خبرها

همه علیه بی نزاکتی

ورود برخی مجری های کم تجربه و کار نابلد در تعدادی از برنامه های تلویزیونی اعتراض اهالی رسانه و منتقدان را در پی داشته است. این مجریان جدید الورود به دلیل فقدان سواد رسانه ای و نداشتن آموزش پیش از خدمت، در برخورد با مهمان و کارشناس برنامه سطح کیفی برنامه های این چنینی را به شدت نازل کرده است. برخی از این مجریان کم سواد که تنها ویژگی شان دنباله روی از حرف های «خاله زنکی» و سخن پراکنی در مورد موضوعات زرد و پیش پا افتاده است با زیر پا گذاشتن اخلاقیات و حرمت مهمانان به گمان خود در صدد افزایش آمار تماشاگران هستند، چنان برخوردی با مهمانان برنامه دارند که باعث دلخوری و ناراحتی او می شوند. این نحوه برخورد هم صلاحیت آن برنامه و هم اجرای تلویزیونی را زیر سوال می برند. این مجریان کم سواد از طرفی به دلیل عدم شناختی که از فرد مهمان و یا کارشناس دارند، برنامه را به جهتی می برند که صرفا مقابل دوربین خودنمایی کنند و با بکار بردن برخی الفاظ مورد توجه قرار بگیرند.
جای تامل فراوانی دارد که مدیریت شبکه ها و در رأس آن ریاست سازمان برخوردهای سلبی و ایجابی با اینگونه مشکلات نکرده اند.


به گزارش هنرانه، به نقل از بانی فیلم ،این در حالی است که مجری ویترین یک برنامه تلویزیونی محسوب می شود و در قبال آدم هایی که پشت دوربین فعالیت می کنند مسئول است. اما دلایل حضور مجریان کم سواد و در برخی موارد بی سواد چیست؟
به دلیل برخی ضعف های مدیریتی و محدودیت در بودجه شاهد حضور چنین افراد ناشی و بی تجربه ای هستیم که با وجود ارتباط های پنهانی و زدو بندها یک برنامه زنده تلویزیونی را در اختیار افرادی قرار می دهند که کوچکترین شناختی از این رسانه ندارند و با ناشی گری باعث رنجیده خاطر شدن مهمان و سلب اعتماد مخاطبان خود از برنامه و در کل از این رسانه می شوند. از این دست نمونه ها در تلویزیون کم نداریم که مجری صرفاً برای دیده شدن دست به هر کاری می زند و از هر الفاظی استفاده می کند. نکته دیگر اینکه بیننده شاهد برخی اجراهای تلویزیونی است که مجری برای کسب شهرت سعی در به چالش کشیدن طرف مقابل و حتی به سخره گرفتن همکار خود دارد و از موضع بالا به او نگاه می کند تا با کوچک شمردن او بیشتر به شهرت برسد. به همین دلیل است که بسیاری از منتقدان و اهالی رسانه اجراهای تلویزیونی را به نقد کشیده و ایراداتی به برخی از مجریان دارند. در این صورت است که رسانه ای مثل تلویزیون و مدیریت آن زیر سوال می رود و هر از گاهی اتفاقاتی از این دست به سوژه ای در فضای مجازی تبدیل شده و هجمه ای از انتقادات کاربران را در پی دارد. اتفاقی که چند روز پیش هم در یکی از برنامه های تلویزیونی رخ داد و مهمان به نشانه اعتراض برنامه را ترک کرد. در مقابل گاهی انتقادات به اجرای تلویزیونی برخی مجریان باسابقه نیز می شود که مدام و بی خود و بی جهت از مهمان خود تعریف و تمجید می کنند. تا جایی که این شبهه برای مخاطب ایجاد می شود که در پشت پرده این تعاریف قطعاً منافعی در میان است! ضمن اینکه بعضی از این مجریان نه چندان کاربلد هم بی جهت با مهمان صمیمی شده و در گفت و گو با او الفاظی را بکار می گیرند که به تماشاگر بقبولانند که با طرف مقابل دوستی دیرینه ای دارند. البته این موضوع بیشتر در ارتباط با سلبریتی ها و یا اشخاص بنام سیاسی صدق می کند که مهمان برای اینکه به مخاطب خود ثابت کند که آدم مهم و سرشناسی است، سر شوخی را بی جهت با مهمان باز می کند و از شوخی های بی نمک و بی مزه برای جلب نظر مخاطب بهره می گیرد که آن هم در نوع خود اشتباه فاحشی است که برخی مجریان مرتکب می شوند.


حال باید دید که دلیل رخ دادن چنین اتفاقاتی در تلویزیون چیست و چرا علی رغم انتقاداتی که به این دست موضوعات می شود، هیچ مدیری در مقام پاسخگویی برنمی آید؟! صرفا با قرار گرفتن در چنین موقعیت هایی تهیه کننده برنامه و یا در مقام بالاتر مدیر شبکه از مخاطبان خود عذرخواهی می کند. در صورتی که این کار صرفاً پاک کردن صورت مسئله است و چنین مسائلی باید ریشه ای حل شود؛ نه با عذرخواهی!
از این رو بانی فیلم نظر تعدادی از صاحبنظران را در این باره جویا شده که در ادامه می خوانید:

احمد طالبی نژاد:
تلویزیون پر از بچه پرروهایی است که مجری شده اند!
احمد طالبی نژاد از منتقدانی است که درباره چنین اتفاقاتی که در تلویزیون رخ می دهد و مجریان غیرحرفه ای که آنتن برنامه های زنده را در دست می گیرند و باعث سلب اعتماد مخاطب از رسانه ای مثل تلویزیون می شوند، به بانی فیلم گفت: واقعیت این است که اینها همه چمچاره است که مدیران تلویزیون برای مقابله با شبکه های ماهواره ای می کنند. یعنی وقتی می بینند که در فلان شبکه ماهواره ای چند جوان اخبار می گویند و برنامه خشک خبری را تبدیل به یک برنامه جذاب می کنند، آنها تصمیم می گیرند همین کار را انجام بدهند و برای این کار مجریان استخوان خرد کرده و جدی و با سواد را مناسب این کار نمی بینند و به سراغ یک مشت جوان هایی می روند که من اسمشان را بچه پررو گذاشته ام! به نظر من این اتفاق از آقایی شروع شد که ماه رمضان ها برنامه دارد! وقتی چنین شخصی که شکل و شمایلش به هیچ عنوان به برنامه مذهبی نمی خورد، مجری یک برنامه مذهبی می شود و گریه می کند و مقابل دوربین احساسات به خرج می دهد و بعد مشخص می شود زد و بندهایی پشت پرده داشته، ولی همچنان در تلویزیون کار می کنند، خب باید شاهد چنین اتفاقاتی هم باشیم.


وی همچنین افزود: به نظر من در بین مجری ها فرزاد حسنی بسیار مجری مسلطّ و با سوادی است. این را با تاکید می گویم چون یکی دو بار با او برخورد کردم و می دانم خواننده نشریات تخصصی و حرفه ای هم هست.
این منتقد همچنین در ادامه بیان کرد: واقعیت این است که برای مدیران تلویزیون مهم نیست آن کسی که به عنوان مجری و به اعتقاد من به عنوان عروسک برای برنامه ای انتخاب می شود، چقدر سواد و معرفت و شعور دارد! بیشتر به دنبال این هستند که مجری چهره زیبایی داشته باشد تا بتواند مردم را جذب کند. به چگونه حرف زدن و سواد و درک و تجربه آنها کاری ندارند! قبل تر از اینها البته شهاب حسینی و رامبد جوان هم مجری برنامه نوجوانان بودند. اما برنامه های جدی را نباید به مجریانی سپرد که توانایی انجام آن کار را ندارند. در چنین صداوسیمایی با چنین رویکردی خیلی تعجب برانگیر نیست که مخاطب اتفاقاتی را از این دست در آن ببیند.
وی با اشاره به اینکه سالهاست تلویزیون تماشا نمی کند، عنوان کرد: من سالهاست که تلویزیون تماشا نمی کنم. حتی ویدئوی برنامه «هفت» را با اجرای گبرلو که خودم یکی دو بار مهمان برنامه بودم و برایم فرستادند را هم نگاه نکردم.


چون فکر می کنم در پس همه این برنامه ها و مجری ها ریاکاری می بینم. از بزرگ تا کوچک ریاکاری و تظاهر می کنند و من این همه ریاکاری را نمی توانم تحمل کنم حتی در سینما. مجری های ما به آنچه که می گویند اعتقادی ندارند. به همین دلیل است برخی زدو بندهایشان رو می شود ولی هیچ توضیح شفافی در این باره نمی دهند! من واقعا این چیزها را که می شنوم متاسف می شوم.
وی در پایان نیز درباره عذرخواهی مدیران و یا تهیه کنندگانی که مجریانشان به مهمان بی احترامی می کنند، گفت: اساساً اینکه چه کسی عذرخواهی می کند مهم نیست. به هر حال با توجه به موضعی که اخیراً در تلویزیون اتفاق افتاده، باید بگویم که مسعود فراستی بارها و بارها در همین تلویزیون بدترین واژه ها را برای سینماگران ما و بر علیه برخی فیلم ها بکار برده است. بیشترین توهین ها را خودش روا داشته و از هر دستی که بدهی از همان دست می گیری. به قول مولانا: «این جهان کوهست و فعل ما ندا
سوی ما آید نداها را صدا»


در نهایت اینکه تلویزیون بچه پروهایی را می آورد که مشهور می شوند و بعد مقابل خودشان هم می ایستند! به عنوان مثال من جایی خواندم که یکی از مجریان که مدتی است در تلویزیون کار نمی کند، بر علیه صداوسیما حرف می زند. در صورتی که همین آقا بیست و چند سال به مردم توهین کرد و دروغ گفت و حالا که اخراج شده و دیگر در این رسانه کار نمی کند، اپوزیسیون شده و اینها یعنی ریاکاری و یا آقایی که همین تلویزیون باعث شهرت او شد و از ایران رفت و یا مجری که مشکل اخلاقی پیدا کرد. همه این افراد را تلویزوین به شهرت رساند و مدام ریاکاری می کردند! همین چیزها باعث می شود که من اصلا تمایلی به دیدن تلویزیون نداشته باشم.


طهماسب صلح جو:
آدم ها با جنجال به پا کردن معروف می شوند!
طهماسب صلح جو در پاسخ به این سوال بانی فیلم که دلیل بی احترامی برخی مجریان به مهمانان در یک برنامه زنده تلویزیونی چیست و اساساً چرا تلویزوین جولانگاهی برای خودنمایی برخی افراد شده است، عنوان کرد: من فکر می کنم در فضای رسانه ای به خصوص تلویزیون چیزی وجود دارد و آن هم این است که آدم ها در فضای فرهنگی ما زمانی گل می کنند و سر زبان ها می افتند که فوت و فن جوّ سازی را بلد باشند. یعنی آدم ها به این دلیل مطرح و موفق می شوند. کسی که حرف حساب می زند و با منطق و آگاهی نسبت به موضوع مطرح شده سخن می گوید، خیلی زود فراموش می شود و کسی هم به او توجه نمی کند.
وی ادامه داد: مردم همانطور که به عنوان مثال از فیلم «هزارپا» استقبال می کنند، دنبال همان فضا در تلویزیون هم هستند. حتی نام منتقدانی بر سر زبانهاست که جوّ سازی کردن را بلدند و می توانند جنجال به پا کنند. مهم نیست حرفی که می زنند درست است یا غلط! مهم این است که بلدند آن جنجال را به پا کنند. در اجتماع هم به همین شکل است. کسی به دنبال حرف حساب نیست و اینکه حرف درست را چه کسی می گوید. دنبال کسی می روند که فوت و فن جنجال سازی را بلد باشد و بی خود و بی جهت فضا را شلوغ کند.
وی در ادامه افزود: آقای فراستی و خیلی از دوستان دیگر هم با همین چیزها نامشان بر سر زبانهاست. اگر کمی در این زمینه دقت کنید متوجه می شوید کسانی نامشان در عرصه های فرهنگی بر سر زبانهاست که این ویژگی را دارند.
وی در پایان نیز بیان کرد: فضای فرهنگی اجتماعی ما متاسفانه به ذات اندیشه و فرهنگ بها نمی دهد؛ بلکه جوّ سازی و جنجال به پا کردن و شو منی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. آدم ها هم به همین دلیل معروف و مطرح می شوند. حتی گاهی با فحاشی و توهین کردن به شهرت می رسند و مورد توجه هم قرار می گیرند! در صورتی که باید آدم هایی که برای فرهنگ تلاش می کنند و زحمت می کشند مورد توجه قرار بگیرند که متاسفانه این اتفاق در رسانه ها نمی افتد!


جبار آذین:
مسیری که صداوسیما در پیش گرفته مسیر جامعه و فرهنگ اجتماعی کشور نیست!
جبار آذین در پاسخ به این سوال بانی فیلم که دلیل حضور برخی مجریان بی تجربه در برنامه های زنده تلویزیونی چیست، عنوان کرد: پول، سیاست و رفاقت به جای فرهنگ در رسانه ها به ویژه صداوسیما و سینما نشست، جایگاه ها و موقعیت های تولیدات فرهنگی و افراد فرهنگی به کل دگرگون شد. در واقع با گزینش مسوولان غیر فرهنگی در پست های سینمایی و تلویزیونی نیروها و عواملی به کار گرفته شدند که به جای توجه به فرهنگ، به امور سیاسی و تجاری مشغول شدند. این نوع نگاه و تغییر نتیجه خود را در تولیدات سینمایی بارها نشان داده است که سطح پایین و نازل اکثر تولیدات مختلف چه در برنامه های اجتماعی و فرهنگی و چه در تولیدات سریالی و فیلم های تلویزیونی و همچنین محصولات سینما شاهد آن هستیم.
وی در ادامه افزود: نمونه بد یکی از رخدادهای معلول مدیریت غلط سیما و سینما واقعه ای است که اخیراً در تلویزیون رخ داده است. برخورد نامناسب و غیر حرفه ای یک مجری ناکارآمد تلویزیونی با یک منتقد مهمان در برنامه خود نمایشگر جای خالی فرهنگ در صداوسیماست. به عبارتی صریح تر احترام به انسانها چه در قالب عناصر فرهنگی و اجتماعی امری شایسته و شاخص است. اما وقتی در یک رسانه ای مانند صداوسیما که مدعی دانشگاه بودن جامعه است، شاهد رخدادهای ناپسند و نازیبا و غیرفرهنگی هستیم، دیگر نمی توان تردید کرد که مسیری که صداوسیما و سینمای ما پیش گرفته اند، مسیر جامعه و فرهنگ اجتماعی کشور نیست.
وی درباره اتفاق اخیری که در شبکه شما رخ داد هم گفت: در این زمینه نکته ای لازم به تذکر است. اینکه منتقد مهمان برنامه از جمله منتقدان با سابقه سینماست که متاسفانه خود او هم پیشتر در برنامه های تلویزیونی گاه از الفاظ و واژه هایی استفاده کرده که چندان فرهنگی نبوده و گاه به عنوان کلمه های سخیف از آنها یاد شده است.
وی در پایان نیز عنوان کرد: در واقع چون تلویزیون به نوعی به غلط یا درست نقش الگو سازی اجتماعی را ایفا می کند، لذا تمام کسانی که در قالب مجری و برنامه ساز و هنرمند در برنامه های مختلف سیما ظاهر می شوند، کلام و عملکرد آنها می تواند سبب آموزش و یا ضد آموزش اجتماعی قرار بگیرد. بنابراین باید در زمینه سالم سازی فرهنگ در سینما و تلویزیون بازنگری اساسی صورت بگیرد.


مجید ابهری:
رفتارهای غیرفرهنگی در تلویزیون انعکاس نامناسبی در جامعه دارد
مجید ابهری رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی نیز درباره بی احترامی برخی مجریان به مهمان و تاثیر و بدآموزی که می تواند در نوع اجرای این افراد در جامعه داشته باشد، به بانی فیلم گفت: بی احترامی به مدعوین و مهمانان در رسانه ملی حرکتی بدآموزانه است. از آنجا که رسانه ملی به عنوان دانشگاهی فراگیر در جامعه فعالیت می کند، گاهی اتفاقاتی در آن رخ می دهد که باعث تعجب و تاسف می شود و فرایندهای رفتاری و فرهنگی آن در جامعه انعکاس نامناسب و نامطلوب دارد. مثل انچه که در برنامه «من و شما» اتفاق افتاد. آقای فراستی از جمله چهره های فرهنگی و سینمایی و مورد اعتماد و احترام است و در یک میزگرد این چنین مورد بی احترامی قرار می گیرند. وی ادامه داد: مهم این نیست که مهمان چه کسی است. نکته مهم در اینجاست که مخاطبان این رسانه از همه سنین و طیف های سنی و فرهنگی هستند که این برنامه ها را تماشا می کنند. وی ادامه داد: به نظر من اینکه کسی پارتی داشته باشد و یا چهره و صدای خوبی داشته باشد و به مجری گری بپردازد کار خوبی نیست. بلکه مجریان باید در کلاس های رفتاری شرکت کرده و نکات ضروری را برای اثرگذاری به مخاطبان آموزش ببینند. از آنجا که رفتار بسیاری از مجریان الگوی برخی از نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان می شود، اینگونه بی احترامی ها علاوه بر جریحه دار بودن احساسات مخاطبان باعث اثرات نامطلوب در جامعه می گردد. مجریان تلویزیونی باید از روانشناسان در کلاس های مختلف بهره جویند تا چنین اتفاقاتی روی ندهد. وی در پایان نیز عنوان کرد: بارها مشاهده شده که مجریان به دلیل کم تجربگی به مهمانان خود اهانت می کنند که این گونه اتفاقات بی احترامی به مخاطب هم هست. ضمن اینکه صمیمی شدن بیش از حد مجری با مهمان هم کار درستی نیست. بنابراین باید کلاس های آموزشی بسیاری در زمینه روانشناسی هم ببینند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن