صفحه اصلی خبرها بهمن نادری پور معروف به تهرانی که بود؟

بهمن نادری پور معروف به تهرانی که بود؟

بهمن نادری پور، معروف به تهرانی که انقلابیون زیادی را در بازجویی هایش شکنجه کرده بود را بشناسید.

تاریخ موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه‌های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده‌اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در بر می‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

یکی از سازمان‌هایی که با هدف سرکوب انقلابیون و خنثی کردن مبارزات مردم با حکومت تشکیل شده بود، ساواک نام داشت. گروهی که شکنجه‌گران مخوف و سنگدلی داشت و نام آن‌ها در تاریخ معاصر نیز ثبت شده است.

بهمن نادری پور؛ معروف به تهرانی نیز یکی از این شکنجه گران است که در زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری به بازجویی و شکنجه انقلابیون می پرداخت. بهراد خرازی نقش او را درمعمای شاه ایفا می کند.

وی در سال ۱۳۴۶ با مدرك ديپلم در سازمان امنيت و اطلاعات كشور (ساواك) استخدام شد و بعد از مدتی به مدتی فعالیت در ادارات بايگانی و فيش مشغول به بخش ۳۱۱ كه وظيفه‌اش جمع‌آوری خبر در گروههای كمونيستی بود منتقل شد. او همزمان با این اتفاق تحصیلاتش را تا نقطع لیسانس ادامه داد.

در ادامه به جهت علاقه و سرسپردگی تامی که تهرانی داشت موجب شد تا او پس از گذشت مدت كوتاهی، مسئوليت بخش احزاب و دستجات كمونيستی را عهده دار شود و در سال ۱۳۴۸ رهبر عمليات شد.

نادری پور در اواخر سال ۱۳۴۹ عضو كميته‌ای در اداره سوم شد كه وظيفه آن شناسايی عوامل تظاهرات سراسری دانشگاهها بود. تهراني در سال ۱۳۵۵ جهت گذراندن دوره‌های تخصصی عازم آمريكا و اسرائيل شد و دوره هی مختلف را در این حوزه گذراند.

. او تا آخرين روزهاي حكومت رژيم پهلوی امر بازجويی و شكنجه زنان و مردان مبارز زندانی را ادامه می داد و از هيچ تلاش و كوششی فروگذار نمی كرد و به شدت مورد اعتماد پرويز ثابتی بود.

از نظر رتبه ای نادری پور در ساواك كارمند رده نهم بود. وی در سال ۱۳۵۶ به علت عدم سازگاری با ناصری و سجده‌ای (رئيس كميته مشترك) به كميته مستقر در اوين منتقل ‌شد.

وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي مدتي به زندگی مخفی روی آورد و در اوايل سال ۱۳۵۸ توسط نيروهای انقلاب دستگير شد.

او پس از دستگیری با هوشمندی غالبا به فعالیت ها و اقداماتی که علیه گروه های غیرمذهبی بود، اعتراف کرد و از آنچه كه بر سر مبارزين مذهبی آورده بوده سخنی به ميان نياورده است در حالی كه بنا به اظهارات بسياری از زندانيان مذهبی وی در بازجويی و شكنجه مبارزين مذهبی نیز حضور فعالی داشت.

بهمن نادری پوربعد از پیورزی انقلاب، سرانجام با محاكمه در دادگاه انقلاب اسلامي و اعتراف به اعمال جنايتكارانه خود در تاريخ يكشنبه سوم تير ماه ۱۳۵۸ اعدام شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

 

honaraneh telegram

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از