خبرهافراخوان

انتشار فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران

فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران به دبیری حامد نوری منتشر و آخرین مهلت ارسال آثار آن ۲۰ مرداد ماه تعیین شده است.

به گزارش هنرانه  به نقل از   روابط عمومی مسابقه، راه آهن جمهوری اسلامی ایران به منظور ارج نهادن به فرهنگ ایثار و شهادت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران گرانقدر هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهدای عزیز راه آهن، مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران را با دعوت از از صاحب نظران و هنرمندان برگزار می‌کند و در پایان، به هر یک از طرح‌های برنده، جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران به همت راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود و ریاست عالی طرح بنای یادبود بر عهده سعید رسولی مدیرعامل راه آهن ج. ا. ا است و حامد نوری از سوی وی به سمت دبیری این رویداد انتخاب شده است.

از جمله شرایط شرکت در این مسابقه بدین شرح است:

– کلیه افراد اعم از شرکت‌های حقوقی، اشخاص حقیقی و دانشجویان که دارای تخصص در این حرفه هستند، مجاز به شرکت در مسابقه می‌باشند.

– اشخاص حقوقی و یا افراد گروهی یک نفر را به عنوان سرگروه معرفی نموده و دبیرخانه تنها وی را به عنوان تصمیم گیرنده به رسمیت می‌شناسد.

– طرح‌ها قبل از مسابقه توسط کمیته برگزاری بررسی می‌شود و چنانچه به لحاظ موارد مطروحه در «نحوه ارسال مدارک مسابقه» نقص و ایرادی نداشته باشد جهت داوری به هیأت مربوط سپرده خواهد شد.

–آثار حجمی و طرح‌های ارائه شده مستقیم به دبیرخانه پس از پایان مسابقه مسترد نخواهد شد.

– کمیته برگزاری در قبال تأخیر و یا خسارات وارده به مدارک قبل و بعد از تحویل آن به دبیرخانه مسئولیتی نخواهد داشت.

مشخصات و ویژگی‌های مورد انتظار از طرح‌های ارسالی بدین صورت است که لوح و بنای یاد بود باید کاملاً منحصر به فرد، شاخص و غیر کلیشه، مدرن با هویت ایرانی اسلامی و دارای ویژگی‌های لازم متناسب با شأن شهدا و ایثارگران و نمادهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران باشد و (لوح یاد بود) لازم است به صورت ایستاده یا دیواری جهت نصب در ورودی و یا لابی (ادارات کل راه آهن) طراحی و (بنای یاد بود) قرار است در ورودی و یا فضای خارجی (ایستگاه‌های مراکز استان‌ها) جایگذاری شود.

ابعاد کلی محل ایجاد لوح و بنای یاد بود به این شکل در نظر گرفته شده است:

– فضای خارجی پیش بینی شده جهت ایجاد بنای یاد بود ۲۰ متر مربع در ارتفاع حد اکثر ۳ متر

– فضای داخلی پیش بینی شده جهت ایجاد لوح یاد بود ۵/۱ متر مربع در ارتفاع حد اکثر ۲ متر

توجه: فضای خارجی ایستگاه‌های راه آهن در مراکز استان‌ها متفاوت است، به طور مثال امکان این وجود دارد در ورودی یک ایستگاه که فضای بیشتری دارد، ارتفاع بنای یاد بود را تا ۴ الی ۵ متر هنگام ساخت افزایش داد، لذا شرکت کننده‌های گرامی باید در طراحی اثر خود به این موضوع توجه داشته باشند که طرحشان قابلیت ساخت در ارتفاع‌های مورد نظر را داشته باشد، همین امر در خصوص طراحی لوح یاد بود صدق می‌کند.

اجرایی بودن طرح با در نظر گرفتن ضوابط فنی و اجرایی طرح پیشنهادی و توجیه پذیری اقتصادی از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین، خلاقیت و نوآوری در طراحی با توجه به ویژگی‌های خاص پروژه شامل دقت در طراحی جزئیات و اجرایی بودن با استفاده از مصالح بوم آورد و رایج در کشور و ظرفیت استفاده بهینه در مناسبت‌های مرتبط اثر خلق شده به عنوان یک بنای یاد بود فاخر و ماندگار از معیارهای مهم ارزیابی داوران به شمار می‌رود.

مالکیت مادی آثار برندگان اول تا سوم مسابقه مربوط به امور ایثارگران راه آهن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و این امر، شامل سایر آثار شرکت کننده‌های دیگر نمی‌شود.

هنرمندانی که قصد ارسال طرح به دبیرخانه را دارند، لازم است نکات زیر را مد نظر قرار دهند:

ابتدا وارد سایت راه آهن به نشانی www.rai.ir ، بخش isargaran.rai.ir می‌شوید و مطالعه موارد مندرج، اقدام به ثبت نام کرده و پس از ثبت نام، به بخش takrim.rai.ir رفته و ورود به سامانه ثبت نام را انجام می‌دهید و در سامانه میز خدمت الکترونیک، در بخش کاربر جدید، گزینه کاربران عمومی را انتخاب می‌کنید و پس از تأیید نام کاربری و رمز عبور، اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران را به برنامه می‌دهید و با تأیید نهایی، ثبت طرح شما در سامانه به اتمام رسیده است.

شرایط بارگذاری مدارک در سامانه:

– ارائه طرح اولیه و کانسپت طرح و سایت پلان و پلان‌های پروژه در مقیاس مناسب

– ارائه برش‌ها و نماهای پروژه

– ارائه پرسپکتیوهای پروژه (دید پرنده و دید ناظر)

– شرح کانسپت، تحلیل برنامه فیزیکی و یا در صورت نیاز ارائه دیاگرام

– ارائه یک نسخه دیجیتال از موارد خواسته شده جهت هر دو طرح، با فرمت JPG یا PDF حداکثر در یک شیت ۷۰×۱۰۰

– توجه: هر دو طرح (لوح و بنای یادبود) با حداکثر حجم ۲۰ مگابایت باید بصورت هم زمان جهت ارزیابی داوران در فرم ثبت متقاضیان بارگذاری شود.

هنرمندانی که قصد دارند آثار را به صورت پستی ارسال کنند، باید این نکات را رعایت کنند:

هنرمندان مجسمه ساز و گرافیست می‌توانند آثار خود از قبیل ماکت و یا طرح‌های گرافیکی را پس از ثبت نام، با شرایط بسته بندی مناسب و بهداشتی به آدرس دبیرخانه مسابقه ارسال کنند.

– توجه: متقاضیانی که آثار ارسالی آنها به صورت ماکت یا فایل گرافیکی است، با تلفن همراه، دوربین عکاسی و یا اسکنر، از اثر خود عکس یا اسکن مطلوب تهیه نمایند و آن را در قسمت (ارائه طرح لوح و بنای یادبود) بارگذاری نمایند، مثال: دو ماکت توسط مجسمه ساز ساخته شده است یکی ماکت لوح یاد بود و دیگری ماکت بنای یادبود، تصویر ماکت لوح یاد بود در قسمت: (طرح لوح یادبود ادارات کل) بارگذاری گردد و تصویر ماکت بنای یاد بود در قسمت: (طرح بنای یادبود ایستگاه‌ها) بارگذاری گردد، همین امر در خصوص ارائه آثار توسط گرافیست‌ها و سایر هنرمندان دیگر صدق می‌نماید، مجسمه سازان و گرافیست‌ها و سایر هنرمندان پس از ثبت تصاویر آثار خود در فرم ثبت نام، می‌توانند به صورت حضوری و یا از طریق اداره پست آثار ساخته شده را به نشانی دبیر خانه ارائه و یا ارسال نمایند، در غیر این صورت آثاری که مستقیم به دبیرخانه مسابقه ارسال شده باشد و در فرم مربوطه تصویر طرحشان ثبت نشده باشد، از مسابقه خارج خواهند شد.

لازم به تذکر است که هزینه شرکت در این رویداد، ۵۰ هزار تومان است و متقاضیان، باید صحت اطلاعات و مدارک ارسالی را با امضای الکترونیکی تأیید کنند.

راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دو صورت مسئولیتی در قبال آثار ارسالی قبول نخواهد کرد:

۱- امور ایثارگران راه آهن ج. ا. ا به عنوان متولی مسابقه و نیز برگزار کننده و مجری طرح، در صورت تشابه احتمالی آثار ارائه شده شرکت کننده ها با یکدیگر، هیچ‌گونه مسئولیتی را عهده دار نیست و نیز هر گونه ادعایی از سوی شرکت کننده‌های محترم در این مورد را نخواهند پذیرفت.

۲- امور ایثارگران راه آهن ج. ا. ا و نیز برگزار کننده مسابقه، در صورت خرابی و یا شکستگی آثار حجمی و گرافیکی ارائه شده به دبیرخانه مسابقه هیچ‌گونه ادعا و یا مسئولیتی را در این خصوص نخواهند پذیرفت. و اعلام می‌کند که آثار حجمی و طرح‌های ارائه شده مستقیم به دبیرخانه پس از مسابقه مسترد نخواهد شد.

جوایز

– طرح اول: ۷۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

– طرح دوم: ۲۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

– طرح سوم: ۱۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

هنرمندان از زمان انتشار فراخوان تا ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ فرصت دارند طرح آثارشان را به دبیرخانه ارسال کنند و هیئت داوران در بازه زمانی ۱ الی ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ به بررسی آثار خواهد پرداخت و در نهایت، از برگزیدگان همزمان با هفته دفاع مقدس در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ تقدیر به عمل خواهد آمد.

متقاضیان در صورت مواجهه با مشکل در رابطه با ثبت نام و غیره می‌توانند به پشتیبانی این مسابقه در شبکه اجتماعی واتس اپ با شماره ۰۹۳۵۰۶۳۶۰۹۴ تماس حاصل کنند.

آدرس دبیرخانه

تهران، بالاتر از میدان آرژانتین، بلوار نلسون ماندلا، ساختمان مرکزی راه آهن، طبقه چهارم، کد پستی راه آهن جمهوری اسلامی ایران: ۱۵۱۹۶۳۰۸۰۷

منبع : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا