خبرهانقد فیلم

درباره «گرینگو»، آدم ربایی صوری در مکزیکوسیتی

این نکته که جوئل اجرتون و چارلیز ترون ذاتاً بازیگران خوب و مسلطی هستند، کمک کرده تا فیلم مشترک جدیدشان به نام «گرینگو» قابل تحمل شود و از برخی ایراداتش فاصله بگیرد.


به گزارش هنرانه ،این کمدی تلخ به سبک کارهای المور لئونارد مانند «شورتی را بگیرید» و «جکی براون» سرشار از حرف های صریح و بعضاً تند و موارد و محاوره هایی است که معمولاً در ایالات جنوبی آمریکا جریان دارد و با شنیدن آنها به یاد اقدامات مسخره اخیر دونالد ترامپ می افتیم و به این ایده می رسیم که اگر مکزیکی ها پیشدستی کنند و قبل از آمریکایی ها مرزهای دو کشور را حصارکشی کنند، از بدآموزی ها و حرف زشتی که آمریکایی ها به کرات می گویند دور خواهند ماند و پای آنها را از خاک خود خواهند برید.
تسخیر بازار مواد مخدر
کارگردانی این فیلم را به نش اجرتون سپرده اند که برادر جوئل اجرتون است و این البته دومین فیلم بلند او در مقام یک کارگردان است و اولی، فیلم «میدان» است که در سال ۲۰۰۸ عرضه شده بود. در این فیلم جدید جوئل اجرتون رل ریچارد راسک را بازی می کند که بنیانگذار یک شرکت تولید دارو و مواد شیمیایی مستقر در شهر شیکاگو آمریکا با نام پرومتیوم است. وی را در اولین سکانس های فیلم در کنار همکارش ایلین (چارلیز ترون) می بینیم و آن هم در حالی که در تدارک تولید وسیع دارویی به نام کاناباکس هستند تا به محض قانونی اعلام شدن مصرف ماده مخدر ماری جوانا آن را راهی بازار و این عرصه را تسخیر کنند زیرا کاناباکس به گونه ای کامل کننده ماری جوانا و شاید هم رقیبی برای آن و خنثی کننده ماری جوانا است.
دور از ذهن
به واقع پس از آنچه در دو- سال اخیر پیرامون آزادسازی احتمالی کاشت و برداشت امثال ماری جوانا در ایالت کالیفرنیا شنیده شده، شاید بسیاری از صاحبان صنایع مشابه و فرصت طلبان در پی همان کاری بوده باشند که در این فیلم از سران و کارگران شرکت پرومتیوم سر می زند.
اگر بخواهیم جدی تر و شاید هم به شکلی پر تظاهر به موضوع نگاه کنیم، اقدامات به تصویر کشیده شده در این فیلم به گونه ای برچیدن بساط رواج دهندگان موارد مخدر و در خط اقداماتی است که در «سیکاریو» فیلم پلیسی- جنایی تحسین شده سال ۲۰۱۶ دنیس ویله نوو کانادایی دیده ایم. آنهایی که به چنین چیز دور از ذهنی می اندیشند به صحنه های تند و پربرخورد «گرینگو» اشاره می کنند که در آن افراد و کاراکترها «سیکاریو»وار تار و مار می شوند ولی هر چه هست با پیشینه ای که از نش اجرتون به عنوان مدیر بخش های بدلکاری فیلم ها در گذشته ای نه چندان دور در اذهان هست، «گرینگو» باید هم به شکلی که می بینیم، تبدیل به ادغامی جالب و شاید هم کاریکاتووار از حوادث کمیک و اکشن تند واقع بینانه شده باشد.
جذب مرد خوش خیال
در هر حال ریچارد راسک برای گردش هر چه بهتر امور در شعبه شرکت خود در مکزیک یک مرد خوش خیال به نام هارولد سویینکا (دیوید اوی لوو) را استخدام می کند و این مرد چنان دور از واقع بینی است که گمان می کند کارفرمای او یعنی راسک کاملاً به وی نزدیک و حافظ منافع او است حال آنکه ریچارد در خفا مشغول کلاه گذاشتن بر سر او و همکاری با همسر وی (تندی نیوتون) در این راه است. هدف اصلی ریچارد این است که با همت سویینکا پایه های این شعبه شرکت را محکم و سپس اقدام به فروش آن کند و بدیهی است که بازنده اصلی این روند سویینکا باشد که شغلش را از دست می دهد. این در حالی است که ریچارد و ایلین برای کامل شدن این نقشه سویینکا را در یکی از سفرهایش به مکزیکوسیتی همراهی می کنند و آنجا هم با اجرای یک برنامه صوری آدم ربایی به بهای ۵ میلیون دلار قطعه دیگری از پازل فروش شرکت خود را جور و سویینکا را دچار اسارت و سردرگمی محض می کنند.
نماد حرص آمریکایی ها
بدیهی است که زن و شوهر پر حیله از پرداخت این باج ظاهری پرهیز کنند تا راهی برای بازگشت مدیر شعبه مکزیکی شان باقی نماند و کاراکترهای جنبی دگیری هم در این قسمت از قصه سربر می آورند و زوج جوانی که در یک مغازه تولید و فروش گیتار کار می کنند (با بازی هری تریداوی و آماندا سیفرید) از آن قبیل اند. فیلم، آنها را زمانی به ما معرفی می کند که به آنان پیشنهاد می شود در ازای دریافت ۲۰ هزار دلار که برای آنها پول قابل توجیهی است، یک بطری بزرگ حاوی کاناباکس را از مکزیک به آمریکا انتقال دهند. شاید کاراکتر آماندا سیفرید که از پذیرش این پیشنهاد سر باز می زند، انسان ترین کاراکتر این فیلم باشد، اما هر چه هست برادران اجرتون در هیأت کارگردان و بازیگر به خوبی توانسته اند ترکیبی از حرص و پول اندوزی آمریکایی ها و روحیات تخلف آمیز مکزیکی ها را ایجاد و به وسیله اصلی جذابیت این فیلم تبدیل کنند. فیلمی که حتی وقتی یکی از کاراکترها در گردباد سرعت یک اتومبیل در حال گذر تبدیل به موجودی نیمه جان و در هم کوبیده می شود، سازندگان فیلم توقع دارند که تماشاگران خنده های خود را برنگیرند و آنها هم این خواسته را اجابت می کنند.
منبع: Film Review

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن