خبرهاصفحه اصلی

چماق دلار بر سر سینما

تشکیل کمپین علیه گرانی در شبکه‌های اجتماعی مقابله با افزایش قیمت هاست


به گزارش هنرانه ، التهاب بازار ارز آیا روی فرهنگ و هنر نیز تأثیر خواهد داشت؟ این پرسشی است که این روزها بارها و بارها فعالان حوزه فرهنگ و هنر از خود می پرسند. حوزه ای در ارتباط مستقیم با مسائل و مبادلات مالی بازار که بی‌ شک و شبهه‌ ای می‌ تواند متأثر از کوچکترین تکان های دنیای بیرون باشد.
جهش غیرقابل پیش ‌بینی و شگفت‌ انگیز قیمت دلار، از جوانب گوناگونی مردم را نگران کرده است. نگرانی ای که چندان بی‌ دلیل هم به نظر نمی رسد.به هر حال سابقه نشان داده افزایش قیمت ارز در این مرز و بوم حتی بی‌ ربط‌ترین حوزه‌ ها را نیز تحت‌ تاثیر قرار می‌ دهد و طبعا این نگرانی می ‌تواند منطقی باشد.
افزایش قیمت ارز بر هزینه‌ های جاری سینما نیز بی‌ تاثیر نیست. فراموش نباید کرد این واقعیت نه چندان نویدبخش را که ابزار و امکانات و مواد و مصالح اولیه کار سینما اغلب وارداتی است. دوربین‌ ها، ابزارآلات نور و صدا و گریم، نرم‌ افزارها و امکانات استودیویی تدوین و صدا و موسیقی، همه و همه ابزار و امکاناتی ارزبَر هستند و بنابراین تأثیر افزایش قیمت ارز بر این جنبه از کار سینما غیرقابل کتمان است. با اینکه به گفته کارشناسان اقتصاد هنر، این افزایش هزینه‌ ها در کل می‌ تواند در حدود ١٠‌درصد به هزینه‌ های محصول سینمایی اضافه کند، اما این را نیز نباید فراموش کرد که این افزایش ١٠‌درصدی تمام ماجرا نیست و عاملی به نام گرانی روانی را نباید نادیده و ناگفته گذاشت. این جنبه از گرانی را بیشتر می‌ شود در افزایش حقوق‌ ها و دستمزدهای عوامل دید. اتفاقی که سابقه نشان داده غیرقابل پیشگیری است و هر زمانی که افزایشی چنین در قیمت ارز و حتی مسائل بی‌ ربطی چون افزایش قیمت مسکن و… هم بوجود آمده، دستمزدهای سینماگران هم متأثر از این افزایش قیمت بالا رفته است.
در این بین اما فیلم‌ های تولید مشترک از این نسبت افزایش قیمتی پیروی نمی‌ کنند و قطعاً تأثیری بیشتر را شاهد خواهند بود؛ بخصوص فیلم‌ هایی که در کشوری دیگر فیلمبرداری می‌ شوند و هزینه‌ های آنها با ارز پرداخت می‌ شود.
در کل،با اینکه هنوز نمی‌ توان پیش بینی کرد سرانجام این بحران به کجا خواهد رسید، اما تکانه های بزرگی که این نوسانات به هزینه‌ های فرهنگی وارد می ‌آورند، قابل کتمان نیستند. در حقیقت جز انتظار، کاری دیگر از شاهدان ماجرا برنمی‌ آید. انتظار برای تماشای فرجام تلاش‌ های دولت برای کنترل این روند که اگر به بار نشیند قطع به یقین می‌ تواند قسمت اعظمی از تأثیرات منفی نوسانی از جنس آنچه در این چند روز شاهد بوده‌ ایم را خنثی کند.
از سوی دیگر به تازگی کمپینی نیز علیه گرانی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده که به نظر اقدامی در راستای مواجهه با افزایش قیمت پولهای خارجی است.ارزی که رابطه مستقیم با ارزش پول ملی دارد.حمایت سلبریتی ها و چهره های شناخته شده ای همچون علی کریمی از این کمپین موجب شده تا مردم هم از آن استقبال کنند.علی کریمی با انتشار تصویری در صفحات اینستاگرام خود خواهان پرهیز از خریدن اجناس گران شده‌ است تا به گفته او از این طریق دست دلالان و دزدان از این مملکت بریده شود.
بانی فیلم در گزارش حاضر و در مطلب مجزای دیگری به این کمپین نیز خواهد پرداخت.
***
مرتضی شایسته:
افزایش دلار باعث افزایش دستمزدها شده است

مدیر شرکت پخش «هدایت فیلم» تعیین بودجه بندی فیلم ها را تحت تأثیر افزایش قیمت دلار می داند و این باعث افزایش دستمزدهای عوامل خصوصاً بازیگران شده است.
تهیه کننده فیلم «صد سال به این سال ها» در این باره به بانی فیلم گفت: بودجه بندی فیلم ها تحت تأثیر افزایش دلار قرار گرفته و باعث افزایش دستمزدها شده است. به همین خاطر بسیاری از تهیه کنندگان نمی توانند، کار کنند. قیمت تمام شده دستمزدها از ۱۲۰۰ به ۱۵۰۰ رسید، ۱۵۰۰ به ۲۰۰۰ تومان رسید، ۲۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان رسید، آن هم مثلاً در یک فیلم ساده و معمولی، اما در فیلم های بزرگ خیلی مشکل است که دوستان بتوانند سراغ آن کارها بروند. اگر علت آن را بررسی کنیم به مسائلی چون میزان نقدینگی، پول و افزایش قیمت می رسیم که بر بودجه بندی فیلم اثر منفی گذاشته است. هر چند بگوییم ربطی ندارد، اما در هر حال روی بازیگران، فیلمبرداران و کارگردانان اثر می گذارد و آنان دستمزدشان را افزایش داده اند. فکر می کنم کمی سخت شده و باید انجمن جامعه صنفی تهیه کنندگان این موضوع را حل کند و بعد از آن دولت وارد عمل شود.
تهیه کننده فیلم «سربازهای جمعه» درباره چگونگی مدیریت منطقی افزایش دستمزد عوامل و خصوصاً بازیگران افزود: باید انجمن صنفی تهیه کنندگان روی این قضیه بررسی کند و اعلام کند این موضوعات ارتباطی به قیمت تمام شده ندارد و افزایش قیمت دلار نباید روی ساخت فیلم تأثیر بگذارد. مثلاً خانم بازیگری که با من کار می کرد،در دوره ای ۱۵ میلیون تومان می گرفت،چندی بعد دستمزدش را ناگهان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داد و طولی نکشید که به رقم های ۱۵۰ و ۲۵۰ میلیون تومان هم رسید و هیچ اتفاقی هم نیفتاد. بنابراین تهیه کنندگان باید نسبت به این دستمزدها حساس شوند؛ البته ناگفته نماند سرمایه ای که متعلق به تهیه کننده بخش خصوصی نیست، این دست ماجراها را هم به دنبال دارد.
تهیه کننده فیلم «مکس» در پایان درباره اینکه اگر در آینده شاهد کاهش قیمت دلار باشیم،این مسئله بر جریان مالی فیلمسازی ه مموثر خواهد بود یا خیر خاطرنشان کرد: شاید فیلمسازی رونق بگیرد، ولی جالب اینجاست قیمت های دست اندرکاران و عوامل سینما وقتی بالا می رود،دیگر پایین نمی آید؛حتی اگر نرخ دلار کاهش پیدا کند. این ماجرا خیلی عجیب و غریب است. متأسفانه مشکلات زیادی در این باره وجود دارد که ما تهیه کنندگان با آن مواجه هستیم. در این قضیه باید انجمن صنفی تهیه کنندگان با قدرت عمل کند و تهیه کنندگان از روند پرداخت دستمزدهای مصوب و منطقی تبعیت کنند.
***
علیرضا رئیسیان:
دستمزدهای نجومی در سریالهای شبکه نمایش خانگی فاجعه آمیزند

علیرضا رئیسیان به افزایش قیمت دلار و تأثیر مستقیمی که روی دستمزد عوامل تولید یک فیلم دارد معترض است و این مسئله را بخصوص در حوزه سریال های شبکه نمایش خانگی فاجعه آمیز می داند.
کارگردان فیلم «دوران عاشقی» در این خصوص به بانی فیلم گفت: هر گرانی ای که در جامعه به صورت عمومی اتفاق بیفتد، تأثیرش روی جریان تولید فیلم بشدت سریع و فوری خواهد بود. امکان ندارد شما بتوانید قضیه افزایش قیمت دلار را در زندگی افراد جامعه و حتی پروسه فیلمسازی
بی تاثیر بدانید.هر گرانی دیگری یعنی افزایش نرخ تورم، بالا رفتن دستمزدها، قیمت ها، بالا رفتن مخارج عمومی همه اینها با یکدیگر مرتبط هستند،چون سینما یک صنعت محسوب می شود که به همان نسبت با تغییرات افقتصادی در جامعه مرتبط است.
کارگردان «ایستگاه متروک» افزود:مهمتر از همه اینها پول های باد آورده ای هستند که به سینمای ایران می آیند و بشدت قیمت دستمزدهای عوامل را بالا برده و چندین برابر می کنند. خصوصاً این مسئله در حوزه سریال های نمایش خانگی مصداق دارد که فاجعه آمیز است و ظاهراً دوستان تهیه کننده،مسئولان در وزارت ارشاد و روسای اصناف هیچ راهی برای کنترل این وضعیت ندارند.امروز شاهدیم افزایش قیمت تولید فیلم ساعتی اتفاق می افتد!حتی فارغ از اینکه دلار قیمتش بالا برود یا نرود. همه این عوامل با همدیگر تقریباً فیلمسازی مستقل را غیرممکن می کنند؛ البته فیلمسازی مستقل حرفه ای نه فیلمسازی تجربی و خیلی خاص را. فیلمساز مستقل حرفه ای بشدت با سختی و محدودیت های زیادی برای تولید مواجه شده و این به نظرم فاجعه آور است.
***
غلامرضا موسوی:
سینمای ایران باید با افزایش دستمزدها به بهانه گرانی دلار مقابله کند

غلامرضا موسوی معتقد است: هر افزایش دیگری به بهانه افزایش بهای دلار، افزایشی غیرمنطقی است.
تهیه کننده فیلم «حوالی اتوبان» درباره تأثیر افزایش دلار در تعیین بودجه بندی فیلم ها، به بانی فیلم گفت: به گمانم فقط کالاهایی در سینمای ایران تحت تأثیر افزایش دلار قرار می گیرند که در ارتباط با واردات باشند. بنابراین بیشتر وسایلی مانند ابزارهای فیلمبرداری و چیزهایی شبیه به این تحت تاثیر افزایش قیمت دلار قرار می گیرند. هر افزایش دیگری به بهانه افزایش بهای دلار، افزایشی غیرمنطقی است. در کل فقط بهای چیزهایی می تواند افزایش داشته باشد که وارداتی باشند. وگرنه در داخل قیمت ها براساس یک ُنرم تورم واقعی، قابل افزایش یا کاهش است و ارتباط دادنش با دلار در حقیقت درست نیست و نباید به آن بها داد.
تهیه کننده فیلم «پارک وی» درباره چگونگی مدیریت بر افزایش دستمزد عوامل و خصوصاً بازیگران افزود: فکر نمی کنم دستمزدها براساس افزایش دلار اضافه شده یا باید افزایش داده شوند. قاعدتاً ما در ایران زندگی می کنیم و همه چیز باید براساس ریال باشد. بازیگران چیزی از خارج تولید نمی کنند که بگوییم به این دلیل مجاز هستند قیمت ها را بالا ببرند. افزایش دستمزدها قاعده ای دارد که آن اتفاق می تواند براساس تورم یا مسائل دیگری بیفتد، ولی واقعیت اش هیچ ربطی به افزایش نرخ ارز ندارد. اگر کسی به این بهانه بخواهد دستمزد یا هزینه هایی را بالا ببرد، طبیعتاً کار غیرمعقولی را انجام داده است که به لحاظ اقتصادی سینمای ایران باید با آن برخورد داشته باشد.
تهیه کننده فیلم «چهارشنبه خون بپا می شود» در پایان خاطرنشان کرد: دلیلی ندارد در ایران قیمت دلار را ملاک و معیار زندگی قرار دهیم و خودمان را صرفا به آن منتسب کنیم. کالاهایی با قیمت دلار ارتباط پیدا می کنند که از خارج باید وارد شوند. فکر نمی کنم نه بازیگران و نه کارگردانان و نه تهیه کنندگان ما وارداتی باشند. همچنین هزینه هایی که در داخل برای تولید یک فیلم صورت می گیرد به جز وسایل فیلمبرداری که وارداتی هستند،نباید وابسته به قیمت دلار شوند. بنابراین اگر قیمت ارز بالا یا پایین برود، در حقیقت نباید در قیمت تمام شده محصول اثری داشته باشد. اگر این اثر را بخواهند به کار نسبت دهند، در حقیقت دارند از بالا یا پایین آمدن نرخ ارز سوء استفاده می کنند.
***
محمد نیک بین:
کاهش قیمت دلار تأثیر مثبتی بر فیلمسازی ندارد

محمد نیک بین معتقد است: عواقب افزایش قیمت دلار را که در کل جامعه می بینید، قطعاً در کار سینما نیز اثر می گذارد.
این تهیه کننده سینما درباره تأثیر افزایش دلار در تعیین بودجه بندی فیلم ها، به بانی فیلم گفت: چند ماه پیش با بودجه ای که داشتیم کارمان را در روالی درست انجام می دادیم. هنوز این گرانی ها شروع نشده بود یا افزایش قیمت دلار به این میزان نبود و خیلی اثر خاصی روی جریان تولید در سینما نمی گذاشت. در یکی- دو ماه گذشته اما شاهد تغییرات اساسی در زمینه افزایش قیمت ارز بودیم. حق الزحمه بازیگران هم که در حد بسیار بالایی، افزایش کاذب داشته است. قطعاً این مسئله در زندگی روزمره همه اثر می گذارد. در بودجه بندی یک فیلم هم قطعا افزایش قیمت ارز تاثیر منفی می گذارد. من به عنوان یک تهی کننده سینمای ایران هنوز نتوانسته ام با این شرایط جدید، برآوردی درست از یک پروژه تازه داشته باشم.
او ادامه داد:البته الان در برخی از ابعاد تولید خیلی با مسائل ارزی در ارتباط نیستیم. مثلاً از نگاتیو استفاده نمی کنیم و در نتیجه نیاز مسائل ارزی مستقیم به آن وصل نیست که بخواهد اثر بگذارد. آن اثرات تورمی است که عواقب افزایش قیمت دلار را در کل جامعه می بینید و قطعاً در کار ما اثر می گذارد.
تهیه کننده فیلم «ملی و راههای نرفته اش» درباره چگونگی مدیریت بر افزایش دستمزد عوامل و خصوصاً بازیگران در شرایط حاضر افزود: آدمی نیستم که دائماً بر سر هر مسئله ای قانون بندی یا محدودیت بگذارم. با این حال وقتی این افزایش ناگهانی پیش می آید، یک سری از پروژه ها طبیعتاً از اینکه بتوانند از یک سری عوامل فیلم استفاده کنند، ناگزیر صرف نظر می کنند. اما اینکه چگونه باید مدیریت شود را نمی دانم. شاید دیگر دوستان راهکاری در ذهن داشته باشند.
تهیه کننده فیلم «تسویه حساب» درباره تأثیر کاهش احتمالی قیمت دلار در آینده را بر جریان فیلمسازی افزود: فکر نمی کنم مسئله کاهش قیمت دلار شدنی و حتی تأثیرگذار باشد و فاکتور مثبتی در جریان فیلمسازی ارزیابی شود. الان فرد درگیر حرفه فیلمسازی نیازمند اقلامی نیست که مستقیماً با دلار سروکار داشته باشد یا آیتم هایی که وابسته به قیمت دلار باشد. بقیه اش در حد همان مسائلی است که در سطح جامعه افزایش یا کاهش به دلیل تورم داریم.
تهیه کننده فیلم «سوپراستار» در پایان خاطرنشان کرد:در کل فکر نکنم این مسئله تأثیر خاصی داشته باشد. تأثیرات مهم همان هایی هستند که در سطح جامعه می بینیم و طبیعتاً همه مردم مجبورند خودشان را با آن تطبیق دهند و فکر کنم روی زندگی مردم اثر بسیار وحشتناکی بگذارد. بیشتر در این رابطه الان فیلمسازانی درگیر هستند که باید به فستیوال های خارجی بروند،اما به دلیل محدودیت در دریافت ارز با شرایطی بدی مواجه شده اند.
***
امان ا… قرائی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه:
درد جامعه فقط مربوط به یک عده نیست

در همین راستا با دکتر قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه درباره ایجاد کمپین مبارزه با گرانی که اخیرا ایجاد شده صحبت کردیم.او معتقد است: در کشورهای دیگر وقتی یک نفر اعتصاب می کند، بقیه هم اعتصاب می کنند، برای اینکه درد جامعه فقط مربوط به یک عده نیست.
این جامعه شناس درباره کمپین نخریدن کالاها به مدت یک ماه تا ارزان شدن شان به بانی فیلم گفت: در جامعه شناسی بحثی به نام وفاق اجتماعی داریم. این وفاق یعنی پیمان می بندند که از یک چیز مثلاً از استفاده از برق، تلفن، گاز و… خودداری کنند. در عین حال وقتی این وفاق پیدا شود، نشان می دهد اعضای جامعه در مورد برخی مسائل که به زندگیشان مربوط است،حساسیت دارند و در واقع تشخیص می دهند که مسوولان قابلیت ندارند جلوی گرانی و تورم را بگیرند.بنابراین بین خودشان یک پیمان می بندند. امروز هم که از طریق وسایل متنوع ارتباطی ممکن شده تا این قرارداد نانوشته در فضای مجازی بخصوص تلگرام یا اینستاگرام با سرعت بالایی منتشر شود و دولت یا مسوولان واداشته شوند تا به تعهداتشان عمل کنند. یکی از این موارد می تواند مثلاً نخریدن کالا می باشد. این باعث می شود اگر بتوانند دوام بیاورند،در کاهش قیمت موثر باشند.
او گفت:کمپین سازی مردم می تواند در بلند مدت بر واکنش نهادهای دولتی در راستای کاهش قیمتها تاثیر مثبت بگذارد.اقداماتی که موجب می شوند تا قوای قضاییه، مجریه و مقننه در این زمینه وقتی پیوند و حرکت مردم را ببینند در واقع به فکر بیفتند، کالاها را ارزان کنند. به نظرم اگر این حرکت درست اجرا شود می تواند در کاهش قیمتها مؤثر باشد. خیلی از کشورهای دیگر این حرکت را انجام داده و نتیجه گرفته اند. مثلاً کشور هند، بعد از گاندی تصمیم گرفت پارچه انگلیسی نخرد. در کشور آمریکا مردم شهر ویرجینیا از خریدن چای انگلیسی خودداری کردند. بنابراین می تواند مؤثر باشد به شرط آنکه دامنه آن افزایش پیدا کند. این دو پیام بزرگ در بردارد؛ یک پیام به فروشندگان یا تولیدکنندگان که کالا را گران می فروشند و پیام دیگر به دولت. یعنی به دولت می گویند، مواظب باش ما هستیم، زنده ایم و موقعی که وقت آن برسد از حق خودمان دفاع می کنیم. به همین دلیل یک جنبه سیاسی پیدا می کند و یک جنبه اقتصادی و یک جنبه اجتماعی.ضمن اینکه وحدت و انسجام و تعلق گروهی را بالا می برد.از سویی اثرات فرهنگی مثبتی را در درازمدت دارد، از این جهت که به جوانان آموزش می دهد وقتی با مشکلی مواجه شدند،به سرعت پاپس نکشند. این به نظرم از نظر سیاسی خیلی مهمتر است و پایه های دموکراسی را قوی تر می کند.. به قول مارک وبر جامعه شناس معروف که می گوید: «این انسانها هستند که تاریخ را می سازند».
اودر ادامه افزود: در ضرب المثل داریم سزای گران فروشی، نخریدن کالاست. اگر مردم متحد باشند و این ذهنیت بوجود بیاید تا همه استقبال کنند، کالاها روی دست گرانفروشان می ماند. دنیای سرمایه داری نمی تواند برخلاف کشور ما کالاهایش را انبار کند. وقتی اقتصادمان مریض و تقاضا بیشتر از ارز است طبق قانون اصل اقتصاد سرمایه داری، مردم فکر می کنند باید آن کالا را بخرند. اما در یک جامعه سرمایه داری وقتی یک سرمایه دار کالایش در انبار بماند و برچسب کهنگی بخورد و مردم نخرند، سقوط می کند. اقتصاد سالم نمی آید سرمایه اش را تولید کند و در انبار بگذارد. یک اقتصاد مریض فقط عرضه بر تقاضا ندارد. یک جور ناامنی برای اقتصاد مردم وجود دارد. به دلیل اینکه روز به روز کالاها گرانتر می شوند. در زمینه جامعه شناسی و بحث تحقیق می گوییم گاهی ذهنیت غلط به نتایج درست منجر می شود. فرض کنید شایع می شود در جایی زمین گران می شود، این غلط است. اما مردم برای اینکه این ذهنیت در جامعه است، زمین را خریداری می کنند و در نتیجه خودبه خود زمین ها گران می شوند. این فکر باید نزد مردم به وجود بیاید که یکی هستند. متأسفانه در جامعه ای مثل ما نمی گذارند چنین اتحادی شکل بگیرد. وقتی راننده کامیون اعتصاب می کند، دیگر اقشار هم باید اعتصاب کنند.متاسفانه امروز این پیوستگی نیست، چون سعی کرده اند ما را دور و مجزا و بدبین نسبت به هم بار بیاورند، اما در کشورهای دیگر ببینید وقتی یک نفر اعتصاب می کند، بقیه هم اعتصاب می کنند برای اینکه درد جامعه فقط مربوط به یک عده نیست.

بانی فیلم

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن