خبرها

حس و حال حاضران جشنواره فجر

 

پس از اعلام اسامی فیلم های شرکت کننده در بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ۲۸ فیلم باقی ماندند که براساس اعلام دبیر جشنواره ممکن است چند فیلم دیگر به فهرست رزو اضافه شوند.

به گزارش هنرانه ,پس از اعلام اسامی فیلم های شرکت کننده در بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ۲۸ فیلم باقی ماندند که براساس اعلام دبیر جشنواره ممکن است چند فیلم دیگر به فهرست رزو اضافه شوند و در این فهرست نام فیلم هایی چون«کاناپه» به کارگردانی کیانوش عیاری و«آباجان» به کارگردانی هاتف علیمردانی به چشم می خورد. شرط راهیابی فیلم«کاناپه» برطرف شدن مسأله ممیزی فیلم است اما به هر حال تا اینجای کار با حذف بخش فیلم اولی ها، فیلمسازان بزرگ در کنار فیلم اولی ها در یک مرتبه قرار گرفته اند. این موضوع فیلمسازان اول را با احساسات متناقضی رو به رو می کند؛ چرا که از یک جهت خوشحالند و هم از جهت دیگر برای حضور در گردونه رقابت فیلم ها و چگونگی استقبال از آن اضطراب دارند. هر فیلمسازی از دریچه نگاه خود یک ویژگی برای فیلمش برمی شمرد که می تواند آن را در زمره کاندیداهای دریافت جایزه قرار دهد. در گزارش شماره قبل با جمعی از فیلمسازان از جمله مسعود اطیابی، سهید سهیلی، محمدرضا خردمندان، منوچهر هادی و.. صحبت کردیم. در این شماره نیز با جمعی دیگر از فیلمسازان و تهیه کنندگانی که فیلمشان در مقام فیلمسازی و تهیه کنندگی پذیرفته یا نپذیرفته شده صحبت کردیم که در ادامه از نظر می گذرانید:

محمد حمزه‌ای:

حضور کنار فیلمسازان پیشکسوت مهم ترین اتفاق برای من است

محمد حمزه‌ای، یکی از کارگردانانی است که امسال اولین فیلم او با عنوان «آذر» به تهیه کنندگی نیکی کریمی در جشنواره سی و پنجم حضور دارد. وی حضورش در کنار فیلمسازان جوان و پیشکسوت را مهم ترین اتفاق این جشنواره برای خود می داند و معتقد است که جشنواره فجر سبدی از تولیدات فیلم های سینمای ایران است و در آن تنوع موضوعی و ساختاری وجود دارد، باید فیلم های دیگر را هم دید و بعد قضاوت کرد.

محمد حمزه‌ای در خصوص انتظارات خود از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به بانی فیلم گفت: انتظار خاصی از جشنواره ندارم، امیدوارم فیلم ها در شرایط یکسان و برابری دیده و قضاوت شوند. همچنین مخاطب بتواند ارتباط خوبی با فیلم آذر برقرار کند.

وی با بیان اینکه این فیلم حاصل تلاش همه عوامل آن است، گفت: به نظر من فیلم را مجموعه‌ای از عوامل می سازند و در فیلم آذر هم کسانی هستند که زحمت کشده اند و در شکل‌گیری پیکره کلی فیلم حضور مثمر ثمری داشته اند. فکر می کنم ترکیب زحمات رفقای من مقابل و پشت دوربین باعث شده که فیلم در سطح خودش تبدیل به فیلمی شود که نظر هیأت انتخاب را برای قبولی در لیست نهایی را بگیرد.

حمزه‌ای در خصوص فیلم آذر ادامه داد:  آذر قصه آدم هایی است که از جنس خود مردمند و ما به ازای بیرونی دارند. در فیلم هیچ اتفاق عجیب و غریبی نمی افتد و تلاش می کند یک قصه ساده را سلامت روایت کند.

وی در خصوص اولین حضورش در جشنواره فیلم فجر گفت: طبیعتا کسی مثل من و سایر جوانان از این که ماحصل کارشان دیده و قضاوت شود خوشحال هستند، صد درصد کسانی هم که اسم فیلمشان در این لیست نیست زحمت خود را کشده اند، ولی فکر می کنم جشنواره فیلم فجر سبدی از تولیدات فیلم های سینمای ایران است که تنوع موضوعی و ساختاری دارد، حال اینکه تا چه حد این اصل رعایت شده است نمی دانم و باید فیلم های جشنواره را دید و نمی توان قضاوت کرد.

این کارگردان افزود: من در سال های گذشته به عنوان یک مصرف کننده و تماشاگر جشنواره را دیده ام. این اولین بار است که در ساز و کار جشنواره قرار می گیرم و هنوز حضور تمام و کمال در جشنواره را تجربه نکرده‌ام. به عنوان یک فیلم اولی خوشحالم که در کنار فیلمسازانی هستم که از نسل اول و دوم و سوم و هم نسل خودم قرار دارم. مهم ترین اتفاق این جشنواره برای من حضورم در کنار این فیلمسازان جوان و پیشکسوت است و برای من بسیار هیجان انگیز است.

حمزه‌ای با بیان اینکه امیدوارم همه فیلم ها امکان نمایش مناسبی داشته باشند، اضافه کرد: فکر می کنم اغلب دوستانم در حوزه های مختلف زحمت خود را کشده اند. چون فیلم های دیگر را ندیده‌ام نمی توانم درباره کاندیدا شدن یا نشدن نظر دهم. با این حال تدوین، طراحی صحنه، موسیقی و بازی می تواند از حوزه های شاخص فیلم آذر باشد. امیدوارم جشنواره‌ای بسیار خوب‌، منظم و پربار داشته باشیم و مردم هم فیلم ها را ببینند و آن ده روز جشنواره برای ما هیجان انگیز باشد.

بهمن کامیار:

«سد معبر» در اکثر رشته ها استحقاق کاندیداتوری دارد

بهمن کامیار کارگردان فیلم نپذیرفته شده«مرداد» و تهیه کننده فیلم پذیرفته شده«سد معبر» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر درباره احساسات متناقض خود از پذیرش «مرداد» و «سد معبر» به بانی فیلم گفت: به عنوان تهیه کننده اولین فیلمم از راه پیدا کردن«سد معبر» خوشحالم. درباره انتخاب نشدن«مرداد» نیز باید به اشاره کنم که وقتی قبول می کنیم متقاضی حضور در یک رقابت باشیم، یک فرض انتخاب شدن و دیگری انتخاب نشدن است و ما خود را برای هر دو فرض آماده کردیم. اما فضای سینمای ایران به گونه ای است که مناسباتی در آن وجود دارد و ما نیز در آن دخیل نیستیم. اخباری به صورت غیر رسمی به ما می رسید، همه صحت داشت و متناقض هیچ خبری را ندیدم. من تا لحظه آخر فیلم«مرداد» را به عنوان فیلمی که قطعی انتخاب شده، می دیدم اما به هرحال تا لحظه ای که دبیر جشنواره اسامی را اعلام کرد، به این تبریک و تشویق ها اعتنا نکردم. امیدوارم سطح سینمای ایران به گونه ای بالا باشد که بگوییم حق«مرداد» نبود که در جشنواره شرکت کند. او در ادامه درباره شاخصه های فیلم«سد معبر» گفت: این فیلم شاخصه های مهمی دارد که می توانم به فیلمنامه سعید روستایی، بازی حامد بهداد، نادرفلاح و گیتی قاسمی اشاره کنم و شک نکنید شماامسال با بازیگری خوب گیتی فلاح آشنا می شوید. به نظرم بهترین بازی حرفه ای حامد بهداد را در این فیلم می بینید. سایر بخش ها مثل طراحی صحنه و لباس، طراح گریم و تولید و تهیه نیز در سطحی بودند که هیچ هیأت انتخابی نمی توانست از آن چشم پوشی کند. او در خصوص مراحل تهیه و تولید فیلم بیان کرد: پروسه فیلم خیلی طولانی بود و حدود ۶۸ روز فرآیند تولید ما زمان برد و ۶۰ روز شوتینگ ما بوده است که گروه تهیه و تدارکات ما خیلی زحمت کشیدند. آنچه روی پرده می بینید، حاصل چهارماه و نیم تلاشی است که به ثمر نشسته است. او در خصوص اینکه به تماشاگران این فیلم چه توصیه ای برای دیدن فیلم می کند، گفت:تماشاچیان بروند یک فیلم گرم، قصه گو و پرهیجان را ببینند تا بهترین نحو سرگرم شوند و در انتها با حال خوب می توانند سالن را ترک کنند. مهمترین شاخص برای سینما این است که حال تماشاگر هنگام خروج از سالن خوب باشد و از هزینه برای فیلم پشیمان نباشد. مطمئنم«سد معبر» این شاخص را قطعا دارد. کامیار در خصوص اینکه تخمین می زند«سد معبر» در چه شاخه ای کاندیدا شود، گفت: فکر می کنم تمام رشته ها صلاحیت کاندیدا شدن دارند، چون از نزدیک شاهد زحمت هایی که برای فیلم کشیده بودند، بودم.اگر بخواهم به عنوان مخاطب پیش بینی کنم فکر می کنم در بخش بازیگری، صحنه و لباس، کارگردانی و فیلمنامه ما شایسته کاندیدا شدن هستیم و احتمالا جزو فیلم های منتخب مردمی هم باشد.

محمود غفاری:

ازدواج دیرهنگام موضوع اصلی فیلم«شماره ۱۷ سهیلا» است

محمود غفاری کارگردان فیلم«شماره ۱۷ سهیلا» که امسال در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد،درباره نام این فیلم که قبلا«سهیلا» بود، به بانی فیلم توضیح داد: در گذشته نام زن در فیلم های سینمای ایران زیاد بود و فکر کردم براساس مضمون فیلم این نام را برایش انتخاب کردم. این کارگردان با بیان اینکه نمی دانم فیلمم چه ویژگی و شاخصه ای داشته که توانسته نظر هیأت انتخاب را برای حضور در بخش مسابقه جلب کند، عنوان کرد: من هیچ تصوری از فیلمم ندارم. بخشی از این موضوع مربوط به سلیقه می شود و مسائل بسیاری در آن ممکن است دخیل باشند.غفاری درباره دغدغه اش از ساخت این فیلم گفت: این فیلم درباره ازدواج دیرهنگام و بالا رفتن سن ازدواج در خانواده های ایرانی است. این مسأله خیلی بغرنج شده و بالاخره تمام خانواده هایا با طلاق درگیر هستند یا اینکه ازدواج میان  یکی از اعضای خانواده به تعویق می افتد و این موضوع در یک جامعه سنتی شکل و شمایل متفاوتی دارد. همین موضوع ممکن است برای تماشاگر جذاب باشد؛ چون شخصیت قصه در موقعیت هایی قرار می گیردکه آشناست و مخاطب با آن همراه می شود. این کارگردان با بیان اینکه تحقیقات گسترده ای برای این فیلم انجام شده است، خاطرنشان کرد:تحقیقات جامعه شناسی و روانشناسی در فیلم وجود دارد اما یک لایه زیرتر است. فیلم زاویه ای را برای این مساله انتخاب کرده که چندان عیان نیست.یک لایه زیرین در فیلم وجود دارد که تماشاگر شاید با دیدن آن شگفت زده شود. وقتی یک فرد دغدغه ازدواج دارد، مسائلی رو به روی او قرار می گیرد که عموما مخاطبان نمی دانند.غفاری در خصوص مدت زمانی که صرف ساخت فیلم کرده است، گفت: یکسال فرآیند نوشتن فیلم، پژوهش و تحقیق زمان برد. در واقع باید با بخش هایی از موضوع از نزدیک آشنا می شدم یا با آدم های مختلف صحبت می کردم. بخشی از زمان هم صرف پیدا کردن سرمایه گذار کردم. اعتماد تهیه کنندگان به فیلم اولی دیر اتفاق می افتد و حدود سه بار پروانه فیلم تمدید شد و در نهایت آقای سیدزاده به ما اعتماد کردند. غفاری یادآوری کرد: البته ما فیلم چندان گرانی نساختیم تا اینکه ریسک فیلم اولی را پایین بیاورم. او درباره اینکه احساسش از قرار گرفتن در کنار نام های بزرگ در جشنواره چیست، عنوان کرد: احساس بسیار خوبی دارم اما چندان موافق نیستم که قوانین جشنواره هرسال تغییر کند و هر جشنواره ای باید قانونی داشته باشد که نسبت به آن وفادار باشد. قرارگرفتن نام فیلمساز اول کنار فیلمسازان بزرگ در جشنواره اعتماد به نفس خوبی برای ما می آورد و جذابیت دارد. ما سال ها تلاش کردیم و فیلم های این افراد را دیدیم و اصلا با فیلم های آن ها عاشق سینما شدیم و این به من اعتماد به نفس می دهد. 

بانی فیلم

honaraneh telegram

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن