خبرهاصفحه اصلی

ارون اکهارت از فیلم تازه خود، «شوالیه تاریکی» و برخی مسائل دیگر می گوید

باید آتشی درونی داشت

 آرون اکهارت بازیگر میانسال آمریکایی در یکی از به یاد ماندنی ترین نقش های خود در فیلم جدید «برای این خون بریز»، آنقدر موفق جلوه کرده است که حتی تصور می شد کاندیدای اسکار نقش دوم مرد سال ۲۰۱۷ شود اما دور ماندن از این افتخار نیز از سلسله مراتب تکاملی کار اکهارت نکاسته است.
«Bleed For This» داستان زندگی و کارهای یک بوکسور حرفه ای و واقعی به نام وینی پازی ینزا اهل ایالت رود ایلند آمریکا است که در یک سانحه تصادف اتومبیل چنان از ناحیه گردن آسیب دید که پزشکان به او گفتند به کلی از خیال بازگشت به رینگ خارج شود و شکرگذار باشد که هنوز زنده است اما پازی ینزا که ایفای رل او با مایلز تلر جوان است با کمک یک مربی مجرب به نام کوین رونی که ایفای رل او به آرون اکهارت سپرده شده است، از این توصیه پزشکی و هر راهنمایی حتی مشفقانه دیگری عبور می کند تا به رینگ و صحنه مسابقات برگردد و پیروزی های متعدد و بزرگی برسد و به افسانه ای تازه در ورزش بوکس تبدیل شود. این در حالی روی می دهد که رونی نیز در مقطعی که هدایت پازی ینزا را در دست می گیرد، از هر جهت در یک شرایط روحی منفی قرار دارد و مثل این مشت زن، تازه از چند شکست اجتماعی و حرفه ای فراغت یافته است. بازی ارون اکهارت در رل کوین رونی در این فیلم پخته و قابل تحسین است و ادامه دهنده عادت تنوع فراوان نقش های اوست. او همانی است که نقش هاروی دنت را با آن صورت نیمه سوخته در فیلم «بت من شوالیه تاریکی» به رلی ماندگار تبدیل کرد و در فیلم «اولیپوس سقوط کرده است» و همچنین دنباله ای بر آن که «لندن سقوط کرده است» نام دارد، در قالب رییس جمهوری بن اشر فرو رفته است و در فیلم «در جمع مردان» نیز یک کارگر کارخانه ها است که رویکردی شدید به انتقام گیری بابت ناملایمات گذشته دارد. اکهارت که برای تبدیل شدن به کوین رونی در فیلم «برای این خونریزی کن» چندین کیلو بر وزن بدنش افزوده است و لهجه ویژه و عاداتی خاص این نقش را در دستور کارش قرار داده است، درباره همه این موارد حرف هایی برای گفتن دارد.
درباره این بوکسور و مربی اش و به واقع کاراکتر محوله به خودتان قبل از مطرح شدن مسئله ساخت این فیلم چه چیزهایی را شنیده بودید؟
– من فقط این را می دانستم که کوین رونی سابقه مربیگری مایک تایسون معروف را هم داشت ولی مطلع نبودم که وینی پازی ینزا قبل از آن تصادف شدید اتومبیل به چند عنوان قهرمانی رسیده بود. تحقیقاتم نشان داد او یک بوکسور باکلاس بود و اهالی رود ایلند به او ارادت زیادی دارند. کوین رونی هم قبل از مربی شدن، بوکسور کارآمدی بود. او بعد از آویختن دستکش هایش به درخواست کاس داماتو مربی مایک تایسون شد و این در حالی روی داد که وی در اصل ترجیح می داد به حضورش در مسابقات به صورت یک مشت زن ادامه بدهد و مربی نشود. ارتباط او و تایسون تا زمانی که دان کینگ وارد معادلات زندگی تایسون شد، ادامه داشت.
آیا بوکس و تمرین آن جزو برنامه ها و تمرینات ورزشی شما به طور عادی جای دارد؟
– بله، من ۲۰ سال است که به شکلی سبک تمرین مشت زنی می کنم اما فقط برای آمادگی جسمانی و نه با هدف کار حرفه ای در این زمینه. این امر به من کمک زیادی کرد تا در زمان شروع پروژه ساخت فیلم «برای این خونریزی کن» پایه های کار را داشته باشم و احساس کمبود نکنم و به این باور نرسم که از این موضوع و قضایا اصلاً سر در نمی آورم.
شما برخی نقش های نیمه رمانتیک را هم بازی کرده اید و در نتیجه باید پرسید خودتان را بیشتر متعلق به کدام سبک و روش از بازیگران می شناسید؟
– ترجیح می دهم یک «کاراکتر اکتور» باشم و مردی برای ایفای رل های سنگین و ویژه و ظاهراً نقش های مکمل در فیلم های سینمایی. من حضورم را در سینما نیز با چنین نقش ها و با ظرفیت هایی از این دست شروع کردم و در آثاری مثل «در جمع مردان» و «دوستان و همسایه های شما» اینگونه رل ها را تجربه کردم. ایفای نقش اول یک فیلم البته خوب است اما به شرطی که آن رل غنا و عمقی داشته باشد و نه اینکه چه صرف خوش سیما بودن یک هنرپیشه رل اول را به او بدهند و آن نقش نخست چیزی به جز یک چیز سطحی نباشد.
اما تغییر سیما و ماهیتی که در فیلم «برای این خونریزی کن» داشته اید، چیزی بیش از تمامی موارد قبلی بوده است.
– شاید اینطور هم نباشد، به عنوان مثال من برای فیلم «دوستان و همسایه ها» هم ۴۰ تا ۵۰ پوند بر وزن بدنم اضافه کردم. به واقع دور ماندن از رل های اول و فرو رفتن در قالب هایی عمیق تر نه تنها دلم را نشکسته بلکه باعث قوت کارم و استحکام درونی من هم شده است.
این بدان معنا است که شما عمداً و به قصد از رل های اول پرهیز کرده اید.
– مهم این است که به اهداف و فضای فیلم کمک کنید و با مشارکت شما فیلم جلوه بیشتری بیابد. فایده ای ندارد که مثلاً یک مرد طلایی و ستاره باشید اما از هنر بی بهره باشید. من همیشه بیشترین سعی خود را کرده ام تا در هماهنگی با کارگردان و قصه ساز، داستان یک فیلم بیشترین معنا و بهترین مفهوم را به بینندگان برساند. گاهی هم کار گره خورده است اما همیشه قادر به بازگشت شده ام. به عنوان مثال بعد از فیلم «من، فرانکشتن» که چندان مورد استقبال قرار نگرفت و انتقاداتی از آن شد، توانستم با تلاشی تازه اعتماد مردم را بازیابم. اینگونه وقایع در دنیای سینما و کل هنر رایج است. همیشه باید چیزهای تازه را جستجو کرد و از آتش درون بهره مند شد و این چیزی است که من از ۲۰ سال پرداختن به هنر بازیگری آموخته ام.
سختی برخی فیلم ها تا چه حد آزارتان داده است؟
– به جز «من، فرانکشتن» کارهایی مانند «نبرد: لس آنجلس» هم جانکاه بوده اند ولی عاقلانه ترین کار و انتخاب در این موارد تلاش برای ارائه بهترین نمایش ممکن در چارچوب رل محوله است و بقیه کارها را باید به تهیه کنندگان و به خدا سپرد.
فیلم «برای این خونریزی کن» ظاهراً رنج های بسیاری برای شما در برداشته است.
– بله ولی این حسن را هم داشت که مرا به چالش هایی تازه واداشت و یکی از آنها نوع تکلم این کاراکتر و گویش ویژه اوست. کاراکتر من یعنی همان مربی بوکس از منطقه استیتن ایلند آمریکا می آید و در دوران مسابقه دادنش بارها استخوان های صورتش بر اثر ضربات وارده شکسته است ولی او مردی است که از درون زندگی های خیابانی می آید و شرایط ویژه آنجا را دارد و با فرهنگ های دیگری بزرگ شده است. یک وجه مهم که باعث شد این رل را بپذیرم و آن را بازی کنم، این بود که آدمی واقعی است و وقتی در قالب یک انسان حقیقی فرو می روید، تعهد دارید که آن را تمام و کمال و برابر با اصل آن آدم ایفا کنید.
انسانها همگی گرایش ها و باورهایی دارند که ترک شان برای آنها سخت است. برای فرو رفتن در یک رل چه میزان از وجود خودتان را باید قربانی و حذف کنید؟
– پیشتر هم گفتم که برای گذشت هایی از این دست کاملاً آماده ام. یکسری قواعد در بازیگری هست که آن را ستاره های سینما پایه گذاری کرده اند و مبنای آن حفظ خودشان و تجسمی است که سالها بازیگری برای آنها به وجود آورده است. یعنی هر کار لازمی را انجام می دهند تا مبادا در قالب نقشی که قرار گرفته اند گم شوند و دیده نشوند. برای این دسته از هنرمندان خودشان مهمتر از هر چیزی و منجمله اثر هنری ای است که در آن شرکت دارند و هر چیزی را زیر پا می گذارند تا به اصطلاح حضور ستاره وار خود را بر پرده سینماها استمرار بخشند. من از این قبیل آدمها نیستم و نهایت تلاشم را می کنم تا در نقش محوله حل شوم و جادوی تصاویر ادامه یابد و هر چیزی سر جایش بنشیند و کاری که در دست تولید داریم، فیلم بهتری از آب درآید.
ظاهراً قسمت سوم «اولیپوس سقوط کرده است» هم در دست تولید قرار دارد.
– بله، آن را «فرشته سقوط کرده است» نامگذاری کرده اند ولی من در آن نقش و جایی ندارم زیرا داستان این قسمت کاراکتر «رییس جمهوری اشر» را که من ایفا کننده آن هستم، در برندارد و او در کاخ ریاست جمهوری و اطراف آن قرار دارد و مشغول بازی گلف و از خطرات جدی دور است.
مردم آمریکا می گویند بد نبود این کاراکتر (اشر) هم در انتخابات چندی پیش ریاست جمهوری آمریکا شرکت می کرد چون چندان بدتر از ترامپ نیست که حضور یافت و برنده شد.
– این باید یک موفقیت حرفه ای شمرده شود زیرا این فیلمها در درجه اول درباره این کاراکتر نیست و او فقط از شخصیت های جنبی آن است و مطرح شدن او نشان می دهد که رویش کار شده و به خوبی به تصویر کشیده شده است. کار تا جایی پیش رفت که به من توییت می کردند که واقعاً رییس جمهوری بشو و پست معاونت خود را نیز به مورگان فریمن بده!
«شوالیه تاریکی» که در میان سلسله فیلم های «بت من» فیلم ششم به حساب می آید، به رغم گذشت ۹ سال از زمان عرضه اش هنوز از دیدگاه عده ای حد نهایت فیلم های کمیک استریپی به شمار می آید و نقش شما یعنی هاروی دنت با آن صورت نیمه سوخته سهم مهمی در این ارتباط دارد.
– خوشحالم که این طور است و البته توفیق فراوان فیلم در درجه اول به خاطر کارگردانی مدرن کریستوفر نولان و بازی توفانی هیت لجر فقید در رل جوکر است، این فیلم درباره آشفتگی مطلق و تلاش پوچ گرایانه بت من برای تقابل با این وضعیت در گوتام سیتی است، این از معدود کارهای کمیک بوکی است که بار تلخی و مرگ و سیاهی در آن بر شیرینی های تصنعی می چربد و همه چیز رویایی نیست. این فیلم حس مرگ را می پراکند و به تبع آن لزوم فرار از آن را فریاد می کند. شاید فانتزی باشد اما ریشه در حقیقت دارد زیرا جوامع غرق در ناامنی هستند و هر روز اتفاق سیاه تازه ای روی می دهد و «شوالیه تاریکی» نشانگر همین تاریکی ها است. اینها به ما می گوید باید بیشتر تلاش کرد تا انسانها ایمن تر شوند و زندگی شیرین تر گردد.

منبع: بانی فیلم

honaraneh telegram

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن