چهره هاخبرها

اینترنت بخش زیادی از ذهن مردم را درگیر کرده!

هنوز هم خیلی ها وحید رهبانی را با نقش نیما در سریال «خانه ما» به کارگردانی مسعود کرامتی به خاطر دارند. پسر بزرگ خانواده که مدام با خواهر و برادرش درگیر ماجراهایی می شدند. اما او بازیگری را روی صحنه تئاتر در سال ۱۳۷۵ آغاز کرد. نمایش «معرکه در معرکه» به کارگردانی داود میرباقری که شروع فعالیت او در زمینه بازیگری بود. وی در زمینه کارگردانی تئاتر هم فعالیت های بسیاری داشته است. با این حال با بازی در سریال «خانه ما» به شهرت رسید و پس از آن هم در برخی فیلم ها و سریال ها ایفای نقش کرد. از جمله دوئل، شاید برای شما هم اتفاق بیفتد، مادر پاییزی، کمین و…
به گزارش هنرانه ،رهبانی که بازیگر بی حاشیه ای است و شخصیت آرامی دارد، این روزها یکی از بازیگران اصلی یک سریال امنیتی است و این شبها نیز سریال «بچه های گروهان بلال» را روی آنتن شبکه یک دارد. به همین بهانه بانی فیلم با او گفت و گویی داشته که در ادامه می خوانید:

 شما جزو بازیگران کم کار این حرفه هستید. با این حال مدتی هم در هیچ کاری حضور نداشتید. دلیل این کم کاری فعالیت در زمینه تئاتر بود و یا پیشنهادها راضی کننده نبودند؟
– این طور نبود که تصمیم خاصی در این زمینه گرفته باشم که بیشتر تئاتر کار کنم. اما دغدغه ام بیشتر تدریس و تئاتر بود و نوشتن. البته یکی از دلایل این اتفاق هم این بود که فیلمنامه هایی که پیشنهاد می شد را خیلی دوست نداشتم و ترجیح می دادم کار نکنم. همین مسائل باعث می شود که کم کم خودت را کنار بکشی.
 قطعا می دانید وقتی یک بازیگر مدتی کار نکند، از جانب تهیه کنندگان و کارگردانان فراموش می شود!
– بله اما بازیگری هیچ وقت حرفه من نبوده است. من بیشتر کارگردانی تئاتر را حرفه خودم می دانم. البته بازیگری و کارگردانی برای من به نوعی تفریحات جدی است. نه اینکه نگاهم به بازیگری و کارگردانی جدی نباشد و از روی تفنن باشد. اتفاقا در کار خیلی هم جدی هستم و برای هر کاری تلاشم را می کنم. اما نگاهم به بازیگری و کارگردانی به عنوان شغل نیست که برایم حالت روزمرگی پیدا کند.
 معمولا بسیاری از بازیگران از کم شدن پیشنهادات گله مند هستند. شما چطور؟ در این مدت پیشنهادها چطور بود؟
– پیشنهادها که همیشه هست. اما خب من چند سالی ایران نبودم و این را هم باید در نظر داشته باشیم. چون خیلیها من را که می بینند تعجب می کنند که چه زمانی برگشتم و فکر می کردند من هنوز ایران برنگشتم.
 گویا در شبکه های اجتماعی هم حضور ندارید! برخلاف بازیگران دیگر که در فضای مجازی خیلی فعال ترند!
– نه من اصلا در شبکه های اجتماعی هیچ گونه فعالیتی ندارم و با مطبوعات هم خیلی در ارتباط نیستم. در هیچ جشنواره ای هم حضور نداشتم.
 البته این چیزها تا حدودی لازمه حرفه بازیگری است.
– بله کسی که حرفه اش بازیگری باشد. اما همانطور که گفتم نگاه من به بازیگری و کارگردانی به عنوان شغل نیست.
 این روزها هم که مشغول همکاری با جواد افشار هستید؟
– بله مدتی است که بازی ام در سریال «گاندو» به کارگردانی آقای افشار آغاز شده است. البته صحبت هایی برای بازی در یک سریال شده که هنوز قطعی نشده است.
 درباره نقشی که در سریال «گاندو» بازی می کنید می گویید؟
– البته من خیلی نمی توانم درباره نقشی که در این کار بازی می کنم، توضیح بدهم. اما می توانم بگویم که من نقش محمد را بازی می کنم که یک مامور امنیتی در بخش ضد جاسوسی است و آدم آرام و مرموز و باهوش و بسیار متعهدی است.
 گویا فصل دوم این سریال هم در حال نگارش است. شما هم در فصل بعد حضور دارید؟
– بله کاراکتر من به گونه ای است که در فصل دوم این سریال هم حضور دارم. البته مابقی اتفاقات را هنوز نمی دانم.
 به واسطه نقشی که در این سریال بازی می کنید، در این کار تعقیب و گریز و اکشن هم وجود دارد؟
– نه خیلی چون من در این سریال به عنوان مسوول یک تیم انتخاب شده ام و بچه هایی که در این تیم با من همکاری می کنند، بیشتر کارهای عملیاتی انجام می دهند. محمد بیشتر فکر می کند و به نوعی مغز متفکر گروه است. اما گاهی هم پیش می آید که در عملیات ها هم شرکت می کند. به هر حال من فکر می کنم بازیگر باید همیشه بدن آماده ای داشته باشد و صرفا برای بازی در یک کار پلیسی و کاری که نیاز به اکشن دارد، به این فکر نیفتد که باید مواظب فیزیک و بدن خودش باشد.
 چند شبی است که سریال «بچه های گروهان بلال» روی آنتن است. از فضای کار در این سریال هم بگویید.
– خیلی کار سختی بود. ما در شهرک سینمایی دفاع مقدس هم در سرما کار کردیم و هم در گرما. هنوز هم فکر نمی کنم هیچ گروهی ۵ ماه به صورت مداوم در شهرک کار کند. با این حال تجربه خوب و ویژه ای بود. به هر حال این کار هم ضعف هایی داشت، اما فکر می کنم محاسنی هم در کار وجود دارد. گرچه شاکله اصلی کست سریال را نوجوانان تشکیل می دادند. روحیه عجیبی در این سنین از بچه ها وجود دارد که من هم خودم این دوران را تجربه کرده ام.
 فکر می کنم منظورتان بازی در سریال «خانه ما» است. این طور نیست؟
– هم آن سریال و هم کمی قبل تر. البته «خانه ما» به عقیده من خیلی سریال خوبی بود. هنوز هم که در بازپخش ها تماشا می کنم، باز هم این سریال را دوست دارم.
 اتفاقا سوال من هم در همین زمینه است که چرا از این دست کارهای پرمخاطب که همه اعضای خانواده می توانستند مخاطب کار باشند و با آن ارتباط برقرار کنند، کمتر ساخته می شود؟
– به هر حال شبکه های تلویزیونی کمتر بود و ماهواره هم وجود نداشت. اما من فکر می کنم شاید در آن سالها نگاه همه به کار جدی تر بود. از طرفی کیفیت کارها فدای کمیت نمی شد. اما الان از نظر کمیت مشکلی نداریم، اما کیفیت را تحت الشعاع قرار داده است. سرعت تولید کارها هم بیشتر شده و همین موضوع روی کیفیت هم تاثیرگذار است. اما به طور کلی از زمانی که اینترنت بخش زیادی از ذهن مردم را درگیر کرده، تلویزیون کمرنگ تر شده است. البته نه فقط در کشور ما که در تمام دنیا این اتفاق افتاده است. مردم حتی مقابل تلویزیون روشن هم گوشی در دست دارند و در حال چک کردن کانال های مختلف هستند که این امر خیلی تاثیرگذار بوده است. ضمن اینکه «خانه ما» و سریال هایی از این دست برای مردم به نوستالژی تبدیل شده است. باید از مدیران و مسوولان پرسید که چرا دیگر چنین سریال هایی ساخته نمی شوند و دلیل اصلی کجاست! با این حال فکر می کنم صمیمت عجیبی در آن کارها وجود داشت و همه مثل اعضای یک خانواده بودند. شاید یکی از دلایل موفقیت سریال های گذشته همین باشد.
 اولین بار است که با آقای افشار در یک سریال همکاری می کنید؟
– پیش از این در فیلم «برگ و باد» با ایشان همکاری کرده بودم که چند بار هم از تلویزیون پخش شد.
 شما که عمده فعالیتتان در زمینه تئاتر است، با وجود طولانی بودن زمان فیلمبرداری و ادامه داشتن این کار در فصل دوم، فرصت می کنید که به تئاتر هم فکر کنید و در این زمینه برنامه خاصی دارید؟
– اتفاقا به خاطر بازی در این کار یک نمایش را کنسل کردم که قرار بود در دی ماه در ایرانشهر اجرا برویم. اما سال آینده دوست دارم حتما یک کار روی صحنه ببرم.
 برای جشنواره؟
– من اصولا برای جشنواره تئاتر کار نکرده ام. چون خیلی اعتقادی به ماجرای جشنواره و حواشی اش ندارم. بیشتر اجرای عمومی برایم مهم است. البته اگر دعوت شویم، ممکن است برویم. چون سال گذشته برای نمایش «هنر» از ما خواستند که در جشنواره هم اجرا کنیم که یک شب در جشنواره مهمان بودیم.
 شما هم در تئاترهایی که کار می کنید، از چهره های سینمایی و استارها دعوت به همکاری می کنید؟ چون خیلی از همکاران شما معتقدند که برای رونق تئاتر حضور چنین چهره هایی لازم است.
– من هرگز این کار را نکرده ام و همیشه به دنبال بازیگری بودم که شایستگی بازی در آن نقش را داشته باشد. البته ممکن است که آن بازیگر ستاره هم بوده باشد. اما صرفا به دلیل استار بودن بازیگر از کسی دعوت به همکاری نکرده ام. چون اعتقاد من این است که بازیگر باید مناسب نقش باشد.
 البته خیلی از دوستان شما در تئاتر با حضور سینمایی ها روی صحنه تئاتر موافق نیستند!
– خب چرا برخی از تئاتری ها در سینما هم کار می کنند! به نظر من اهمیتی ندارد. هر کسی که بتواند و شایستگی آن را داشته باشد باید کار کند. اگر هم باعث شود که تماشاگر بیشتری به تئاتر بیاید که خیلی بهتر است.

بانی فیلم

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن