خبرها

۲۸ مرداد پرحاشیه خانه سینما؛کودتا یا مجمع عمومی؟!

خبر تصمیم هیات مدیره خانه سینما برای برگزاری مجمع عمومی در روز ۲۸ مرداد آن هم بدون دعوت از صنوفی که در وزارت کار ثبت نشده اند،

که از چند روز گذشته محل بحث، جدل و گلایه اصناف سینمایی شده، با اعتراض شورایعالی تهیه کنندگان، به عنوان یکی از ارکان بانفوذ سینما وارد فاز تازه ای شد.

تا جایی که طبق شنیده ها، برخی اعضای شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران این اقدام را به طرز جالب و طعنه برانگیزی، مشابه با رویداد تاریخی کودتای ۲۸ مرداد تلقی کرده اند!

هیات مدیره خانه سینما با بیرون گذاشتن بیش از ۱۱ انجمن و خودداری از ارسال دعوت نامه مجمع عمومی برای این تشکل ها، شتاب ابهام برانگیزی را برای برگزاری مجمع تازه خود و اصرار بی موردی برای الزام به ثبت سریع همه صنوف در وزارت کار در پیش گرفته که مدتی است

اعتراض صنوف مختلف متعهد به قوانین و اساسنامه آن را برانگیخته است. حرکتی که شبهه انجام اقداماتی شبهه برانگیز و حتی اتهام دستکاری احتمالی در نتایج حاصل شده در انتخابات این مجمع را به هیات مدیره خانه سینما وارد کرده است.

طی روزهای گذشته انجمن جلوه‌های ویژه، کانون آهنگسازان سینمای ایران، انجمن منشیان صحنه و … با انتشار نامه هایی خطاب به همایون اسعدیان رییس هیأت مدیره خانه سینما و حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی اعتراض خود را نسبت به این اقدام علنی کرده اند.

نامه هایی که فعلاً پاسخی در پی نداشته و با سکوت مواجه شده است. هر چند خانه سینما قصد دارد فردا شنبه ۲۶ مرداد در نشستی خبری به این حاشیه های جنجالی واکنشی رسمی نشان دهد.

البته هیأت مدیره خانه سینما مصر هستند تا با استناد به ماده ۱۵ اساسنامه این نهاد صنفی، مجمع عمومی را متشکل از نمایندگان رسمی تشکل‌های قانونی صنفی عضو خانه سینما دانسته و با تکیه بر ماده ۲۰ اساسنامه تصویب عضویت تشکل‌های صنفی جدید و لغو عضویت تشکل‌های صنفی عضو را در حیطه اختیارات مجمع عمومی بدانند.

ضمن اینکه مصوبه هیات وزیران مبنی بر لزوم قانونی دریافت «شناسه ملی» هم برای انجمنها، تشکل‌ها، موسسات دست هیاأ مدیره را در عدم دعوت از انجمنها و کانونهای عضو خانه سینما باز گذاشته است.

این در حالی است که امروز نیز شورایعالی تهیه گنندگان سینمای ایران طی نامه ای سرگشاده به هیات مدیره خانه سینما ، ضمن اعتراض به عدم دعوت به مجمع عمومی، اعلام داشت عدم دعوت به  منزله خروج شورایعالی از خانه سینما است.

متن نامه سرگشاده به شرح زیر است:«

به نام خدا

با سلام

با توجه به عدم دعوت از شورایعالی تهیه کنندگان به مجمع عمومی خانه سینما در مورخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ لازم است توجه آن هیات مدیره محترم را به نکات ذیل جلب نماییم:

۱ـ عدم دعوت از هرکدام از اصناف حاضر در خانه سینما برای حضور در مجمع عمومی عادی یا فوق العاده خانه سینما تخلفی آشکار از اساسنامه خانه سینماست.

بدیهی است هیات مدیره در خصوص چنین تخلفی آشکار از اساسنامه خانه سینما می بایست پاسخگوی مجمع عمومی خانه سینما باشد.

۲- شنیده ها و شواهد حاکی است عدم دعوت به مجمع عمومی صرفا شامل تهیه کنندگان سینما نبوده و این تخلف با عدم دعوت از تعدادی دیگراز اصناف حاضر در خانه سینما مکرر شده و مسئولیت آن هیات مدیره را در قبال مجمع عمومی مضاعف کرده است.

۳- با توجه به نقش تاریخی صنف تهیه کنندگان در شکل گیری خانه سینما و همراهی با آن در بزنگاه های تاریخی در سی سال گذشته حذف تهیه کنندگان از مجمع عمومی اشتباهی غیرقابل بخشش است

و با توجه به فرصت اندک باقی مانده برای جبران آن این شورافرصتی چهل و هشت ساعته به آن هیات مدیره محترم می دهد تا تصمیم نهایی خود را در دعوت یا عدم دعوت از اصناف تهیه کنندگی سینما به مجمع عمومی بگیرد .

در غیر این صورت عدم دعوت معنایی جز خروج شورای عالی تهیه کنندگان از خانه سینما ندارد».

حال باید دید با توجه به اولتیماتوم شدید شورایعالی تهیه کنندگان سینما به هیأت مدیره این نهاد صنفی آیا زمان برگزاری مجمع عمومی به تعویق خواهد افتاد یا خیر؟!»

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن