صفحه اصلی خبرها معضلات پشت پرده برخی از تولیدات سینمایی و تلویزیونی

معضلات پشت پرده برخی از تولیدات سینمایی و تلویزیونی

این «ترانه» فروشی است!

این «ترانه» فروشی است!

به گزارش هنرانه ، هادی داداشی:یادم هست سه – چهار سال پیش در جریان ساخت یکی از سریالهای مناسبتی تلویزیون به مورد جالبی برخوردم.کارگردان این سریال برای خواندن ترانه تیتراژ آن اصرار شدیدی داشت که حتما از صدای یک خواننده جوان و ناشناخته استفاده شود. این مداومت او در اجرای خواسته اش با توجه به آنکه صدا و ترانه پیشنهادی، ویژگی خاصی که لزوما به درد سریالی مناسبتی بخورد یا احیانا کارکردی در روند درام داشته یا مکمل آن باشد نداشت.خلاصه این اصرار او به بحث و جدل با تهیه کننده کشیده و با مخافت رو به رو شد.در نهایت آقای کارگردان سرشناس به تهیه کننده می گوید که این خواننده حاضر است فلان مبلغ برای خوانده ترانه تیتراژ سریال بپردازد و اگر او قبول کند،می توانند این رقم را بین خودشان تقسیم کنند و آب هم از آب تکان نخواهد خورد! تهیه کننده اما چون دلش برای اعتبار خودش و کیفیت کارش می سوخت،جلوی این تصمیم ایستاد و در نهایت یک چهره صاحب سبک و معروف جای خواننده گمنام را گرفت.کارگردان هم که دید حرفش غیرمنطقی است و ممکن است رسانه ای شدن آن برایش تبعات داشته باشد،از خیر پیشنهادش گذشت.
این یکی از نمونه هایی بود که در جریان تولید پروژه ای تلویزیونی با آن از نزدیک درگیر بودم و لمسش کردم،اما بارها از پشت صحنه پروژه های مختلف درباره تکرار موارد مشابه شنیده ام.مواردی که شاید رقم های مطرح شده در آنها از موردی که روایت شد هم به مراتب بالاتر بوده اند.جالب آنکه نفوذ این دست خوانندگان در برخی از فیلمها و سریالها به ضرب پرداخت پول با کمی دقت به راحتی قابل تشخیص هم هست.
روالی که با وجود نظارت مدیران صدا و سیما هر از گاهی در تلویزیون و تولیداتش اعم از فیلم و سریال یا جنگهای گفت وگو محور جریان می یابد.
بانی فیلم برای آسیب شناسی این اتفاق پای صحبت شماری از چهره های سرشناس موسیقی رفته است.
قاسم افشار در این باره به بانی فیلم می گوید: طی چند سال متوالی در ماه رمضان یک سری فراخوان می آمد تیتراژها فروشی است، تا خوانندگان با پرداخت این مبالغ بتواند تیتراژ آن سریال را بخرند. به خود من پیشنهاد ۷۰ میلیونی برای خواننده شدن تیتراژ سریال داده شده است.
روزبه بمانی، ترانه سرا و خواننده موسیقی پاپ نیز در این باره به بانی فیلم می گوید: سینما و تلویزیون ما شرایط ورشکسته ای دارند و بنابراین خیلی از تهیه کننده ها برای آنکه بتوانند بخش کوچکی از هزینه هایشان را در بیاورند، تیتراژهایشان را می فروشند.قطعاً این موارد وجود دارد و تأثیرات منفی در سطح کیفی ترانه ها می گذارد و کم هم نیستند خواننده هایی به اصطلاح معروف این پول ها را پرداخت می کنند و ماندگار هم نیستند.
امیر تاجیک، خواننده موسیقی پاپ نیز در گفت و گو با بانی فیلم می گوید: زمان قدیم در فیلم های سینمایی، موسیقی و تیتراژها رکن اساسی داشتند. موسیقی نقاط اوج فیلم را آنچنان جذاب و احساسی می کرد که تماشاگر لذت می برد. الان واقعاً جایش خالی است و به خوانندگان حرفه ای پیشنهاد داده نمی شود. بخاطر اینکه از این قضیه منافع مالیشان را تأمین می کنند و خوانندگان حرفه ای زیر بار این قضیه نمی روند.
سینا سرلک در گفت وگ وبا بانی فیلم البته می گوید خودش تا به حال با نمونه مشابهی مواجه نشده،اما اعتقاد دارد شاید کسانی که تازه کاری را می خواهند شروع کنند این اتفاق برایشان افتاده باشد که در این مورد ابراز اطلاعی می کند.

بانی فیلم

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از