صفحه اصلی خبرها کشف مجموعه گنج‌های خفته در دریای اژه

کشف مجموعه گنج‌های خفته در دریای اژه

58
گنج‌های خفته

کشف ۵۸ کشتی غرق‌شده در دریای اژه و گنجینه درون آنها شگفتی کارشناسان را برانگیخته است. باستان‌شناسان معتقدند این مجموعه اکتشافات در نوع خود در مدیترانه بی‌نظیر و تاریخ‌ساز است.

به گزارش هنرانه، به نقل ازیورونیوز ،گنجینه و عتیقه‌جاتی که در این سری اکتشافات به دست آمده به دوران تاریخی مختلفی تعلق دارند؛ از یونان باستان، امپراطوری رم و بیزانس گرفته تا عصر مدرن.

آغاز عملیات برای کشف کشتی‌های غرق شده باستانی در منطقه «جزایر فورنوی» در سال ۲۰۱۵ میلادی بود و در نخستین دور این اکتشاف بقایای ۲۵ کشتی کشف شد.

نخستین عملیات اکتشافی در این منطقه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد.

پیتر کمپل، باستان‌شناس زیرآب و مدیر پروژه اکتشافی جزایر فورنوی به یورونیوز می‌گوید:‌ «توصیف کردن هیجان ما ناممکن است. امری باورنکردنی است. می‌دانستیم که به مجموعه‌ای برخورده‌ایم که کتاب‌های تاریخ را تغییر خواهد داد. این کشف احتمالا یکی از بزرگترین اکتشافات باستان‌شناسی قرن است.»

تاکنون ۳۰۰ قطعه شئی باستانی از زیر آب خارج و ثبت شده‌ است که بیشتر آنها از نوع «آمفورا» هستند.

آمفورا نوعی کوزه سفالی بزرگ است که دو دسته در نزدیگی گلوگاه دارد و در یونان باستان برای حمل مایعات و حبوبات به کار می‌رفته است. این کوزه‌ها گهگاه با نقوش هندسی تزئین می‌شدند.

باستان‌شناسان بر این باورند که این یافته‌ها کمک شایان‌توجهی به شناخت مسیرها و روند تجارت و بازرگانی در این منطقه می‌کند.

جرج کوتسوفلاکیس، باستان‌شناس و مشاور این پروژه، درباره علت غرق این تعداد کشتی در این منطقه به یورنیوز می‌گوید: ‌«در این منطقه گذرگاه‌های باریکی بین جزیره‌ها هست و خلیج‌های کوچک بسیاری هم وجود دارد.هنگام وزش باد گردبادهای ناگهانی ایجاد می‌شود و همین سبب می‌شده که کشتی‌هایی که ناخداهایشان با این منطقه آشنایی نداشته‌اند به صخره‌ها برخورد کنند و غرق شوند.»

گفته می‌شود که این منطقه احتمالا زمانی بهشت دزدان دریایی نیز بوده است.

بارگذاری بیشتر در خبرها
avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  اشتراک در  
اطلاع از