خبرها

سینمای ایران در استراحت مطلق!

در حالی که رضا میرکریمی روز سه‌شنبه در نشست رسانه‌ای جشنواره جهانی فجر خبر داد امسال ۲۵۰ مهمان خارجی را به این جشنواره دعوت کرده، این میزبانی گسترده را علاوه بر نشان دادن امنیت ایران، گواهی بر اعتبار این رویداد سینمایی در جهان خواند، اما گویا با وجود صرف هزینه‌های میلیاردی، میزان اثرگذاری این جشنواره برای فراهم کردن شرایط و هموار کردن مسیر حضور سینمای ایران در عرصه‌های جهانی به اندازه‌ای نبوده تا موجب شود آثار ایرانی مورد اقبال چندانی از سوی فستیوال‌های جهانی قرار گیرند!


دیروز پنجشنبه و با معرفی فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف جشنواره جهانی فیلم کن، مشخص شد هیچ فیلم ایرانی در هفتاد و دومین دوره این فستیوال معتبر پذیرفته نشده و کن۲۰۱۹ در این دوره به سینمای ایران «استراحت مطلق» داده است!


برخلاف اعلام و ادعای برگزارکنندگان جشنواره جهانی فجر مبنی بر راندمان بالا و کارکرد ویژه جشنواره جهانی فجر و میزان تاثیرگذاری این رویداد یک هفته‌ای بر شرکت فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌ها و بازارهای فیلم بین‌المللی، تا کنون سینمای کشورمان به واسطه برگزاری مستقل جشنواره فجر، هیچ حضور موثر و قابل اعتنایی در فستیوال‌ها و عرصه‌های جهانی نداشته است. این موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم برگزاری جشنواره جهانی، با وجود محدود بودن شکل برگزاری و زمان آن، تقریبا هزینه‌ای برابر با برگزاری ده روزه و گسترده جشنواره ملی فجر را بر دوش سازمان سینمایی گذاشته است!


جشنواره جهانی فیلم فجر نه در بعد جهانی‌اش موفقیت چندانی به دست آورده و نه در بخش داخلی جایگاه والایی مانند جشنواره ملی فیلم فجر پیدا کرده است، این ناکامی در دستیابی به موقعیت اعتباری و عدم موفقیت در کسب جایگاه هنری تنها با صرف هزینه‌های میلیاردی و گردهم آوردن برخی از دست‌اندرکاران سینمای ایران به دست نمی‌آید هرچند برخی از عوامل اجرایی آن اصرار داشته باشند در مکالمات‌شان، خود را «خادم» جشنواره بنامند!
به نظر می‌رسد راه زیادی برای رسیدن این رویداد سینمایی به سطح استانداردهای جهانی فستیوال‌های معتبر وجود دارد؛ این دوری با برگزاری جشنواره جهانی فجر با شیوه‌های کنونی همچنان برقرار خواهد بود و برای بالا بردن کیفیت، نیاز اساسی به موارد بسیاری دارد که چندان با شیوه مدیریت فعلی این جشنواره قابل دستیابی نیست. در شرایط فعلی و داشتن اولویت‌های برگزارکنندگان به مطرح کردن این رویداد در فضای تبلیغاتی داخل کشور، شرایط دشواری پیش روی این رویداد برای قرار گرفتن در رتبه‌های اعتباری بالا وجود دارد. جشنواره جهانی فجر با شیوه‌های کنونی مدیریتی و اجرایی باید سالها در حوزه‌های کوچکتر به فعالیت بپردازد و دست از آرزوهای بزرگ برای کسب رتبه‌های بالاتر جهانی دست بردارد…

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن