از زمان اکران فیلمشان رضایت نخواهند داشت. از سویی در شرایطی که هنوز مشخص نیست اصلاً بعضی فیلم ها بتوانند نسخه نهایی شان را به جشنواره برسانند و احتمال جایگزینی شان هم داده شده، این قرعه کشی چه توجیهی خواهد داشت. این را هم باید مدنظر داشت که در صورت انجام این قرعه کشی و قرار گرفتن فیلم های مهمتر در تایم های پرت و یا پیک کاری خبرنگاران، قطعاً اصحاب رسانه دچار دردسر خواهند شد.

بانی فیلم

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از