خبرها

نباید بچه‌ها را بیاوریم و فیلم بد به آن‌ها نشان دهیم

Bad movie1

حسین قناعت می‌گوید اگر جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان نبود سینمای کودک به همین شکل هم وجود نداشت و چراغش روشن نمی‌ماند.

به گزارش B3dArt , فیلم سینمایی “دزد و پری” به کارگردانی حسین قناعت این روزها در سینماهای کشور در حال اکران است، فیلمی در ژانر کودک و نوجوان که در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان در سال 93 توانست پروانه زرین بهترین فیلم از نظر تماشاگران، دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک “یاس نوروزی” بازیگر نقش پری و جایزه بهترین فیلم از اداره بهزیستی اصفهان در بخش جنبی را از آن خود کند.

حسین قناعت که این روزها مشغول آماده‌سازی فیلم” قهرمانان کوچک” است به خبرنگار هنرآنلاین گفت: آخرین کارم “قهرمانان کوچک” نام دارد که به تازگی فیلمبرداری‌اش به اتمام رسیده و در حال حاضر در حال مونتاژ کار هستیم. همزمان فیلم “دو دزد و دو پری” را هم آماده نمایش دارم.

وی درباره فیلم” دو دزد و دو پری” و تشابه آن به “دزد و پری” اظهار کرد: هم می‌توان گفت ادامه آن فیلم است و هم می‌توان گفت نیست، چرا که فیلم داستان مجزایی دارد و تنها یک فضای مشترک بین هر دو فیلم حاکم است، اما این فیلم از “دزد و پری” بهتر شده است. با اینکه فیلم” دزد و پری” را بسیار دوست دارم، اما بهر حال یک تجربه را پشت سر گذاشتم. من تا پیش از این تجربه فیلم موزیکال نداشتم و قصه‌ای که کار کردیم ریتم تندی داشت، اینجا نیز همان ریتم حفظ شده است، ولی بهتر و منسجم‌تر از فیلم قبلی است. اینجا نیز قهرمانان اصلی سه بچه بازیگوش هستند و به همین دلیل تفاوت‌هایی با هم دارند. در مقایسه با “دزد و پری” برخی اتفاقات برای اولین بار در این فیلم صورت گرفته است. به طور مثال در ” دزد و پری” برای اولین بار از افترافکت استفاده کردم و در این فیلم بسیار بیشتر بهره گرفتم. از سوی دیگر ما در این فیلم موضوعاتی داریم که هر کدام به تنهایی می‌توانند موضوع یک فیلم سینمایی باشند. در مجموع این فیلم نیز به مانند فیلم قبلی است و با همان حال و هوا و همان شادی، طنز و سرگرمی با آموزش نکات مثبت، اما قصه در ادامه آن نیست.  


حسین قناعت

 کارگردان فیلم سینمایی “روز اردو” درباره ” قهرمانان کوچک” نیز بیان کرد: “قهرمانان کوچک” اولین فیلم کمدی رزمی سینمای کودک و نوجوان است که در راستای تولید ملی بدون هیچ شعار و سفارشی ساخته شده است و علاوه بر بازیگران از دو کودک رزمی‌کار نیز در این فیلم بهره گرفته‌ایم.

قناعت درباره سینمای کودک و اهمیت به این ژانر سینمایی نیز گفت: بحث اول اکران این فیلم‌هاست، من اولین فیلم سینمایی‌ام به نام “من و نگین دات کام” در جشنواره اصفهان هشت جایزه را از آن خود کرد و فیلم بعدیم “ماجراهای اینترنتی” نیز چهار جایزه گرفت و باید خیلی اتفاقات خوبی برای آن‌ها در اکران رخ می‌داد، اما در بدترین شرایط هر دو فیلم اکران شدند، آن هم بعد از گذشت چهار سال و نیم از زمان تولیدشان. حالا در شرایطی که من تجربه اکران به آن شکل را داشتم، الان “دزد و پری” در شرایطی اکران شده است که طی 23 روز توانسته 400 میلیون تومان فروش داشته باشد و این بسیار خوب است.

وی ادامه داد: فیلم‌های سینمای کودک به‌جز دو فیلم “کلاه قرمزی” و “شهر موش‌ها” در شرایط بسیار فلاکت باری اکران می‌شوند. انکار نمی‌کنم بخشی از این ضعف به خود فیلم‌ها برمی‌گردد که بسیار ضعیف ساخته می‌شوند، اما حق و انصاف نیست، بچه‌ها را بیاوریم و فیلم بد به آن‌ها نشان دهیم. باید برای بچه رؤیا و سرگرمی ساخت. من این جنس سینما را دوست دارم، هرچند کار بسیار سختی است و حتی بسیار سخت‌تر از سینمای بزرگسال است، اما فیلمساز کودک چیزی را که نیست به تصویر می‌کشد و این کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی است.

قناعت همچنین درباره ادامه راه در سینمای کودک اظهار کرد: تا زمانی که کار باشد و زندگی‌ام بگذرد و به آن علاقه داشته باشم، کار می‌کنم و در این حوزه فعالیت می‌کنم و وقتی ببینم امکانش را ندارم، به سراغ ژانر دیگری می‌روم. احساس می‌کنم با توجه به شرایط موجود، حال سینمای کودک خوب است. زمانی من علاوه بر سینما در تلویزیون هم کار می‌کردم و جایی که احساس می‌کردم در سینما پاسخ نمی‌گیرم و شرایط در تلویزیون بهتر فراهم است، این کار را آنجا انجام می‌دادم، اما متأسفانه الان تلویزیون آن جایگاه را از دست داده است و به همین دلیل احساس می‌کنم به هیچ وجه نمی‌شود با این ژانر در تلویزیون کار کرد.

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه جشنواره کودک و نوجوان است که چراغ این ژانر سینمایی را روشن نگه داشته است درباره علل تأخیر آن و یا حذف این جشنواره و دستاوردی که به همراه دارد عنوان کرد: اگر جشنواره اصفهان در طی این سال‌ها نبود مطمئن باشید سینمای کودک به همین شکل هم وجود نداشت و چراغش روشن نمی‌ماند. اشکال این است که در سال‌های قبل کارها خیلی سریع ساخته می‌شد و فیلمسازان دیر اقدام به ساخت فیلم‌ها می‌کردند، اما دنیای امروز کاملاً متفاوت است. از سوی دیگر قصه‌هایی که کار می‌کنیم بسیار اهمیت دارد. همه چیز دست شرایط نیست و بخشی هم دست من فیلمساز است. بچه‌های این نسل بسیار متفاوت با نسل قبل هستند و ما به عنوان فیلمساز باید خودمان را به آن‌ها نزدیک کنیم، بخشی به خود ما بازمی‌گردد و بخش دیگر پز جشنواره‌ای است، اینکه فکر می‌کنیم باید فیلم‌هایمان بسیار متفاوت باشند و حرف‌های بزرگسالان در آن‌ها زده شود، در حالی که این‌گونه نیست. فیلم “دزد و پری” از نگاه مخاطب در جشنواره اصفهان فیلم برتر شناخته شد، در حالی که همان زمان حتی نمی‌خواستند این فیلم را برای حضور در جشنواره انتخاب کنند. همه به دنبال فیلمی هستند که فضای روشنفکری داشته باشد، در حالی که این‌طور نیست و باید برای کودک فیلم ساخت، تنها چیزی که برای جشنواره کودک باقی مانده، همین یک جشنواره است. 

وی افزود: من دلم می‌خواهد با تمام این اتفاقات کار کنم و ناامید هم نیستم، چرا که بیشتر به دنبال سرگرمی بچه‌ها هستم و برای بچه‌های امروز کار می‌کنم. بچه‌ای که دور و اطرافش پر از قصه و داستان و تصویر است و البته در کنار تمام این سرگرمی‌ها تلاش می‌کنم فیلم آموزنده نیز باشد. این جنس سینمای سرگرم‌کننده و شاد امروز جواب می‌دهد و من این را از میزان فروش فیلمم درک می‌کنم. وقتی این فیلم توانسته است در 23 روز 400 میلیون تومان فروش داشته باشد برای من همان دنیایی است که به دنبالش هستم.

قناعت با ابراز امیدواری از زمان اکران بیشتر این فیلم‌ها گفت: امیدوارم سالن‌ها همواره پر باشد و اکران فیلم ما بتواند تا آخر شهریور ادامه داشته باشد و همه کسانی که دلشان برای سینمای کودک می‌تپد، در این عرصه حضور داشته باشند. از نظر من فروش مهم نیست، بحث امید است، برای تمام آن‌هایی که در این ژانر کار می‌کنند. من برای “دزد و پری” نمی‌توانم بگویم شرایط اکران اسفناک است، اما برای فیلم‌های دیگر این‌گونه بوده است. اگر اکران خوب باشد و خوب فروش کند، تهیه‌کنندگان برای فعالیت در این عرصه راغب می‌شوند و فیلمسازان نیز تشویق می‌شوند برای اینکه این راه را ادامه دهند. والدین هم می‌توانند امیدوار باشند که خوراک فرهنگی برای فرزندشان وجود دارد. امیدوارم این ژانر مهجور مانده حمایت شود تا افراد بیشتری بتوانند در این عرصه فعالیت کنند.

منبع:هنرانلاین

 

 
telegramb3dart

عضویت در کانال رسمی تلگرام 

B3dart

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن