خبرهاصفحه اصلی

از افسوس های اروپایی تا افتخارات آسیایی

 سینمای جهان پس از پشت سر نهادن هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن و یک هفته بعد از اتمام غوغای بزرگ آن به مسائلی می اندیشد که در ادامه سال روی خواهد داد و بی گمان وقایع این فستیوال بر این مسائل هم تأثیرگذار خواهد بود و سالی نیست که در آن محصولات ممتاز کن و تحسین شدگان این فستیوال بی رقیب به جمع بهترین های سال سینمای جهان پیوند نخورده باشند.


به گزارش هنرانه ،جایزه نخست (نخل طلای) فستیوال امسال کن در حالی به «سارقان مغازه» (یا «دزدان فروشگاه») از سینمای ژاپن و به کارگردانی هیرو کازو کوری یدا رسید که که این فیلم در گمانه زنی های قبل از اهدای جوایز هیچ جایی در جمع بخت داران نداشت ولی پیروزی خبر سازش سبب شد برای دومین بار در قرن جاری (و ۱۸ سالی که از آن سپری شده) نخل طلا به یک فیلم شرق آسیایی برسد و اولین افتخار عنوانی بود که در سال ۲۰۱۰ نصیب فیلم غیرمتعارف و جالب «عمو بونمی که می تواند زندگی های گذشته خود را به یاد بیاورد» از سینمای تایلند و به کارگردانی اپیچات پونگ ویرا ستاکول شد.
در هفتاد و یکمین دوره کن ۴۵۰ فیلم بلند و کوتاه نمایش درآمد و این در حالی بود که در یک سال سرشار از رقابت نزدیک بین مدعیان همسطح هیچ یک از ۲۱ فیلم بخش مسابقه چربش فراوانی بر سایرین نداشتند و به همین سبب کار هیأت داوری جشنواره به سرکردگی کیت بلنشت استرالیایی برای تفکیک بهترین ها و بخصوص تعیین فاتح نخل طلای برترین فیلم جشنواره سخت نشان می داد و حاصل رأی این هیأت هر چه بود (که به فیلم کوری یدای ژاپنی رسید)، قطعاً حرف و حدیث هایی را در رسانه های هفته گذشته جهان ایجاد کرد که البته چنین نیز شد. تا قبل از اعلام رأی بیشترین نفرات مثبت به فیلم روسی و سرشار از نوگرایی و در عین حال گذشته نگر «تابستان» ساخته کریل سرب رنیکوف روس مبذول شده بود و این فیلمی است که در پس زمینه زندگی و فعالیت های یک گروه موسیقی عامه پسند زیرزمینی در شهر لیننگراد در اواسط دهه ۱۹۸۰، عملاً شرایط در حال تغییر اتحاد جماهیر شوروی را در سالهای منتهی به فروپاشی کمونیسم به تصویر می کشد و از رویکرد تدریجی مردم روسیه به فرهنگی بازتر و در عین حال حضار متعدد سیستم های زندگی غربی می گوید.
سایر مدعیان
اما در یک سال متوسط هم تعداد فیلم های مدعی نخل طلا بسیار بیش از یکی بود و شنبه شب گذشته فیلم هایی چون «در جنگ» ساخته استفانی بریز فرانسوی، «سوختن» به کارگردانی لی چانگ دونگ از کره جنوبی، «مرد سگی» کار جدید متئو گارونه ایتالیایی، «خوشحال مثل لازارو» ساخته آلیس رور واچر ایتالیایی- اتریشی و «درخت وحشی گلابی» از نوری پیلگه جیلان ترکیه ای هم برای خود شانس هایی را قائل بودند.
از فرهادی تا پناهی 
در میان دو فیلم ایرانی حاضر در بخش مسابقه نیز شانس «سه رخ» کار جعفر پناهی از اقبال «همه می دانند» ساخته جدید اصغر فرهادی برای کسب جوایزی در کن ۲۰۱۸ بیشتر به نظر می رسید و این یک برداشت درست از آب درآمد زیرا جایزه سناریوی برتر فستیوال به اشتراک با فیلم رورو اچر ایتالیایی به «سه رخ» رسید. از آنجا که در کن هم گاه برخی رویکردهای سیاسی مبنای صدور رأی در زمینه های حرفه ای و هنری قرار گرفته، در ارتباط با فیلم پناهی نیز هر نتیجه ای در فستیوال امسال متصور و مقدور بود و اهدای جایزه فوق به وی نمی تواند فارغ و رها از محاسبات فوق بوده باشد.
فره مو: اهداف ما چیز دیگری است
آنچه قطعی نشان می داد، این بود که همزمان با پخش سه فیلم آخر پخش مسابقه و شروع مشورت های هیأت ژوری برای صدور رأی در شنبه شب ۲۹ اردیبهشت، تیه ری فره مو مدیر اول اجرایی جشنواره کن در بین خبرنگاران حاضر و کن امسال را موفقیتی بزرگ خواند. او این اتهام را که کن ۲۰۱۸ فاقد یک مدعی بزرگ و جدی و سرشار از آثاری متوسط بوده، رد کرد و گفت: از اول هم قرار نبود ما فقط فیلم هایی را رو کنیم که به طرز چشمگیری برتر از بقیه و فاتح پیشاپیش این رقابت باشند و اولویت کار و هدف حرفه ای ما که تأمین و اجرا هم شد، جمع آوری و ارائه فیلم هایی متعدد بود که در بردارنده سلایق و فرهنگ های متفاوت در جهن باشد. کن، قبول هیچکس نیست و افتخار می کند که به همه ایده های آزاد و غنی جهانی میدان و مجالی برای عرضه و ارائه بدهد.
افسوس های میزبان جشنواره 
ناگفته نگذاریم که در میان سه فیلم آخر بخش مسابقه که جمعه ۲۸ اردیبهشت اکران شدند و صبح و ظهر روز شنبه ۲۹ اردیبهشت پخش شدند، «آیکا» ساخته سرگی دوورت سرووی قزاقستان و «چاقو به اضافه قلب» یان گونزالز فرانسوی هم جای داشتند و فیلم دومی این افسوس را که چرا سالها است کشور میزبان کن جایزه اصلی را نمی برد تجدید و عمیق تر کرد. سوالی که امسال نیز تکرار و «فره مو»ی حاضر جواب هم پاسخی بر آن ندارد.
بازاری پرسود
اگر از افسوس های فرانسه به طور اخص و اروپایی ها به طور اهم سخن گفتیم، باید شرحی بیشتر بر ماجرا و دستاوردهای فیلم «سارقان مغازه» هم بیاوریم زیرا به عنوان فاتح جدیدترین نخل طلا هم بازار پرسود تازه ای را برای خود در ادامه سال ۲۰۱۸ پی ریخته و هم به کل سینمای آسیا و در نگاهی وسیع تر به تمامی عرصه هنر قاره کهن اعتبار بخشیده است. «سارقان مغازه» حکایت خانواده ای است که اعضای آن خود ساخته اند و به گونه ای مظهر موفقیت جلوه کرده اند ولی افشای یک راز مرتبط با آنها آن شکوه و پیوستگی را از بین می برد و فرصت در کنار هم بودن را از آنها می گیرد. نام کوری یرا شاید برای اروپایی ها چندان آشنا نباشد اما این پنجمین مرتبه شرکت وی و کارهایش در بخش مسابقه مهمترین فستیوال فیلم جهان بود و این موقعیت و افتخار در حالی نصیب وی شد که تعداد قابل توجهی از فیلم های امسال کن از کارگردانان تازه کار بهره می بردند.
طنز تلخ
«کن ۲۰۱۸» نتوانست خودش را از تحسین اسپایک لی کارگردان سیاهپوست و معروف آمریکایی مبرا نگه دارد و به همین سبب جایزه موسوم به گراند پری (یا جایزه بزرگ) را به فیلم تازه وی به نام «کلانزمن سیاه» اهدا کرد و این فیلمی است که مانند شماری از کارهای دیگر اسپایک لی تم ضد تبعیض نژادی دارد و در عین حال رگه هایی از طنز تلخ هم در آن احساس می شود. برای سینمای آمریکا که فقط دو فیلم در بخش مسابقه حاضر داشت. توفیق «کلانزمن سیاه» و فتح جایزه ای که نام و وصف آن را آوردیم، نوعی پیروزی و جبران کننده غیبت تعداد بیشتری از فیلم های آمریکایی در کن امسال (که به نظر می رسید محصول کم توجهی های فردی و یا اهمال استودیوهای هالیوودی بوده باشد) تلقی شد.
فقط دو فیلم آمریکایی در قسمت مسابقه
حقیقت امر هر چه بوده باشد، اسپایک لی رها و فارغ از افسوس ها و ناکامی های مرتبط با فیلم های غایب و یا «زیر دریاچه نقره ای» ساخته دیوید رابرت میچل آمریکایی بود که مثل کار اسپایک لی در قسمت مسابقه کن به نمایش گذاشته شد اما برخلاف آن فیلم برخوردی منفی با آن صورت گرفت و جایزه ای هم شامل حالش نشد. اسپایک لی که دوران اوجش از اواخر دهه ۱۹۸۰ و با عرضه فیلم «کار درست را انجام بده» شروع شد و با «مالکوم ایکس» در دهه ۱۹۹۰ استمرار یافت، پس از دریافت جایزه اش در کن امسال گفت: من این جایزه را به نیابت از مردم جمهوری بروکلین در ایالت نیویورک (استعاره پرمعنای لی به ایالتی که از دید او یک جمهوری مستقل است) دریافت می کنم و تصورم این است که این مکان (کن) بهترین محل برای معرفی و اوجگیری این فیلم بوده است و آرزویم این است که مضمون و دستاوردهای آن کل جهان را- و نه فقط حیطه سینما- را به سوی آینده ای بهتر سوق بدهد و رکوردها و توقف ها و ناکامی های اخیر بسیاری از مردم گیتی و به ویژه آمریکا را که در آن سیاهان همچنان سرکوب می شوند، پایان بخشد.
شکایت فرزند از پدر و مادر
داوران کن جایزه موسوم به «هیأت ژوری» را که پایین تر از گراند پری جایزه سوم جشنواره به حساب می آید، به «کاپر نام» (یا «کفر ناحوم») اهدا کردند که فیلمی به سبک نئورئالیست های سابق ایتالیا و پیرامون یک کودک بزرگ شده در خیابانها در شهر بیروت است و این فرزند چنان از نامرادی های روزگار عاصی شده است که از پدر و مادرش به خاطر آوردن وی به این دنیای آشفته به دادگاه شکایت می کند. نادین لاباکی کارگردان لبنانی خالق این اثر هنری غیرعادی و جالب در زمان دریافت جایزه اش و در حالی که پسربچه بازیگر فیلم به نام زین ال رفیعا کنار او قرار داشت، خطاب به حضار گفت: از داوران و تماشاگران در کن تشکر می کنم اما این جایزه ای است که آنها و کل جامعه جهانی باید به کودکان پرشمار رنج کشیده در خاورمیانه و سایر نقاط بحرانی آسیا اهدا نمایند.
سال کودکان
اینکه یک کودک در کنار لاباکی قرار داشت، مسئله ای منحصر به فرد در ارتباط با کن امسال نبود زیرا استفاده از کودکان بازیگر در فیلم های فستیوال امسال امری مرسوم بود و حتی در فیلم نخست یعنی «سارقان مغازه» که نخل طلا را برد، بخشی از تکیه و نگاهها متمرکز بر دو کودک است و آنها رلهایی حساس را در دل داستان برعهده دارند.
قصه تیمار کننده سگ ها
البته قرار نبود و نیست که عنوان برترین بازیگران جشنواره هم به همین کودکان تازه کار عرصه هنر اختصاص یابد و «کن ۲۰۱۸» برای تقدیر و جایزه دهی در این رده افراد دیگری را برگزید. در قسمت بهترین بازیگر مرد پیشتازی با مارچلو فونته بود که در فیلم «مرد سگی» ساخته نیمه گانگستری و نیمه اجتماعی متئو گارونه ایتالیایی رل مردی را بازی می کند که تیمار کننده حیوانات و به ویژه سگ ها است و مغازه ای دارد که در آن سگ ها را می شوید و به اصول بهداشتی مجهز می کند و در ازای رقمی از سوی مالکان این حیوانات، آنها را مسترد می دارد اما ماجراها و زندگی او به همین سادگی نمی گذرد و مشکلات چهره می نمایانند.
در سرمای شدید مسکو
اگر پیروزی فونته در این شاخه اسباب تعجب کسی نشد و او از همان روز پخش مرتبه نخست «مرد سگی» در کن از پیشتازان رقابت شده و از شانس داران اصلی نخل طلا به حساب می آید، در قسمت زنان هیأت ژوری ای که به جز رییس اش کیت بلنشت از امثال آوا دو ورنای، روبر گودی گویان، لیا سیدو و دنیس ویله نوو هم در ترکیب خود سود می جست، جایزه را به سمال یسلیامووا سپرد که در فیلم «ایکا» به کارگردانی سرگی دوورت سه ووی قزاقستانی کاملاً بر سایرین سایه انداخته است. یسلیامووا در این فیلم زن جوان و بهتر بگوییم مهاجر غیرقانونی ای است که پس از ورود به مسکویی سرد و یخ زده و سرشار از محنت های سرما و فقر مجبور می شود برای پیدا کردن شرایط ادامه زیست و رهایی از آن وضعیت تلخ فرزند نوزادش را رها کند و او را به صورت یک بچه سر راهی جا بگذارد.
مردی که سینما را تغییر داد
هفتاد و یکمین دوره جشنواره ای که فراتر از ونیز و برلین بهترین فستیوال سینمای دنیا به حساب می آید، کامل نمی شد اگر یک نخل طلای ویژه و به روایتی جایزه خدمات تمام عمر به ژان لوک گودار اهدا نمی شد. این کارگردان افسانه ای فرانسوی از سال ۲۰۰۴ به بعد به کن نیامده است اما این سبب نشد او فیلم جدیدش را که «کتاب تصاویر» (یا «کتاب تصورات») نام دارد، به فستیوال امسال نفرستد و میترا فراهانی و فابریس آراگنو تهیه کنندگان این فیلم که به جای گودار به روی «سن» آمدند و جایزه او را به نیابت از وی گرفتند، گفتند فقط مشغولیت های حرفه ای و اجتماعی متعدد، گودار را از حضور در کن امسال بازداشته است. کیت بلنشت هم اظهار کرد: گودار هنرمنمد منحصر به فردی است که در ۶۰ سال اخیر به کرات و به تناوب کوشیده است هنرسینما را از نو تعریف و ترسیم و دامه و طیف تأثیرگذاری آن را افزون تر کند و فیلم جدید او هم ماه را به اوج سرگشتگی و در عین حال رهایی رساند و اثر آن تا آخر فستیوال با ماند و حتی در شکل گیری ایده هایمان در خصوص سایر فیلم های فستیوال هم موثر بود.
ماجرای عاشقانه در پس زمینه سیاسی
با این وجود جایزه بهترین کارگردان فستیوال به پاول پاولیکوفسکی رسید که فیلم «جنگ سرد» را به کن امسال آورده بود. این یک فیلم به شیوه سیاه و سفید و با اصول دراماتیک و در بردارنده یک ماجرای عاشقانه در پس زمینه اوضاع بسته سیاسی در مسکو (موسوم به پرده آهنین) در سالهای رواج کمونیسم است.
دو جایزه برای ایران
جایزه بهترین سناریوی کن امسال به طور مشترک به الیس رورواچر ایتالیایی برای نگارش داستان «خوشحال مثل لازارو» و جعفر پناهی و نادر ساعی وار ایرانی برای نوشتن فیلمنامه «سه رخ» رسید. با احتساب جایزه ای که در قسمت نوعی نگاه به علی عباسی کارگردان ایرانی الاصل ساکن اسکاندیناوی برای ارائه فیلم «مرز» رسید. جشنواره امسال دو کار مرتبط با ایرانی ها را گرامی داشت و این ادامه ای بر افتخارات دو سال پیش سینمای ایران در کن بود که فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی به تنهایی دو جایزه را تصاحب کرد و در عین حال این برخلاف دستاوردهای فیلم امسال فرهادی یعنی «همه می دانند» بود که منتقدان پیش از آنکه در آن حسن ببینند، ایراد دیدند و حفره های موجود در متن داستان و جواب ندادن سوژه و برخی اتفاقات را تضحیف کل پیکر و روحیات فیلم توصیف کردند و طبعاً هیچ جایزه ای را به آن ره رغم حضور امثال خاوی یر باردم و پنه لوپه کروز در فیلم ندادند.
نظرات ضد و نقیض
هیأت ژوری فستیوال نیز این فیلم را به رغم پخش شدن آن به عنوان اثر افتتاحیه نپسندید اما «دختران خورشید» کار اوا هوسون فرانسوی را در شرایطی تحسین کرد که در ارزشگذاری منتقدان حاضر در فستیوال امسال کمترین آرا را آورد و به روایتی ضعیف ترین فیلم جشنواره برشمرده شد.
چانگ چن هنرپیشه تایوانی عضو هیأت ژوری کن ۲۰۱۸ در تمجید از «دختران خورشید» گفت: این فیلمی است که کل جامعه زنان را در هنر سینما تقویت و شاخص تر از گذشته می سازد و قرار نداشتن اش در جمع فاتحان جشنواره به معنای عدم پذیرش فیلم از سوی ما نیست بلکه از رقابت سختی می گوید که بین برترین ها برقرار است و از پروسه دردناکی می گوید که انتخاب بهترین ها به گزینش کنندگان تحمیل می کند.
دغدغه جهانی
آوا دوورنای کارگردان زن سیاهپوست آمریکایی هم به عنوان دیگر عضو هیأت داوری تعریف و تمجیدهای خود را شامل حال فیلم «کلانزمن سیاه» کار تازه «هم نژاد» مشهور خود اسپایک لی کرد که پیشتر هم از آن یاد کرده بودیم. وی گفت: درست است که اسپایک لی فیلمی را ساخته است که فقط یک دغدغه آمریکایی و موضوع مرتبط با آنها را در بردارد اما قادر به برقراری ارتباط با همه ملت ها و قشرها هست. امیدوار بودم سایر اعضای هیأت ژوری را نیز به این ارزشها واقف سازم و نه فقط جایزه گراندپری بلکه جایزه نخست را به فیلم بدهیم اما نشد. با این حال «کن ۲۰۱۸» برای همه ما درسها و یادگارهای زیادی داشت.
منبع: Intertainment Weekly

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن