خبرهاصفحه اصلی

میزانسن تحریم بهم می خورد!

همه فیلم های سینمایی از زمان تولید تا اکران در سالن های سینما نیازمند مجوزهای مختلفی از پروانه ساخت تا نمایش هستند. وقتی فیلمی پروانه نمایش می گیرد، یعنی مجوز اکران در سینماها را دارد اما گاهی برخوردهای سلیقه ای حوزه هنری که حدود دو سوم سال های سراسر کشور را در اختیار دارد، مانع چرخه درست اکران شود. قصه تحریم فیلم ها از سوی حوزه هنری با فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» آغاز شد و به رغم اعتراض های متعدد فیلمسازان، تا به حال راهکار صحیح و منطقی در این خصوص اندیشیده نشده است. به گفته مسئولان حوزه هنری، مدت هاست از اکران فیلم هایی که در جهت سیاست های این مرکز نیست و مغایر با آنهاست، خودداری می کند و فیلم هایی از جمله «مادر قلب اتمی»، «اکسیدان»، «پا تو کفش من نکن» و «اکسیدان» از جمله این فیلم ها هستند. اخیرا شورای عالی تهیه کنندگان به دلیل این برخوردها که خط و ربط مشخصی ندارد، تصمیم گرفتند تحریم های نمادینی علیه تعدادی از سالن های سینمایی حوزه هنری اجرا کنند. این جلسه عصر روز دوشنبه ۲۳ مرداد در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد و اعضای هیات رئیسه به موضوعات تحریم ‌های غیرقانونی حوزه هنری، بیانیه مشترک کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده – کارگردانان و لزوم افزایش گروه‌های سینمایی در شش ماه دوم سال پرداختند. به نظر می رسد اعضای شورای عالی تهیه کنندگان امیدوارند که این مشکل به صورت دیپلماتیک و از طریق گفت و گو حل و فصل شود و دنبال راهی صلح آمیز برای حل این مشکل قدیمی هستند. در گزارش زیر با جمعی از کارگردانان و تهیه کنندگان صحبت کردیم تا در خصوص کم و کیف این تحریم ها و تأثیر آن پرسش کنیم که در ادامه از نظر می گذرانید:

مهرداد فرید:
قرار است سالن های حوزه هنری در گام اول به صورت نمادین تحریم شوند
بانی فیلم-گروه سینمای ایران- نسرین بختیاری: همه فیلم های سینمایی از زمان تولید تا اکران در سالن های سینما نیازمند مجوزهای مختلفی از پروانه ساخت تا نمایش هستند. وقتی فیلمی پروانه نمایش می گیرد، یعنی مجوز اکران در سینماها را دارد اما گاهی برخوردهای سلیقه ای حوزه هنری که حدود دو سوم سال های سراسر کشور را در اختیار دارد، مانع چرخه درست اکران شود. قصه تحریم فیلم ها از سوی حوزه هنری با فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» آغاز شد و به رغم اعتراض های متعدد فیلمسازان، تا به حال راهکار صحیح و منطقی در این خصوص اندیشیده نشده است. به گفته مسئولان حوزه هنری، مدت هاست از اکران فیلم هایی که در جهت سیاست های این مرکز نیست و مغایر با آنهاست، خودداری می کند و فیلم هایی از جمله «مادر قلب اتمی»، «اکسیدان»، «پا تو کفش من نکن» و «اکسیدان» از جمله این فیلم ها هستند. اخیرا شورای عالی تهیه کنندگان به دلیل این برخوردها که خط و ربط مشخصی ندارد، تصمیم گرفتند تحریم های نمادینی علیه تعدادی از سالن های سینمایی حوزه هنری اجرا کنند. این جلسه عصر روز دوشنبه ۲۳ مرداد در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد و اعضای هیات رئیسه به موضوعات تحریم ‌های غیرقانونی حوزه هنری، بیانیه مشترک کانون کارگردانان و انجمن تهیه‌کننده – کارگردانان و لزوم افزایش گروه‌های سینمایی در شش ماه دوم سال پرداختند. به نظر می رسد اعضای شورای عالی تهیه کنندگان امیدوارند که این مشکل به صورت دیپلماتیک و از طریق گفت و گو حل و فصل شود و دنبال راهی صلح آمیز برای حل این مشکل قدیمی هستند. در گزارش زیر با جمعی از کارگردانان و تهیه کنندگان صحبت کردیم تا در خصوص کم و کیف این تحریم ها و تأثیر آن پرسش کنیم که در ادامه از نظر می گذرانید:

امیرسمواتی:
ساماندهی شرایط با ایجاد کمپانی های فرهنگی میسر است

امیر سمواتی کارگردان و تهیه کننده که قبلا فیلم «همه چی آرومه» او مورد بی مهری حوزه هنری قرار گرفته است، در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات نمادین شورای عالی تهیه کنندگان می تواند مانع کارهای غیرمنطقی حوزه هنری شود، به بانی فیلم گفت: فکر می کنم سازمان سینمایی در این شرایط باید از این گعده های مختلف موجود مانند صنف تهیه کنندگان، ۱۰ کمپانی درست کند و همه را داخل آن ها قرار دهد تا مشکلاتشان حل شود.
سمواتی با بیان علت نظر خود ادامه داد: حوزه هنری از یک طرف صاحب سینماست. به عنوان مثال، من فیلمی دارم که می خواهم آن را اکران کنم و می خواهم به شهرداری بروم و آن را اکران کنم، اما آن را اکران نمی کنند. یا اینکه زنگ می زنم که فیلمم را در پردیس کوروش اکران کنم اما فیلم دیگری را انتخاب کرده اند. معتقدم نام این ها را نمی شود تحریم گذاشت. به عبارتی اشخاص تصور می کنند، ممکن است فیلم برایشان بهتر بفروشد؛ بنابراین آن فیلم را می گذارند و فیلم من را نمی گذارند. این حق هم از طرفی برای حوزه هنری وجود دارد و اشکال از جایی است که این سیستم یکپارچه نیست. اگر به عنوان مثال کمپانی به نام حوزه هنری بود و خودش کار تولید و پخش را به عهده می گرفت، این اتفاق نمی افتاد.
این تهیه کننده یادآوری کرد: معتقدم به کارگیری لفظ تحریم درست و خوشایند نیست. امیدوارم آقای حیدریان یا افراد جدیدی که می آیند، به این فکر کنند که از این تشکل های دولتی و خصوصی چند کمپانی بزرگ درست کنند که تولید، پخش و سینما و هنرپیشه و فیلمبردار داشته باشند. به نظرم این فرآیند یک بازی سردرگم به دلیل قوانین و چارچوب های غلط وزارت ارشاد است که همه را به جان هم می اندازد. به عنوان مثال، من امروز ممکن است با فلان صاحب سینما به دلیل اینکه فیلمم را اکران نمی کند، مشکل داشته باشم.
وی افزود: این شبیه خارج از کشور با کمپانی های مختلف فیلمسازی است و اگر به سمت صنعتی شدن نرویم، نتیجه نخواهیم گرفت. مشکل ما این است که به صورت گلخانه ای پیش می رویم و امروز ممکن است به ما بگویند به فیلم شما پروانه نمایش نمی دهیم و تمام سیستم کاریم بهم بریزد. این ها باید وارد شاکله شرکت های بزرگی شود که در واقع می توانند وام بگیرند و دانش بنیان باشند، چرخه تبلیغات و تولید فیلم داشته باشند و حتی ساخت تجهیزات را در این چرخه انجام دهند.
این کارگردان خاطرنشان کرد: ممکن است تهیه کننده ای فیلم بسازد و چند سلیقه در حوزه هنری هم بگویند از فیلم شما راضی نیستیم و چند سلیقه دیگر بگویند دوست داریم. این رفتار شبیه برخوردهای سلیقه ای می شود که هیچ کاری نمی توانیم برای آن انجام دهیم.
سمواتی گفت: به طور کلی در برنامه ششمی که طراحی شده است، بخش های خصوصی باید فعال شوند و اگر این کمپانی ها ایجاد شود، شرایط بهتر می شود. فرض کنید کمپانی دوست دارد صرفا فیلم مذهبی بسازد و اگر دخل و خرج داشت، به خودش مربوط می شود. به جای اینکه بانک ها را توسعه دهند، می توانند آن را تبدیل به شرکت های فرهنگی مختلف کنند که این به حوزه فرهنگ ما جامعیت می دهد.

مهرداد فرید:
قرار است سالن های حوزه هنری در گام اول به صورت نمادین تحریم شوند

مهرداد فرید دبیر شورای عالی تهیه کنندگان در این رابطه به بانی فیلم گفت: پیشنهاد کرده‌ایم به طور نمادین یکی دو تا از سالن‌های حوزه هنری در تهران از سوی صاحبان فیلم‌های سینمایی تحریم شود. ما رسما به شورای صنفی نمایش پیشنهاد داده‌ایم که در گام اول به یک یا دو سالن متعلق به حوزه هنری در تهران، حواله اکران هیچ فیلمی صادر نکند تا طعم تلخ تحریم به مدیران محترم حوزه هنری چشانده شود. تأکید ما این است که حداقل برای یک یا دو سالن این اتفاق بیفتد تا موضوع بیشتر جنبه نمادین داشته باشد و به اقتصاد سینمای ایران صدمه‌ای نخورد. چون تحریم یک یا دو سالن در مقیاس ۴۳۰ سالنی که در کشور فعال است، چندان به چرخه اقتصادی فیلم‌ها صدمه نمی زند. اما برای اینکه ما اعتراض خود را کرده باشیم، شورای صنفی اکران باید چنین تصمیمی بگیرد. نمایندگان ما هم در آنجا از این پیشنهاد حمایت خواهند کرد و امیدواریم اعضای دیگر آن شورا به این پیشنهاد ما رأی دهند و این اتفاق بیفتد. فرید در پاسخ به این پرسش که آیا نظر سایر اعضا نسبت به چنین تصمیمی منفی است یا مثبت؟ عنوان کرد: نظر سایر اعضا را باید از خودشان پرسید، اما نظر سه نماینده ما که این پیشنهاد را به جلسه برده‌اند، مثبت است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام می تواند جوابگوی رفتار حوزه هنری باشد یا خیر، توضیح داد: این جزو گام های اولیه است که شکل نمادین دارد و امیدوارم در آینده شکل واقعی پیدا نکند. منطق حوزه هنری این است که این سالن‌ها برای ماست و این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه فیلمی باید نمایش داده شود و چه فیلمی نمایش داده نشود. ما هم در مقابل می توانیم بگوییم این فیلم ها متعلق به ماست و ما می توانیم در خصوص این که در چه سالنی نمایش داده شود یا نشود، تصمیم بگیریم. او در پاسخ به این پرسش که آیا مراکز دیگری می توانند تحریم هایی علیه حوزه هنری اعمال کنند، گفت: همه این اتفاق ها صرفا به دست شورای صنفی اکران، احتمال وقوع دارد. در شورای صنفی از چهارصنف، نماینده وجود دارد که می‌بایست اکثریت به آن رای دهند.

مسعود اطیابی:
امیدوار به تعامل هستیم

مسعود اطیابی سخنگوی شورای عالی تهیه کنندگان در خصوص کم و کیف تحریم هایی که اعمال می شود به بانی فیلم گفت: ما همچنان امیدواریم به تعامل مشترک و همراهی با حوزه هنری برسیم. به هرحال، ما وظیفه داریم که سینماگران همکارمان دفاع کنیم و برای شورای عالی خوشایند نیست که بخواهد کاری خلاف خواسته خود انجام دهد اما بالآخره پیش می آید و اجرای قانون برای ما اهمیت دارد. مجبوریم اعتراض خود را بیان کنیم، اما چگونگی بیان جزئیات این اعتراض در آینده مشخص خواهد شد. در حال حاضر قصد نداریم، به این مسأله جنبه رسانه ای بدهیم که سوء برداشت یا سوء تفاهمی صورت نگیرد.

منبع: بانی فیلم

honaraneh telegram
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن