خبرهاصفحه اصلی

گزارش پشت صحنه سریال نوروزی «دیوار به دیوار»

سریال «دیوار به دیوار» از جمله مجموعه هایی است که قرار است با تیمی قدرتمند و با حضور بازیگرانی چون گوهر خیراندیش، رویا تیموریان، ویشکا آسایش، امیرمهدی ژوله، فرهاد آئیش، پژمان جمشیدی و… مهمان ایام نوروز خانه ها باشد.

به بهانه ضبط این سریال از لوکیشن ثابت «دیوار به دیوار» دیدن کردیم. خانه ای ویلایی در شیب یکی از خیابان های منطقه نیاوران، در جوار کوچه ای با عنوان «شیرین»، نمای آجری این خانه و همراهی آن با مصالح و تزئینات امروزی، آن را به بنایی پست مدرن مبدل کرده که علاوه بر به روز بودن، جان می دهد برای دورهمی های خانوادگی، آن هم از نوع ایرانی اش!

فضای بزرگ این خانه که غالب درها و پنجره هایش از بیرون، برای گریز از نورخورشید و تداعی تاریکی شبانه پوشانده شده بود، علاوه بر جای دادن ۵ خانواده کوچک و بزرگ در خود به راحتی گروه تصویربرداری و دیگر عوامل را با آغوش باز پذیرا شده است! در این خانه حتی نویسنده نیز به دور از هیاهوی ضبط سکانس ها، برای خود اتاقی جدا دارد. تنوع اتاق ها و فضاهای موجود، در این لوکیشن ثابت آنقدر هست که برای یک سریال چندین قسمتی جذابیت های لازم را مهیا کند. از ابتدای ورود به این عمارت ویلایی بعد از عبور از کنار استخر خالی از آب، قالب بازیگران به همراه کارگردان مشغول دوره کردن سکانسی بودند که در آن اهالی خانه قرار بود تا بترسند و شگفت زده شوند.

سامان مقدم و عده ای از بازیگران بعد از یک بار تمرین مشغول صحبت و تبادل نظر درباره تاثیرگذاری و گیرایی صحنه های موجود در کار بودند. مقدم در این گپ و گفت تاکید داشت که نباید دیالوگ ها و اتفاقات بامزه را آنقدر کش داد که از جذابیت آن کاسته شود. در ادامه هر یک از بازیگران نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون سکانس موجود، مطرح کردند. در این بین فرهاد آئیش کلید گیرایی و تأثیرگذاری کار را حضور بازیگر به عنوان جزئی از رخدادی که در کار اتفاق می افتد، خواند. وی در بخش دیگری از صحبت هایش سکوت را عاملی دانست که گاهی بهره مندی از آن می تواند بیش از هر چیزی به گیرایی و تاثیرگذاری سکانس کمک می کند.

سامان مقدم: از سکوت نترسید!

مقدم نیز با تأیید حرف های او از بازیگران خواست که از سکوت نترسند و ادامه داد: من از خشایار (نویسنده کار) خواسته ام که گاهی سکوت و رابطه حسی را در داستان و اتفاقات بگنجاند، چرا که در برخی موارد تبادل نگاه بین دو شخصیت مثل یک دیالوگ کوتاه اما ماندگار است.

مقدم همچنین در راستای دعوت بازیگران به آرامش و دوری از ایجاد هیاهوی اضافه در کار، با تاکید، اظهار کرد: خوب است اجازه دهیم تا شلوغی نمک کارمان باشد و نگذاریم دیالوگ ها در هیاهو از بین بروند. در یک صحنه پر همهمه و پر بازیگر همه گروه باید مثل یک ارکستر عمل کنند.

رویا تیموریان نیز در همین جمع از تاثیرگذاری سکوت به موقع در کار گفت و گوهر خیراندیش نیز از اهمیت فرصت دادن به بازیگر نقش مقابل صحبت کرد. بعد از این تبادل نظر و مشخص شدن جزئیات سکانس، همه اعضا آماده تمرین اجرای یک صحنه شلوغ مقابل دوربین شدند.

خانه ای پر همهمه با چهار خانواده!

کلیت داستان «دیوار به دیوار» که در همین لوکیشن رقم می خورد، شامل قصه ۴ خانواده است که به دلیل یک کلاهبرداری مجبور شده اند تا برای مدتی در این خانه ساکن شوند. علاوه بر ۴ خانواده خانم مسنی نیز به عنوان بزرگتر جمع به آنها می پیوندند تا بین اهالی صلح و آرامش ایجاد کند.

 

خانواده آقای خلیل زاده و مهری خانم خانواده پر جمعیت سریال

پرجمعیت ترین خانواده جمع این خانه را آقای خلیل زاده، همسر و فرزندانش تشکیل می دهند و شامل گوهر خیراندیش، حسن زارعی، یاسمن باهر و علی شادمان هستند. در این خانواده پدر و مادری کارمند در تلاش اند چرخ زندگی را بگردانند و از پس مایحتاج خانواده برآیند.

 

پدر و دختری که یک خانواده اند

در خانواده دیگر، فرهاد آئیش و مهسا طهماسبی نقش های این خانواده ۲ نفری را بازی می کنند. طهماسبی با نام کیان و آئیش که چترباز هم است، با نام آقای دلپاک در این مجموعه ایفای نقش می کنند.

زوج جوان این خانه

آزاده صمدی در نقش مهناز  و پژمان جمشیدی(بهرام)، زوج جوان این داستان هستند که به دلیل شغلی که دارند موقعیت های طنز گونه ای را ایجاد می کنند. بهرام راننده فرودگاه و مهناز که باردار هم هست، تایپیست فدراسیون فوتبال است.

ویشکا آسایش و امیرمهدی ژوله آخرین خانواده سریال هستند

ویشکا آسایش(خاور) به همراه امیرمهدی ژوله به عنوان خواهر و برادر در این مجموعه حضور دارند. این خواهر و برادر از حاشیه شهر آمده و در تهران ساکن شده اند و اتفاقاتی در زندگی آن ها رخ می دهد که مثل بقیه خانواده ها موقعیت های طنزی را ایجاد می کند.

پوران خانم

رویا تیموریان هم به نام پوران خانم در این جمع حضور دارد. او تنها زندگی می کند و بنا به دلایلی که مالی نیست، تصمیم گرفته به گونه ای برای فرار از تنهایی با این جمع همراه شود.

بعد از تمرین گروه و ضبط سکانس آزمایشی، فرصتی بوجود آمد تا با خشایار الوند، نویسنده سریال «دیوار به دیوار» گفت و گویی داشته باشیم.

خشایار الوند: «دیوار به دیوار» قصه گو و قصه محور است!

الوند که سابقه نویسندگی مجموعه ها و فیلم های گوناگونی چون «نقطه چین»، «کمربندها را ببندیم»، «شب های برره»، «باغ مظفر»، «مسافران»، «پایتخت»، «ساخت ایران» و… را در پرونده کاری خود دارد، در خصوص این سریال عنوان کرد: «دیوار به دیوار» یک کار کمدی موقعیت و طنز اجتماعی است که در قالبی رئال، به روز و معاصر، ماجرایی را روایت می کند. در این سریال عناصر فانتزی که در کارهای قبلی و کمدی های موجود دیده می شود، وجود ندارد و موضوعات روز در فضایی داستانی روایت می شوند.وی درباره خانواده های حاضر در این سریال تصریح کرد: اکثر خانواده های «دیوار به دیوار» از لحاظ مالی از قشر متوسط و رو به پایین هستند، که یکدیگر را نمی شناسند و برحسب اتفاق در نقطه مشترکی که بینشان بوجود می آید، به گونه ای به هم پیوند می خورند. همه آنها مالباخته و بی خانه اند و از روی ناچاری مجبور به پذیرش این زندگی و ارتباط شده اند. این خانواده ها از نظر فرهنگی در طبقه شهرنشین و امروزی قرار دارند. داستان کلی «دیوار به دیوار» نیز به گونه ای شکل گرفته که مردم قطعاً خودشان و مشکلات روزمره شان را در آن می بینند. ما سعی کردیم آدمها و کاراکترهای موجود از دل جامعه و رئال باشند.

الوند پیرامون کار با سامان مقدم تصریح کرد: او از بهترین کارگردانانی است که من و تهیه کننده بعد از تکمیل قصه به نتیجه رسیدیم سامان مقدم بهترین گزینه برای کارگردانی این مجموعه است. اولین همکاری ما با هم، به سالها پیش و زمانی برمی گردد که سامان دستیار آقای کیمیایی بود و از آن موقع پیش نیامده بود که با هم کار کنیم و این کار بهانه ای شد تا باز هم با هم همراه شویم. حضور او به عنوان کارگردانی کاربلد به همراه تیم قوی بازیگران، موجب شد مجموعه ای با کیفیت و مطلوب شکل بگیرد. سریال نیز بیشتر قصه گو و قصه محور است تا آیتم هایی شوخی و طنز را برساند. سامان مقدم پیش از این هم بارها نشان داده که می تواند با استفاده از قابلیت های موجود چون عوامل و… فضای جذابی را ایجاد کند.

او با اشاره به طنز موقعیت موجود در کار اضافه کرد: وقتی بنیاد کار روی قصه گویی و ایجاد موقعیت های بامزه است، دیگر طنز کلامی که غالباً برای کارهای سرگرم کننده است، در آن کاربرد ندارد. در آن نوع کارها دست ما بسته است و مجبوریم بعضی از افراد را نشان دهیم، که یا نمی توانند کاری کنند و یا آن را عجیب و غریب انجام می دهند. اما در این سریال همه کاراکترها از افراد عادی و روزمره جامعه هستند که گاهی در موقعیت های عجیب قرار می گیرند و در آن وضعیت هم با منطق و فکر رفتار می کنند. این نگاه احترام آمیز به مخاطب است. از سوی دیگر من با خودم می گویم اگر در آینده به فیلم های طنز این دوره نگاه کنند، فکر می کنند که عده ای احمق و آدم خنگ در آن زمان زندگی می کرده اند. ما در این مجموعه سعی کردیم داستان و فضایی داشته باشیم که سال ها بعد، وقتی آن را دیدند، حال و هوای آدم ها در این روزها دستشان بیاید. همه اقدامات صورت گرفته در این مسیر، در راستای احترام به مخاطب است. امروز نشاندن مخاطب گریزپا برای دیدن برنامه های تلویزیونی بسیار سخت شده و اینکه چطور این اتفاق را شکل دهیم اهمیت دارد.

نویسنده سریال «مسافران» پس از این درباره دلایل انتخاب شغل کاراکترهای موجود عنوان کرد: دیگر زمانی که به مخاطب بگوییم که فلانی کارمند، مهندس و… است، گذشته. چرا که امروز کارمندی هست که حقوق نجومی می گیرد و کارمندی هم همان حقوق ثابت کارمندی را. الان دوره جزئیات است و یک شخصیت با جزئیات آن شکل می گیرد وگرنه کلیات شبیه به هم هستند، به همین دلیل در این مجموعه ما اینگونه، عناوین را جزئی انتخاب کردیم.

خشایار الوند در آخر با انتقاد از نمایش این سریال همزمان با مجموعه های چند قسمتی نوروزی یادآور شد: بعد از تصمیم گیری هایی که صورت گرفت، نتیجه این شد که سریال «دیوار به دیوار» نیز در کنداکتور مجموعه های نوروزی قرار بگیرد، اما قاعدتاً سریالی که هر شب قرار است در مدتی طولانی پخش شود نباید در رقابت با سریال های ۱۵ قسمتی نوروزی قرار می گرفت چرا که آن مجموعه ها زودتر تمام می شوند و این سریال به دلیل طولانی بودن همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر «دیوار به دیوار» مجموعه ای تک لوکیشنی است و بهتر بود این اتفاق نمی افتاد. اما در هر حال امیدوارم این مجموعه با توجه به وجود «علی البدل» که نویسندگی آن را نیز برعهده دارم، مخاطب خود را جذب کند تا اینکه آنها از دست من خسته شوند!

حواشی سریال نورزوی شبکه سه

-در بین بازیگران این سریال نام امیرمهدی ژوله نیز به چشم می خورد. بازیگری که خبرها حاکی از آن است که نقش او جالب از آب درآمده اما با توجه به مشکلاتی که مدتی پیش برای وی رخ داد باید ببینیم چقدر در این سریال حضور خواهد داشت.

-پیش از کلید خوردن سریال زمزمه هایی مبنی بر پیوستن سیامک انصاری هم به گوش می رسید، اما انصاری با تکذیب این خبر، به دلیل درگیری در فیلم سینمایی «ساعت پنج عصر» در این سریال حاضر نشده.

-وجود یک لوکیشن ثابت در ۶۰ قسمت؛ یکی از رخدادهای این مجموعه است، قالب ضبط این سریال در یک خانه انجام شده، فضایی که باید دید با توجه به موقعیت ثابتی که دارد، تا چه حد می تواند برای مخاطب جذاب باشد.

-نویسنده و عده ای دیگر از عوامل نیز به همزمانی پخش سریال «دیوار به دیوار» همزمان با سریال های نوروزی انتقاد داشتند.

– داوود میرباقری در نشست برنامه های نوروزی ۹۶ از تغییر اسم «خانه ما» به «دیوار به دیوار» خبر داد.

منبع:بانی فیلم

 

honaraneh telegram

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن