صفحه اصلی خبرها دنیا ایران را به سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی باشکوهش می‏ شناسد

دنیا ایران را به سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی باشکوهش می‏ شناسد

آیین تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اهالی فرهنگ و هنر عصر روز گذشته در تالار وحدت برگزار شد .

به گزارش هنرانه , در این مراسم دکتر علوی وزیر اطلاعات، حسین فریدون برادر و مشاور رییس جمهور،‌‌ اعضای انجمن پیشکسوتان، ناشران، نویسندگان، سینماگران و چهره‌هایی چون محمد مهدی حیدریان ،علی نصیریان، حجت الله ایوبی، حجت الاسلام زم، سهیل محمودی، محمود عزیزی، رضا ناجی، بیژن بنفشه خواه، خسرو تسلیمی و… حضور داشتند.

در ابتدای مراسم وزیر سابق ارشاد سید رضا صالحی امیری و وزیر جدید سید عباس صالحی به استقبال معاون اول رییس جمهور اسحاق جهانگیری رفتند .

شهداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران قبل از اجرا قطعه‌ای در مراسم گفت: ضمن آرزوی موفقیت برای آقایان وزیر باید بگویم هنرمندان در تمام دوره های تاریخی سهم داشته اند. ارکستر سمفونیک تهران در دوران جنگ ۸ ساله برای روحیه دهی به مردم حضور داشت. این قطعات را به یاد انسان هایی که با جان گذشتگی آنان ساختیم و ما اجرای امروز را به این عزیزان تقدیم می کنیم که هیچوقت نباید فراموششان کنیم.

در ادامه علی نصیریان با حضور روی سن گفت: ما هنرمندان به تازگی با آقای رضا صالحی امیری آشنا شدیم و عملکرد ایشان در همین مدت کوتاه نشانه عنایت به هنر و هنرمندان بود. او برای عید به منزل من و چند تن دیگر از هنرمندان آمدند که عمل بسیار شایسته‌ای سوای فعالیت‌های مهم در عرصه تئاتر، سینما و موسیقی بود.با این حال از رفتن ایشان ناراحت شدم.البته باید بگویم امیدوارم سید بزرگوار سیدعباس صالحی به عنوان جایگزین وی به خوبی بتوانند در این حوزه از جمله تئاتر که هنری زنده است و قابل تکثیر نیست، فعالیت کنند. فیلم، موسیقی، عکس و … قابل تکثیر است، اما تئاتر لحظات ناب بسیار خوبی است. هنر زنده است و انسان در مقابل انسان است که باید به آن بسیار توجه کرد.

بازیگر سریال «هزاردستان» ادامه داد:پست وزارت فرهنگ کار بسیار سختی است، چرا که مدیریت فرهنگی بسیار پیچیدگی دارد.در وهله اول دلبستگی به فرهنگ و هنر اهمیت دارد. مشاهده می‌کنیم یک نمایشنامه نویس رییس جمهور می‌شود یا یک نویسنده بزرگ وزیر کشور فرانسه .در هر صورت مدیریت فرهنگی مهارت، تبحر،هوشمندی و درایت می‌طلبد . امیدوارم اتفاقات خوبی در این مسیر رخ دهد و ما به هر حال از مدیران فرهنگی پشتیبانی می‌کنیم . باید بدانیم اگر این فرهنگ توسعه و کمال یافته به دلیل حضور چهره هایی چون خاتمی و صالحی امیری صالحی و … است.درباره واقعه کربلا بحثهای فراوانی درگرفته و تحلیلهایی شده است،با این حال وقتی ذوالجناح را به صورت خونین تصویر می‌کنند، همین واقعه تاثیرگذاری و اوج بیشتری می گیرد.

بازیگر فیلم «بوی پیراهن یوسف» افزود: رضا صالحی امیری به خانه تئاتر و موسیقی کمک کرد و امیدوارم فقط این کارها در تهران نباشد . اقای قالیباف تئاتر را درست کرد و ایرانشهر و خانه هنرمندان را ساخت،ولی از این پس ما در خدمت آقای عباس صالحی هستیم.آن طور که می دانم دراین روزها ۱۱۸ تئاتر روی صحنهرفته و همین مسئله نشانه توسعه فرهنگی است.  امیدوارم از استعدادهای شهرستانی که گوهر هستند نیز استفاده شود و بتوانیم آنها را رشد دهیم.

علی نصیریان در بخشی از صحبتهایش هنگام بردن نام سید محمد خاتمی به عنوان فردی که به فرهنگ کشور کمک کرده، مورد تشویق حضار قرار گرفت.

سپس فریدون عموزاده خلیلی نویسنده در ادامه مراسم گفت: ما اهالی قلم عادت داریم. روبه روی ما سفید باشد و بدون لک . قضاوت درباره وزیر مانند کاغذ سفید است و ما به او بدون پیش فرض نگاه می‌کنیم . در عرصه فرهنگ ۱۰ ماه یعنی صفر کار کردن، زیرا باید منصفانه دریافت که شکوفایی در این زمان صورت نمی‌گیرد.کارهای نکرده برای قضاوت بهتر است و دکتر امیری از نظر کارهای نکرده درخشان عمل کرده. ما در نوشتن و در پخش و توزیع کتاب هراس داریم .ولی باید گفت ایشان سانسور نکردند و کتاب‌هایی که بر اساس قانون توزیع شد جمع آوری نشد. بر همین اساس سپاسگزاریم که هراس به اهل قلم نیافکندند. ایشان کار اهل قلم را به خودشان سپردند. ایشان طی این مدت فعالیت عرصه نشر را به اهالی سپردند. بی اعتمادی از بین رفت. تشکل‌های غیر دولتی در سیاستگذاری هم مداخله کردند و نمایشگاه کتاب به این تشکل‌ها سپرده شد که بسیار امیدبخش بود . پتانسیل و انگیزه‌ها بی نظیر است.

این نویسنده گفت: فرهنگ سیاست نیست و چه بسا برتر از آن است . فرهنگ ذیل سیاست در این دوره قرار نگرفت  و ایشان در کنارشان دکتر صالحی را داشتند. همانطور که هراس‌ها را از بین بردید آرزوهای اهالی قلم هم تحقق یابد تشکل های روزنامه نگاری و داستان نویسی در قانونی شدن با وزارت کار مشکل دارند، امیدوارم با سعه صدر این توافقات صورت گیرد تا فعالیت تشکل ها محقق شود.

او در پایان با لحن طنزی گفت: برای آقای صالحی، غیر امیری آرزوی موفقیت دارم!

در ادامه مراسم حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسوول روزنامه اصلاعات با حضور در جایگاه گفت: وقتی جامعه هنری را می‌بینم که با کهولت سن روی صحنه حاضرند، به آنان و توانایی هایشان و انگیزه هایشان امیدوارم می‌شوم . من با دکتر صالحی امیری در مرکز تحقیقات استراتژیک اشنا شدم. وی در سمت ریاست کتابخانه ملی ثابت کرد خضوع و تحقیق و ژرف نگری در مسایل اجتماعی را بسیار خوب می‌دانند و ما شیفته ایشان شدیم.دوران کوتاه وزارت ایشان دوران خوبی بود. مقدر شد آقای صالحی جایگزین شوند . در موسسه اطلاعات دوره اول دولت نهم ایشان را دیدم، با حرارت امیدها و توانمندی‌ها را مطرح می‌کردند.در هر مراجعه‌ای که برای مشکلات دیگران به حضور آقای صالحی رفتم، مشکلات مرتفع شد بسیاری از نحله‌های مختلف ناشرین و نویسندگان از آقای صالحی و حضورشان خرسند هستند . امیدوارم تعامل و تعادل همراه با روشن بینی تداوم داشته باشد . ایشان به مقام معظم رهبری هم نزدیک هستند که به ایشان تبریک هم می‌گویم.

در بخش دیگر مراسم تکریم و معارفه وزیر ارشاد کلیپی درباره فعالیت‌های سید رضا صالحی امیری پخش شد. همچنین کلیپی از سه شخصیت مهم کشور(امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی) در خصوص اهمیت و جایگاه فرهنگ پخش شد.

در بخش بعدی حجت الاسلام جوادی از دفتر حضرت سید حسن خمینی پشت تریبون قرار گرفت و یادداشت وی را خواند.

همچنین آماری در حوزه های هنری مختلف از جمله کتاب، سینما، تاتر، ادبیات و… در کلیپی ارائه شد که در بخشی از آن در زمینه سینما آمده بود:تجهیز تمام سالن های سینما به فناوری دیجیتال، رونق و رشد تولید، گرایش گسترده مردم به سینما، افزایش تعداد تماشاگران از ۸ میلیون به ۲۵ میلیون از جمله اقدامات مهم دولت و وزارت ارشاد بوده است.

در ادامه با حضور اسحاق جهانگیری حکم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سید عباس صالحی ارایه شد.جهانگیری در صحبت هایش گفت: اولویت کار آقای صالحی ارتقا ارزش‌های اخلاقی است.

صالحی امیری:

حرکت وزارت ارشاد باید در مسیر گفتمان فرهنگی باشد

صالحی امیری وزیر پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم گفت: حرکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در مسیر گفتمان فرهنگی و در ذیل گفتمان رهبری باشد.

او با اشاره به حضور اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری در این آیین، افزود: دولت یازدهم مدیون زحمات ایشان است. آقای جهانگیری در توسعه فرهنگ و هنر کشور نقش مهم و بسزایی داشته است.او ادامه داد: بر این باورم دستگاه بزرگ فرهنگ برای حرکت فرهنگی نیازمند رویکرد استراتژیک است. نمی توان به صورت سلیقه ای این حوزه را اداره کنیم. تغییر مدیران نباید در روند ها و سیاست ها مداخله داشته باشد.وی گفت: برای تداوم نظام فرهنگی، چشم انداز، نقشه راه، برنامه استراتژیک و عملیاتی یک ضرورت حیاتی است.

صالحی امیری افزود: راه نجات ما برای رسیدن به قله های توسعه عبور از سلیقه ای عمل کردن و روزمرگی است. باید بدانیم در ده سال آینده کتاب، موسیقی، سینما، مطبوعات و تئاتر کشور به چه سمت و سویی می رود.وی در بخش دیگری بر عبور از سطح به عمق تاکید کرد و ادامه داد: عبور از نظام تبلیغاتی و مناسکی به نظام معرفتی، عبور از عادت به خلاقیت، عبور از بایدها به باورها، نگاه کوتاه به نگاه بلند و … ضروری است.

وی با اشاره به واگذاری امور به بخش های خصوصی افزود: ارشاد دهه چهارم باید سیاستگذار باشد نه کارگزار. باید بدانیم ما یک رهبر، یک قانون و یک دولت داریم. نمی توان مملکت را با حکومت های محلی اداره کرد.

وی ادامه داد: باید مرجعیت فرهنگی کشور را بپذیریم. باید برای انسجام فرهنگی مدیریت فرهنگی کشور به ارشاد واگذار شود.صالحی امیری گفت: برای کار فرهنگی باید محیط آرام ایجاد کرد. با انگ زنی و تخریب و دروغ نمی توان این کار را پیش برد. گفت و گو باعث کاهش نفرت و درک بیشتر از یکدیگر می شود.وی تاکید کرد: باید بپذیریم همه در کشور حق دارند و حق مطلق وجود ندارد. شبیه سازی فرهنگی در دنیای متنوع امروز ناممکن است.

او افزود: در خصوص اتفاقی که برای شهرام ناظری افتاد، نامه نوشتم تا جلسه ای به همراهی قوه قضائیه تشکیل شود. اداره کشور فقط با یک دولت مرکزی و قانون امکان پذیر است. ارشاد دهه دوم باید سیاستگذار باشد نه کارگزار. راه نجات کشور گفت و گوست. او در پایان افزود: در این مدت در این وزارتخانه تلاش کردم با کمک اهالی فرهنگ و هنر و اخلاق مداری و وفاق و حمایت ریاست جمهوری قطار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در مسیر توسعه به حرکت درآورم.

صالحی امیری به طور مکرر در میانه صحبت ها مورد تشویق حضار قرار گرفت.

مجری مراسم هم در شعری جالب خواند: صالحی رفت و صالحی آمد، صالحان می روند و می آیند!

سید عباس صالحی:

اصحاب فرهنگ طبیب روح هستند

سید عباس صالحی وزیر ارشاد نیز در سخنانی گفت: خدمت آقای جهانگیری عرض می کنم هیچ کالای ما به اندازه فرهنگ جهانی نیست. چند دهه برای خودرو تلاش کردیم اما واقعا چند کشور ما را با خودروی ایرانی می شناسند؟… دنیا ما را به سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی باشکوهمان می شناسد.(تشویق حضار) در حال حاضر ما را به تابلوهای نقاشی، هنرهای تجسمی و نمایشی پرشکوه‌مان می‌شناسند و یکی از بازرترین‌ افراد این هنر، آقای نصیریان در این مراسم حضور دارند. ایرانی در طول قرن‌های متوالی، با نفس فرهنگ و هنر زنده مانده و هر جریان مهاجم را به خاک نشانده است.

او گفت:اگر وزارت در جمهوری اسلامی با نگاه دینی خدمت است،باید بگویم در حوزه فرهنگ و هنر معنی خادمیت می دهد. من به‌عنوان خادم اهل فرهنگ به این عنوان افتخار می‌کنم و این واقعا تملق و اغراق نیست.هیچ‌وقت ایران سه فرصت جهانی، ملی و نسل جوان، خلاق و مستعد را با هم یک‌جا نداشته است.فرهنگ، هوای تنفس و زندگی انسان است و کسانی تلاش می‌کنند این هوا آلوده نباشد تا اکسیژن به‌درستی به انسان منتقل شود. اگر پزشکان، طبیب جسم هستند، پس اصحاب فرهنگ را باید طبیب روح دانست.فرهنگ هوای درگذر و پرنفس جامعه است و این هوا را نمی‌توان گلخانه‌ای، حفاظت یا قطره‌ای، تزریق کرد. باید این هوا به‌گونه‌ای باشد که همه به اندازه کافی تنفس کنند. اصحاب فرهنگ و هنر در نگاه‌داشت چنین فضایی تلاش می‌کنند.

او ادامه داد:امیدوارم با مساعدت اصحاب فرهنگ و هنر گامی به پیش برداریم. فرهنگ، معاشرت است، همدلی و همنفسی است، بنابراین خواهم کوشید تا همدم خوبی برای شما باشم. تلاش می‌کنم خاک پای کسانی باشم که برای ورق زدن کتاب قطور فرهنگ ایرانی تلاش می‌کنند تا این کتاب قطورتر شود.این واقعیت است که همه‌ دنیا ما را با نشانه هایی از فرهنگ و هنر می‌شناسند.حیف است که امروز، تعریف دیگری از خود داشته باشیم و نام ما با نام دیگری همراه و بحث ایران‌هراسی تعریف شود. ما فقط به گذشته تاریخ وصل نیستیم. هنر، ادب، فرهنگ و رسانه امروز ایران، پرتکاپو، سرزنده و شاداب است و هیچ کالایی به ارزشمندی فرهنگ و هنر نیست.

صالحی گفت: از دکتر علی جنتی، وزیر سه ساله فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم که دوران پرفراز و نشیبی داشت، سپاسگزاری می‌کنم. از آقای صالحی امیری – وزیر پیشین ارشاد – نیز متشکرم که به اعتبار او در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و کتابخانه ملی بودم. خوشفکری، حل بحران و نکات دیگر بسیاری در اوصاف آقای صالحی امیری هست که به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد آمد. از این پس، بیشتر خواهیم شنید و تلاش می‌کنیم بیشتر از آن‌که بگوییم، بشنویم، زیرا معتقدم دولتمردان به شنیدن، بیشتر نیاز دارند تا گفتن.

او گفت:امروز سه چالش عمده در حوزه فرهنگ و ارشاد داریم؛ اولین چالش در حوزه فرهنگ تکثر نظر فرهنگی است که جامعه فرهنگی را گرفتار مشکل کرد. استراتژی گفت‌وگو، برای رفع این چالش بهترین راهکار است. باید به سمت رفع سوءتفاهم‌ها حرکت کنیم. اهالی فرهنگ در درون خود به‌دنبال معدل نظر فرهنگی در جامعه حرکت کردند. نمی‌توان در میان میلیون‌ها نظر حرکت کرد و جامعه ایرانی را در ابهام قرار داد.چالش دوم هم به‌شدت ابهام در حقوق فرهنگی، حقوق فردی، اجتماعی و حاکمیتی جامعه ایجاد کرد و جامعه باید نسبت به حقوق خود آشنا باشد. حق هویت‌های جمعی که باید نسبت به حقوق خود آشنا شوند، حق امنیت فکری، هویت صنفی، هویت‌های قومی و زبانی حقوقی که جامعه نسبت به آن‌ها حساسیت دارد و حاکمیت باید به آن‌ها توجه کند.چالش سوم نیز شکاف قومیتی و جنسیتی، چالش دیگر این حوزه است. البته با وجود جدی بودن چالش‌ها، امیدها اندک نیستند.

صالحی درباره فرصت‌ها در این حوزه توضیح داد: فرصت اول، جهانی شدن ادب و فرهنگ ایران در حوزه‌های مختلف است. ما در ۱۰۰ سال گذشته، چنین فرصتی نداشتیم. امروز فرهنگ و ادب و ایرانی ارزش افزوده ملی ایران است که در سطح جهانی قابلیت تقابل دارد. ما فرصت‌های زیادی برای دیده شدن در جهان داریم و هرجا که رابطه‌ها باز شده، این فرصت‌ها بیشتر شده است. ایران در گذشته، تاریخ یک ضلع جهان بوده و اکنون نیز باید چنین باشد.فرصت دوم هم کشوری شدن فرهنگ و ادب است. امروز در جای‌جای ایران، فرصت خلاقیت فرهنگی و ادبی وجود دارد و در همه نقاط ایران، خلاقیت موج می‌زند. ایران امروز، سرای فرهنگ و ادب است و نه تهران. اگر در گذشته کانون هنر و ادب در بخشی از شهرها مستقر بود، امروز در همه جای ایران مستقر است. فرصت سوم هم نسل جوان هستند که یک سرمایه بزرگ اند و باید قدر آنان را دانست.

در بخش پایانی مراسم حجت اشرفی زاده دو قطعه را برای حضار اجرا کرد.

منبع: بانی فیلم

honaraneh telegram
بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از