خبرها

زمزمه فیلتر اینستاگرام و قطع درآمدهای میلیونی پیج های سینمایی


آیا کاسبی برخی از پیجهای سینمایی زرد کساد می شود؟!

به گزارش هنرانه، به نقل از بانی فیلم ،آیا این بار اینستاگرام واقعا فیلتر می شود و در این صورت انبوهی از صفحاتی که صاحبانشان از همین طریق امرار معاش می کنند چه خواهند کرد. ضمن اینکه در این میان، برخی پیجهای سینمایی هم هستند که گرداننداگان کم سواد و کم اطلاعشان از سینما و حتی حوزه خبر، با پنهان شدن پشت فضای اینستاگرام صرفا به فکر کسب درآمد باشند. پیجهایی که بعضا طی سالهای اخیر تلاش کرده اند با ایجاد کاسبی از راه انتشار آنونس و تیزر و انتشار اخبار زرد، اقدام به جذب فالوورهای واقعی و کاذب کنند تا شاید بتوانند بر معادلات سینمای ایران تاثیرگذار باشند.
هرچند تابستان گذشته بود که پروژه فیلترینگ هوشمند به نتیجه نرسید و پیش از این زمزمه فیلتر اینستاگرام چند باری از نواحی مختلف به گوش می رسید، این بار اما گویا ماجرا قدری جدی تر است.
جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اواسط هفته گذشته اعلام کرد اعتقاد دارد که اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد و اکنون نیز بسیاری از علما، اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود درخواست فیلترینگ اینستاگرام را دارند. او در گفتگویی با ایسنا، اینستاگرام را یک بستر جرم‌خیز و جرایم رو به رشد در اینستاگرام را یک «فاجعه» دانسته و گفته «بسیاری از علما و اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ این نرم افزار هستند. حتی برخی تمام مسئولان فضای مجازی کشور را که هر کدام به نحوی در این فضا نقش دارند به خاطر عدم جلوگیری و برخورد با این پدیده مسئول گمراهی تک تک افراد جامعه و به ویژه کودکان و نوجوانان می‌دانند و بی‌غیرت خطاب می‌کنند و حق هم دارند. من به عنوان مسئول نظام اسلامی بر صندلی خود تکیه داده‌ام و می‌بینم که چه فجایعی در این شبکه در حال وقوع است و اقدامی که می‌توانم انجام دهم را انجام ندهم و به جای وظایف شرعی و قانونی ملاحظات سیاسی را بهانه کنم آیا خداوند متعال و شهدا از من خواهند پذیرفت؟ اگر واقعا چنین است باید مسئولیتم را رها کنم و در خانه بنیشینم تا حداقل پاسخی داشته باشم که مسئول نبودم.»
صحبتهایی که از آنها بوی نزدیک شدن و بسترسازی برای این اقدام در آینده ای نزدیک به مشام می رسد. البته برخی معتقدند به مدد فیلترشکنها، همانطور که فیلتر تلگرام موجب توقف فعالیت خیلی از کانالهای سینمایی و هنری نشده، فیلتر اینستاگرام نیز نمی تواند مانع کارآمدی تلقی شود. با این حال وجود این حقیقت که فیلتر تلگرام خیلی ها را به سوی گزینه های آلترناتیو سوق داده و از شمار اعضای کانالها و گروه های مختلف دراین شبکه ارتباطی کاسته، موجب می شود تا دریابیم که فیلتر اینستاگرام نیز می تواند عمر خیلی از صفحات سینمایی را کاهش دهد و بقایشان را در سایه کسب درآمدهای بعضا میلیونی و شاید میلیاردی تهدید کند.
صفحاتی که اگرچه تا مدتها پیش به طور رایگان و در راستای خبررسانی اقدام به انتشار آنونس و تیزر فیلمها و سریالها می کردند، حالا اما دریافت پولهای قابل توجه تبدیل به روال کارشان شده و در مواردی جور کم کاری یا ممانعتهای رسانه های همه گیرتری مثل صدا و سیما را نیز می کشند. با این وصف بی تردید شاید صدا و سیما از همه امیدوارانه تر به قضیه فیلتر اینستاگرام نگاه می کند!
طبق اطلاع خبرنگار بانی فیلم، هم اکنون هزینه انتشار تیزر و آنونس در این پیجها از ۵۰ هزار تا۲۰۰ هزار تومان است که در طول هفته و با توجه به تعداد درخواستهای مکرر، برای هر پیج درآمدهای میلیونی بی دردسر و خوبی را در بردارد. جالب آنکه معدود پیجهای سواستفاده گر حتی در مواردی اقدام به تهدید صاحبان فیلمهای سینمایی می کنند که در صورت عدم واگذاری آگهی و پرداخت پول، یا پروژه مذکور را بایکوت می کنند و یا علیه آن مطلب منتشر می کنند. رفتاری از سر خودمحوری و سودجویی محض که اغلب از سوی افرادی تازه رسیده و کم دانش صورت میگیرد و فیلتر اینستاگرام می تواند راه را بر آنان سد کند. البته این اتفاق به ضرر خیلی از اینسفلوئر مارکتینگ ها در سایر حوزه ها هم تمام خواهد شد. اینسفلوئر مارکتینگ هایی با درآمدهای سرشار راحت و چشمگیر.
در هر حال باید دید این اتفاق با توجه به صحبتهای قاطعانه سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور بزودی صورت خواهد گرفت یا در هیایوی سایر اخبار به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن