خبرهافراخوان

۳۰ آذرماه آخرین فرصت شرکت در دومین فراخوان «طرح حمایت فارابی از تولید فیلم اقتباسی»

به گزارش هنرانه  به نقل از  خبرگزاری تسنیم، به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، به‌دنبال اولین فراخوان این طرح که در بهار سال جاری به اجرا درآمد و نتایج آن در شهریور رسانه‌ای شد، اعلام شد این طرح با هدف ارتقای فیلمنامه‌نویسی اقتباسی در سینمای ایران، هر 6ماه یک بار به اجرا درخواهد آمد.

بر اساس این خبر، دومین فراخوان این طرح ابتدای آبان از سوی دبیرخانه «طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی» منتشر شد و تاکنون آثاری از گروهی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران به دبیرخانه این طرح رسیده است.

در این فراخوان مهلت شرکت در طرح و ارائه کتاب جهت اقتباس از سوی تهیه‌کنندگان سینمای ایران (مطابق با قواعد فراخوان اول) پایان آذر 1399 اعلام شده است.

بر این اساس، نتایج آثار پذیرفته شده در فراخوان دوم، اواخر بهمن 1399 اعلام خواهد شد و عملاً، آثار برای قرار گرفتن در چرخه تولیدات سینمایی سال 1400 مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

 در پی اعلام سیاست‌های کلان و راهبردی سازمان سینمایی، اسفند ماه سال گذشته بنیاد سینمایی فارابی در قالب یک فراخوان اعلام کرد تصمیم دارد تا آثار برگزیده در گونه‌های مختلف ادبیات داستانیِ پس از انقلاب را بر اساس جذابیت‌های داستانی، اولویت‌های فرهنگی و قابلیت‌های سینمایی، برای تولید فیلم مورد حمایت قرار دهد.

 بر اساس قواعد «طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی» که پیش‌تر اعلام شده است، حقوق آثاری که برای اقتباس مورد موافقت قرار می‌گیرند، به قیمت مصوب کمیسیون فرهنگی – هنری بنیاد (بین پانصد تا هفتصد میلیون ریال) از صاحب قانونی اثر (مؤلف یا ناشر) خریداری می‌شود و برای نگارش فیلمنامه در اختیار تهیه کننده (پیشنهاد دهنده) قرار می‌گیرد.

بر این اساس، «پس از دریافت پروانه ساخت» ضمن واگذاری حق اقتباس خریداری شده به تهیه کننده مبلغ پانصد میلیون ریال نیز بابت تبدیل داستان به فیلمنامه، به تهیه کننده پرداخت می‌شود. در نهایت، اگر فیلمنامه نهایی پس از دریافت پروانه ساخت مورد تأیید معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی قرار بگیرد، در تولید این آثار تا سقف 10 میلیارد ریال (به شکل مشارکت در تولید یا تخصیص وام) صورت خواهد گرفت.

گفتنی است از سوی شورای داوری این طرح در فراخوان اول (متشکل از مهدی سجاده‌چی، محمود اربابی، سیدعلی کاشفی‌خوانساری، هادی مقدم‌دوست و سیدمیلاد حسینی)، 4 کتاب «زیبا صدایم کن» نوشته فرهاد حسن‌زاده، «پلو خورش» نوشته هوشنگ مرادی‌کرمانی، «شطرنج با ماشین قیامت» نوشته حبیب احمدزاده و «دشتبان» نوشته احمد دهقان با کسب بیشترین آرا جهت تبدیل به فیلم سینمایی مورد تأیید قرار گرفت که برخی از آنها وارد پیش‌تولید شده‌ است.

*جزئیات فراخوان «طرح حمایت بنیاد سینمایی فارابی از تولید فیلم اقتباسی»

با استعانت از خداوند متعال فاز دوم حمایت از اقتباس ادبی در بنیاد سینمایی فارابی آغاز گردید.

برای شرکت در این طرح لازم است که «تهیه کننده»، کتاب مورد نظر خود را به بنیاد سینمایی فارابی اعلام نماید.

الزامات این طرح به قرار زیر است:

    – کتاب‌هایی که در فراخوان قبلی اقتباس پذیرفته نشده‌اند در این دوره بررسی نخواهند شد.

    – طرح اقتباس مخصوص نویسندگان داخلی و کتاب‌های چاپ شده پس از پیروزی انقلاب است.

    – تهیه‌کنندگان در انتخاب کتاب آزاد هستند اما آخرین چاپ کتاب بایستی مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشد.

    – طرح اقتباس از کتاب‌ها در حوزه ژانر استقبال می‌کند.

    – تهیه کننده بایستی مجوز تهیه کنندگی فیلم سینمایی از سازمان سینمایی داشته باشد.

    – لازم است تهیه کننده خلاصه یک صفحه‌ای کتاب و خلاصه 4 صفحه‌ای طرح فیلمنامه اقتباسی بر اساس کتاب را از طریق سامانه فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی به معاونت فرهنگی بنیاد ارسال نماید. در این خلاصه بایستی موارد زیر هم قید شود: عنوان کتاب و نویسنده، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان.

   – طرح‌ها بایستی بر روی سامانه فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی به آدرسwww.fcf.ir  بارگذاری شوند.

   – ضروری است در فیلد عنوان سامانه پس از نام کتاب ترکیب (اقتباس ادبی) قید شود. در غیر این صورت به درخواست‌های رسیده تحت عنوان اقتباس رسیدگی نخواهد شد.

    – اقتباس می‌تواند به صورت وفادارانه یا آزاد صورت پذیرد.

    – اولویت با پروژه‌هایی است که تهیه کننده و کارگردان شخص واحدی نباشد.

    – مهلت ارسال درخواست پایان آذر ماه 1399 است.

علاقه‌مندان در صورت داشتن سؤال می‌توانند با شماره تلفن 66710020 (معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی) تماس حاصل نمایند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا